,

ישראל מעצמת חלל: מהן יכולות לווייני הריגול?

בין 8 המדינות בעולם שבונות, משגרות ומתפעלות לוויינים בכלל ולווייני ריגול בפרט נמצאת ישראל. מה יכולותיהם של לווייני הריגול? באיזו עמדת יתרון הן מציבות את ישראל מול אויביה? איך כל זה מתקשר לחיסולים מיסתוריים של מדעני גרעין איראנים או לחילופין ללכידת אוסאמה בן לאדן?

  • פורסם ב:
  • 14/01/2012 23:14
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/01/2012 00:15
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

ב-1957 שיגרה רוסיה לראשונה לוויין לחלל והחלה במרוץ בינה לבין ארצות הברית. מאז הצטרפו עוד ועוד למועדון האקסלוסיבי של מדינות המחזיקות ביכולת לוויינית בהן ישראל. בשנים האחרונות נחשבה ישראל למעצמת חלל כשעד היום שוגרו 14 לוויינים לחלל, 10 עדיין סובבים סביבנו. בין אותם לוויינים נמצאים גם לווייני ריגול, אך האם היכולת הנוכחית מספיקה עוד בעולם בו מדינות האויב פועלות ללא לאות בנושא ומפתחות תוכניות חלל משלהן?

 

הזרע לתוכנית החלל הישראלית ניטע עוד ב-1961 כאשר ישראל שיגרה את הטיל "שביט 2". מכאן צמחה אחת התוכניות השאפתניות ביותר שישראל הציבה לעצמה אי פעם - לכבוש את החלל עם לוויינים מתוצרת עצמית. לתוכנית היו מעט מאוד מאמינים ומה שהציל אותה היה בסופו של דבר הסכם השלום עם מצרים שהציב בפני ישראל אתגרים חדשים. "איך נוכל לנטר ולצלם את מדבר סיני בהסכם שלום? ישבתי עם הצוות שלי ועלינו על העניין שהשלב הבא הוא חלל", הבהיר פרופ' חיים אשד, מקים מנהלת החלל של משרד הביטחון ואחד מאבות תוכנית החלל הישראלית.

 

אחרי 17 שנים של עבודה מפרכת, באפריל 1995 נכנס "אופק 3", לוויין ריגול כחול לבן, למסלול סביב כדור הארץ. לדברי עוזי רובין, מפתח משגר הלוויינים הישראלי "שביט", ההישג הוביל לשינוי יחסי המודיעין עם מדינות אחרות. "נכנסת למועדון של הגדולים. ברגע שיש לך נכס מהסוג הזה ואתה יכול לצלם, הקלת על אחרים, מחלקים עבודה ומתחילים להתחלק בתמונות ולדבר איתנו", הוא סיפר.

 

בינואר 2008 שיגרה ישראל לוויין ריגול שמסוגל לצלם בכל תנאי מזג אוויר והיא אחת המדינות היחידות בעולם שמחזיקות ביכולת הזו. עם זאת, בלי להזכיר מהן היכולות הישראליות, היכולות האמריקניות בתחום הן מה שעד לפני שנים נחשב מדע בדיוני. "הרזולוציות שהאמריקנים יודעים להגיע אליהן אלו רזולוציות של סנטימטרים. זאת אומרת אתה נמצא במסלול של 400-500 קילומטרים וכמעט יכול לראות מה שכתוב בעיתון", אמר רובין ופרופ' אשד הוסיף: "אפשר לנווט כלי נשק מדויק דרך לוויין עד לנקודה שרוצים". כך לדוגמה, צמרת הממשל האמריקני צפתה בוושינגטון בזמן אמת במבצע לכידת אוסאמה בן לאדן אלפי קילומטרים משם. הטכנולוגיה לא מיוחסת רק לנושאי ביטחון אלא גם לכלכלה. בחלל מסתובבים כיום לווייני תקשורת, לווייני תצפית, לווייני ניווט ונטרולם יחזיר את העולם עשרות שנים לאחור.

ישראל עומדת במקום, איראן מתפתחת

עם זאת, לא הכל ורוד. בשנים האחרונות התואר של ישראל כמעצמת חלל הולך ונשחק והתעשייה דורכת במקום. הממשלה החליטה לאחרונה על תוכנית חומש לתוכנית החלל אך יש כאלו שאומרים שמדובר במעט מדי ומאוחר מדי. אצל מדינות האויב ממשיכים בינתיים לעבוד במרץ ולראיה, רק לפני מספר חודשים שיגרה איראן לחלל לוויין שני והודיעה על כוונתה לשגר שלושה נוספים.

 

ומה הלאה? ייתכן שהמלחמה הבאה תתנהל לא בכדור הארץ אלא מעלינו - בחלל. "מה שהיה מדע בדיוני הוא היום מציאות ומה שנראה היום מדע בדיוני יהיה בעתיד המציאות", גרס הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ. מדינות רבות מנסות בימים אלו לנטרל לוויינים של מדינות אחרות ולהשתלט עליו. פוטנציאל הנזק הוא הרסני וכל סוכנות חלל בעולם עסוקה כיום בדבר אחד - מלחמת נגד.