,

מצרים: נפסלה מועמדות ראש הממשלה לשעבר לנשיאות

המועצה הצבאית העליונה אישרה את החוק המונע מאנשי שלטון מובארק מלהתמודד על הנשיאות. בעקבות ההחלטה נפסלה רשמית מועמדותו של אחמד שאפיק, ראש הממשלה האחרון תחת שלטון הנשיא המודח. דובר מטעמו של שאפיק: "זו פגיעה בזכויות חוקתיות"

עכשיו זה רשמי - אנשיו של חוסני מובארק מחוץ למירוץ לנשיאות מצרים: ועדת הבחירות העליונה לנשיאות מצרים החליטה בפגישתה היום (שלישי) לפסול את מועמדותו של ראש הממשלה לשעבר, אחמד שאפיק, בבחירות לנשיאות שיתקיימו בסוף החודש הבא.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

החלטת הפסילה הגיעה אחרי שהמועצה הצבאית העליונה, השולטת במדינה מאז הדחתו של מובארק מהנשיאות, אישרה את החוק שקיבל הפרלמנט המצרי המגביל את אנשי שלטון מובארק מלהתמודד על הנשיאות. על פי החוק, יעצרו מימוש הזכויות הפוליטיות לכל מי שעבד במהלך 10 השנים שקדמו לתאריך ה-11.2.2011 כנשיא הרפובליקה, סגנו, ראש הממשלה, ראש המפלגה הלאומית הדמוקרטית (מפלגת השלטון בתקופת מובארק), מזכ"ל המפלגה, חבר בלשכה המדינית שלה או מזכ"לה.

 

שאפיק הוא היחיד מבין המתמודדים הנוכחיים שחל עליו החוק החדש, אחרי שוועדת הבחירות פסלה את מועמדותו של עומר סולימאן, סגן נשיא מצרים בזמן שלטון מובארק, בטענה שלא הגיש את מספר החתימות הנדרש. לעומת זאת, עמרו מוסא, שהיה שר החוץ במשטר מובארק, לא צפוי להיפגע מההחלטה שכן כיהן תקופה ממושכת כמזכ"ל הליגה הערבית.

למרות הדיווחים המוקדמים על אפשרות פסילת מועמדותו, במטה של שאפיק המשיכו גם היום בפעילות לקראת הבחירות המתקרבות. אחמד סרחאן, דובר מטעמו של שאפיק, אמר כי ההחלטה מנוגדת לחוקה. "לעמדתנו, כל ניסיון למנוע או לשלול מהאזרח אחמד שאפיק את זכויותיו הפוליטיות, מהווה הפרה של החוקה", הוא הדגיש.

 

עם זאת, על החלטת ועדת הבחירות העליונה לא ניתן לערער והמירוץ לנשיאות מצרים הצטמצם ומתמקד בעיקר במעומדותו של מוסא ושל מועמדי האחים המוסלמים, מוחמד מורסי ועבד אל-מונעים אבו אל-פותוח. סקרי דעת הקהל המעטים שנעשו עד כה במדינה מצביעים על יתרון למוסא, אולם רבים מהמצביעים טרם החליטו למי מהמועמדים יצביעו וקיימת הערכה כי תומכיו של שאפיק, שהיה עד כה המועמד המוביל, יתמכו במוסא בשל נסיונו.