,

עולם הולך ומתגרען: חזונו של אובמה מתפוגג

הניסוי הגרעיני השני שביצעה קוריאה הצפונית "תוקע סיכה" בחזון של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לעולם נקי מנשק גרעיני. המודאגות הראשונות הן כמובן שכנותיה, אך מעניין יותר לראות מה זה אומר לגבי היכולת של העולם לעצור את מי שבקרוב עשויה להפוך למעצמה גרעינית - איראן. אלון בן דוד על ההבדלים בין שני האתגרים שניצבים לפתחה של ארה"ב ושל העולם כולו

  • פורסם ב:
  • 25/05/2009 23:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/05/2009 23:00
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

(2:30 דק')

קוריאה הצפונית "מצפצפת" על העולם בפעם השנייה. ניסוי גרעיני שהוכתר הלילה בהצלחה בפיונגיאנג גרר תגובות נזעמות במיוחד בארה"ב, אבל בזה זה נגמר: דיבורים.

לכאורה אין כאן חידוש, כבר לפני שלוש שנים הוכיחה קוריאה הצפונית שהיא חברה במועדון הגרעיני המתרחב שכולל היום כבר 9 מדינות - חמש המעצמות הוותיקות: ארה"ב, בריטניה, צרפת רוסיה וסין, הודו שהצטרפה בשנות ה-70, פקיסטן שהציגה פצצה איסלאמית ראשונה לפני 11 שנים, ישראל ששומרת על עמימות גרעינית, וצפון קוריאה, שהיום הוכיחה שוב שהיא "לא עושה חשבון לאף אחד".

המודאגות הראשונות הן כמובן השכנות: דרום קוריאה ויותר ממנה יפן, שצפון קוריאה נוהגת לנסות מעליה את הטילים הבליסטיים שלה. אבל מה שמעניין אותנו זה מה כל זה אומר לגבי היכולת של העולם לעצור את מי שבקרוב עשויה להפוך למעצמה הגרעינית העשירית: איראן.

יהיו שיאמרו שמדובר במבחן המשמעותי הראשון של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מי שקורא לעולם בלי גרעין. אם יוכיח חולשה מול צפון קוריאה - אין לו גם סיכוי לעצור את איראן.

"פיונגיאנג לא תוביל באיזורה מירוץ חימוש. טהרן דווקא כן"

לעומת זאת, מסביר הפרשן הצבאי של חדשות 10, אלון בן דוד, כי ישנו הבדל משמעותי בין שני האתגרים: קוריאה הצפונית היא כבר מעצמה גרעינית. זו עובדה ויהיה קשה מאוד לשנות אותה.

העובדה שפיונגיאנג היא גרעינית, בינתיים, לא מובילה למירוץ חימוש באסיה. השכנות יפן ודרום קוריאה לא יתחילו מחר לפתח נשק גרעיני בעקבות הניסוי היום. יפן וגם סין לא היו רוצות לראות את המדינה הרעועה הזאת קורסת עכשיו בלחץ סנקציות חמורות יותר של העולם.

לעומת הפצצה הקוראינית, הגרעין האיראני הוא עוד לא עובדה מוגמרת. אם איראן תהיה גרעינית היא כן תניע מירוץ חימוש בכל המזרח התיכון, כלומר הסיכון באיראן גדול יותר וגם היכולת להביא הישג גבוהה יותר, כך שהעולם יתמקד כנראה באיום הגדול יותר כרגע, האיום האיראני.

כשמדברים על צפון קוריאה כדאי לזכור עוד דבר - היא לא רק מעצמה גרעינית - היא גם יצואנית מובילה של טכנולוגיה גרעינית ושל טילים.

בין רשימת הלקוחות שלה מופיעות: בורמה, בלארוס, לוב, עיראק של סדאם, איראן, סוריה - שהכור שלה היה העתק של הכור הצפון קוריאני, וגם השכנה שלנו ממערב - מצרים.

בתחילת החודש דווח שליד הכור המחקרי של מצרים באינשאס, נמצאו שרידים של אורניום מועשר ברמה צבאית. ופה כדאי להזכיר שבשקט בשקט בין מצרים לקוריאה הצפונית מתקיימים יחסים אינטימיים כבר הרבה מאוד שנים. טייסים צפון קוריאנים הגנו בגופם על מצרים במלחמת ההתשה. המצרים בתמורה, סיפקו לקוריאה את טילי הסקאד הראשונים שלה. על רקע החשש ממזרח תיכון גרעיני - כדאי לזכור את הקשר בין שתי המדינות האלה.