,

הסכם בין חברות הביטוח לשמאי הרכב פוגע בבעלי המכוניות

תחקיר חדשות 10: חברות הביטוח מאלצות שמאים חיצוניים לתת חוות דעת לא מקצועיות, כדי לחסוך בהוצאות. השמאים, כדי לשמור על פרנסתם, נכנעים. השיקול הכלכלי מוביל לפגיעה בבעלי המכוניות ובבטיחותם

(5:15 דקות)

חברות הביטוח מפעילות לחץ על שמאי הרכב, שנאלצים לתת חוות דעות בניגוד לדעתם המקצועית כדי לחסוך בהוצאות.

במשך שנים, שמאי הבית של חברות הביטוח היו בניגוד עניינים תמידי. בשנת 2002 תוקן החוק, והוקמה רשימה של שמאי חוץ, במטרה להבטיח לבעלי הרכב הערכה אובייקטיבית. תחקיר חדשות 10 מגלה כי למרות התיקון בחוק, העיוות נשאר. שמאי הרכב נענים ללחץ חברות הביטוח, כדי להישאר ברשימה, המבטיחה להם פרנסה.

שמאים רבים מתלוננים שהחברות מאלצות אותם להמליץ על שימוש בחלקים משומשים או חלופיים, בניגוד לשיקול דעתם. הלחץ שמופעל על בעלי המקצוע, עלול להוביל לבעיות בטיחותיות ממדרגה ראשונה. אחד השמאים, שביקש להשאר בעילום שם, אמר: "השיקול הוא לא מקצועי, הוא יותר כלכלי".

ביטוח לא ישיר

במסמך שפרסמה לאחרונה חברת "ביטוח ישיר" נאמר לשמאי החוץ כי בחוות הדעת אין לציין שנערכה באישור או בתיאום של אחד משמאי או מבקרי החברה. כך, הקשר בין החברה לשמאי העצמאי מוסתר מבעל הרכב.

מחברת "ביטוח ישיר" נאמר בתגובה כי החברה פועלת רק על פי חוק והנחיות המפקח על הביטוח. לדבריהם, השמאי הראשי של החברה הוציא לאחרונה שורת הנחיות לשמאי החוץ, ומטרתו הייתה להבטיח את הטיפול המקצועי של השמאים, ואי תלות בשיקול הדעת. מהחברה נמסר כי הם מצטערים אם הדברים פורשו אחרת.