,

מדוע המכון לרפואה משפטית מקשה על משפחות להכניס נציג לנתיחות?

מתרבות עדויות שהמכון לרפואה משפטית מעכב במתכוון נתיחות שלאחר המוות שבהן המשפחה מבקשת לצרף פתולוג מטעמה. תחקיר "חדשות 10" מעלה שאנשי המכון מתישים את המשפחות בלך ושוב

(5:25 דקות)

עדויות חדשות שהגיעו לידי "חדשות 10" ממחישות לכאורה את היחס שמקבלות משפחות שנזקקות לעזרת המכון ברגעים הכי קשים שלהן.

מאיר יוסבאשבילי איבד את אשתו אתי לפני כשבוע. אתי עברה ניתוח במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ויום לאחר שחרורה מבית החולים נפטרה בפתאומיות. המשפחה ביקשה שאתי תעבור נתיחה בהקדם האפשרי בנוכחות פתולוג מטעמה.

"יומיים דחו אותי. צעקתי על אבו כביר: מה קורה איתכם? הגופה מתקררת! נשמתה צריכה כבר להיקבר. לקחתי חלקת קבר. אין שום דבר. לא זז כלום. למה? כי לקחתי פתולוגית פרטית", מספר הבעל.

עם זאת, נראה שלמכון לא היתה בעיה לתת לרופא מבית החולים רמב"ם, שנחשד במקרה של רשלנות לצפות בנתיחה. בתשובת המכון לבקשת משפחת יוסבאשבילי לצרף רופא מטעמה נכתב כי "אין למכון התנגדות לנוכחות רופא מטעם משפחת המנוחה בזמן הנתיחה, בתנאי שהצפייה תהיה פסיבית, ללא צילומים, הקלטות, שאלות מנחות או הדרכת הרופא המבצע. מועד הצפייה יהיה לאחר שעות העבודה הרגילות".

יש לציין כי לא מדובר באירוע מקרי בו המכון מעכב במכוון נתיחת גופה רק מפני שהמשפחה ביקשה להביא פתולוג חיצוני. משפחות רבות כמו גם עורכי דין שעובדים מול המכון לרפואה משפטית, נתקלים שוב ושוב באותה תופעה.