,

שגריר מצרים לשעבר: אספתי מודיעין לטובת ארצי

מוחמד בסיוני, השגריר המצרי הראשון בישראל, נזכר בראיון לטלוויזיה המצרית ב- 30 השנים אותן בילה בישראל • לדבריו, למרות השוני בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית, תחושת חוסר הביטחון מאפיינת את כלל האזרחים • עוד אישר את אשר חשדו בישראל: בתקופת כהונתו, אסף מידע לטובת מצרים

(2:03 דקות)

מוחמד בסיוני כיהן כשגריר מצרים בישראל למעלה מ- 30 שנה, שבמהלכן הסתבך בפרשייה של הטרדה מינית, ונחשד בריגול. תשע שנים אחרי שעזב, חושף בסיוני את דעותיו האמיתיות על ישראל.

מביתו בקהיר, מתחיל בסיוני להעלות זכרונות. הוא היה השגריר המצרי הראשון בישראל, והחל את שירותו לאחר חתימת הסכם השלום ההיסטורי בין שתי המדינות. לדבריו, הראשון שקיבל את פניו היה עזר וייצמן, וכשלחץ את ידו, הרגיש כי הוא נפגש עם האויב. בסיוני, שהיה קצין מודיעין מצרי, מצא את עצמו הופך לסמל הנורמליזציה.

במצרים הוא נחשב לפרשן לענייני ישראל, ובראיון בטלוויזיה המצרית אמר כי החברה הישראלית היא למעשה עולם קטן, עם עולים ממזרח וממערב, ילידי הארץ, רוסים ואתיופים. למרות השוני בין הקבוצות השונות, מצא בסיוני חוט מקשר, המאחד את החברה, ללא קשר למוצא או דעות פוליטיות. "דבר אחד מאחד אותם, תחושת חוסר הביטחון", אפיין את החברה.

בראיון, מדבר לראשונה בסיוני כי בעת תפקודו כשגריר, הוא שימש גם כקצין מודיעין של הביון המצרי. "מה התפקיד של כל דיפלומט? לאסוף מידע לטובת ארצו, וזה דבר לגיטימי", אמר השגריר לשעבר. בצמרת הישראלית, ככל הנראה, חשדו בכך, ובסיוני אף אמר כי אריאל שרון אמר לו באחת ההזדמנויות:" אתה יודע יותר מדי. אתה מסוכן מאוד".