,

נתניהו מפתיע: הקדים את הפריימריז בליכוד ל-31 בינואר 2012

ראש הממשלה הודיע הערב על החלטתו להקדים את הבחירות המקדימות לראשות הליכוד ל-31 בינואר 2012. ההחלטה התקבלה על רקע התמיכה בנתניהו והיא צפויה להקשות על ההתארגנות של סילבן שלום בהתמודדות מולו. בסביבת יעלון הבהירו שהוא לא ירוץ מול נתניהו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (ראשון) במפתיע על הקדמת הבחירות המקדימות לראשות הליכוד ל-31 בינואר 2012 - בעוד פחות מחודשיים. כעת לא ברור מי יתמודד מולו שכן בסביבתו של השר משה יעלון אמרו שאין בכוונתו להתמודד על התפקיד וטרם ברור מה כוונתו של השר סילבן שלום.

ההחלטה של נתניהו התקבלה על רקע אחוזי התמיכה הגבוהים להם זוכה ראש הממשלה בציבור בכלל ובתוך הליכוד בפרט. נראה כי המהלך הפתאומי עשוי להקשות את ההתארגנות של מתחריו של נתניהו, בראשם סילבן שלום וגם משה יעלון, אולם לא ברור מי מהם יתמודד. 

 

בסביבתו של יעלון הבהירו כי אין בכוונתו לרוץ בפריימריז לראשות המפלגה ובאשר לשר שלום, לא ברור האם הוא מתכוון להתמודד מול נתניהו. במהלך הפריימריז ייבחר רק ראש המפלגה ולא הרשימה המלאה.  ההחלטה לקיים את הבחירות במועד הזה התקבלה לאחר שנידונה רבות במפלגה אך המועד המדויק לא היה ידוע. 

 

יש לציין כי באותו היום תתקיים ההצבעה למועצות הסניפים כך ש-120 אלף חברי המפלגה יילכו לקלפיות להצביע פעמיים. איחוד ההצבעות לאותו היום צפוי לחסוך למפלגה כסף רב. אחד משרי הליכוד הסביר את ההחלטה לקיים את הבחירות במועד הנוכחי: "ב-31 בינואר יש ממילא בחירות בכל סניפי הליכוד לחברי המרכז ומועצות הסניפים. הוא מאחד את התאריכים ובכך חוסך כספי ציבור. חוץ מזה, הוא ראש הממשלה, אף אחד לא יכול להתמודד ולנצח אותו".

בינתיים הפריימריז בקדימה לא לפני מארס

גם בקדימה הבחירות המקדימות מסקרנות אולם יושבת ראש המפלגה, ציפי לבני, הצליחה בשבוע שעבר להביא לדחייתן לכל הפחות עד אחרי מושב החורף במארס. בישיבת הסיעה שהתקיימה התקבל רוב של 14 תומכים וללא מתנגדים לכך שלא ייערך דיון נוסף בעניין הקדמת הפריימריז, עד תום המושב. אבי דיכטר, מאיר שטרית ושאול מופז, שביקשו לזמן את הדיון, לא הצביעו בסיומו.

 

לבני אמרה בתום בישיבה: "צריך להגיד את האמת - מי שרוצה שיהיו פריימריז הם אלה שעושים את הרעש שפוגע בקדימה ועכשיו הם מבקשים לעשות את הפריימריז בגלל הרעש הזה. הסעיף הישן בתקנון על בחירות ליושב ראש ראוי לדיון עקרוני, לא אישי, ואמרתי את זה לפני יותר משנה. אני אעסוק בזה. זה לא דיון אישי, הוא עקרוני ולטובתה של המפלגה". עם זאת, בסביבת מופז זעמו על הצעד ואמרו כי מדובר בהוכחה לפוליטיקה מכוערת.