,

שפעת החזירים בישראל: כל מה שרציתם לדעת על המחלה

ביום שבו הועלתה רמת הכוננות בארץ מפני מגפת מחלת שפעת החזירים אנו מגישים לכם מדריך מפורט להתגוננות מפני המחלה. מה הם מספר החולים עד כה בישראל ובעולם? איך ניתן להידבק במחלה? מהן הנחיות משרד הבריאות לציבור בישראל? כל מה שרציתם לדעת על המחלה שמתפשטת ברחבי העולם והגיעה לאחרונה גם אלינו

  • פורסם ב:
  • 30/04/2009 20:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/04/2009 23:31
  • |

(2 דקות)

שפעת החזירים - כל השאלות והתשובות במדריך מיוחד של חדשות 10: ביום בו הועלתה דרגת הכוננות מפני התפשטות המחלה לדרגה 5 (מתוך 6) ואישפוזם של שתי חולות מחשש שלקו במחלה, אנו מגישים לכם מדריך שיעזור לכם להבין טוב יותר את המחלה, דרכי ההידבקות בנגיף וכיצד ניתן, אם בכלל, להתגוננן ממנה.

הכר את האוייב: מהי מחלת שפעת החזירים?
הנה מה שידוע עד כה על "שפעת החזירים"- שפעת החזירים מוכרת עשרות שנים אך עד עכשיו תקפה את בעלי החיים בלבד. כעת הנגיף עבר שינוי , שילוב עם זן שפעת "אנושי", שיצר נגיף חדש - שעובר מאדם לאדם. לבני האדם אין חיסון טבעי נגדו, והוא עלול לגרום לסיבוכים חמורים.

מהו מספר החולים עד כה? במקסיקו- יותר מ-2,500 "חשודים" כחולים, אך מתוך 70 המתים רק עשרות בודדות מתו בודאות מהמחלה. כ-150 מקרים ודאיים אומתו ברחבי העולם, רובם בארצות הברית. לא נרשמו מקרי מוות מחוץ למקסיקו, אך בארגון הבריאות העולמי מתייחסים למחלה כמגיפה.

איך ניתן להדבק במחלה? דרכי ההדבקות הן כמו בשפעת "רגילה". דרך טיפות הרוק של החולה- הנגיף מתפזר באוויר בעת שיעול או עיטוש, ומשם לדרכי הנשימה של הסובבים. יש סכנת הדבקות גם במגע בגופו או בחפציו של החולה.

פסקה חדשה

כעת מבינים שלא ניתן לעצור את המגיפה אך אפשר אולי להאט אותה, וההתגוננות בהתאם. מקסיקו מושבתת מהיום למשך חמישה ימים. נוסעים ששבים ממקסיקו לארצותיהם וחשודים כחולים מאושפזים בבידוד. אשר למסיכות המגן- מלבד אלו של הצוותים הרפואיים יעילותן מוטלת בספק.

מהן הנחיות משרד הבריאות לציבור בישראל? מי ששב ממקסיקו ומפתח סימני מחלה נדרש לפנות מיד לרופא. מי שבא במגע עם חולה כזה נדרש להשאר בבית שבוע. אם הבחנתם בסימני שפעת - חום, צמרמורות, כאב גרון ושיעול - עליכם פשוט להישאר בביתכם, לא ללכת לעבודה ולא ללימודים. כשמתעטשים או משתעלים יש לכסות את הפה והאף בממחטה חד פעמית, ולשטוף ידיים במים ובסבון.

ומה לגבי טיסות למקומות המועדים? מישראל למקסיקו - לא לטוס מלבד נסיעות הכרחיות. לגבי ארצות הברית - האיחוד האירופי ממליץ שלא לטוס, בישראל ההנחיה היא "לשקול" נסיעה שכזו.


>> קראו את החדשות העדכניות ביותר על שפעת החזירים