,

נצפו בטהרן: מיקי מאוס, שבעת הגמדים ושרק

בימים שבהם נחשפות המטרות האמיתיות של תוכנית הגרעין האיראנית, לא הייתם מצפים למצוא את האייקונים האהובים של דיסני ודרימוורקס מקשטים את טהרן. אבל זה בדיוק מה שקורה בפארק שעשועים מקומי. אז רכבת ההרים "חלודה" והמופעים "משעממים", אבל לפחות מיקי מאוס מחייך

  • פורסם ב:
  • 08/11/2011 21:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/11/2011 09:12
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

מיקי מאוס, דונלד דאק ושבעת הגמדים הם לא הדמויות שמזוהות בדרך כלל עם איראן. לאור השנאה של ההנהגה המקומית למערב, ובמיוחד לארצות הברית, הדמות האחרונה שהייתם מצפים לראות בפארק איראני היא שרק. אבל הרטוריקה האנטי-אמריקנית כנראה דילגה על פינה קטנה בטהרן, בה מורגשת נוכחות מפתיעה של החברים מדיסני ומדרימוורקס.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

הכירו את "פארק עראם", עוף נדיר בסצינת פארקי השעשועים המזרח תיכונית, והאיראנית בפרט. את פניהם של המבקרים בפארק לא מקבלות בובות של אחמדינג'אד וחמינאי, אלא הדמויות "המערביות" האהובות. כך, למשל, מיקי מאוס החביב מקבל את פניהם של הנכנסים, שרק מציע כרטיסים לרכבת הרים ודונלד דאק מצביע ביעילות על היציאה מהמתחם.

 

מלבד הדמויות המפתיעות שניתן לראות במקום, נהנים המבקרים משלל המתקנים המצויים במתחם, כמו רכבת הרים, קרוסלות, מכוניות מתנגשות, גלגל ענק ורכבות שדים. ובזמן שהילדים מבלים במתקנים, מסתובבים ההורים בין דוכני המתנות והמאכלים.

 

"לא ציפיתי לראות את שרק באיראן"

עבור רבים, הימצאותם של אייקונים אמריקנים כמו מיקי מאוס בפארק שעשועים באיראן מרגשת הרבה יותר מאשר נסיעה ברכבות ההרים שבו. "אפשר לראות מיקי מאוסים ודונלד דאקים בכל רחבי העולם, אפילו באזור כפריים בסין, אבל לא ציפיתי לראות את שרק באיראן", אומר סטפאן זוואנזגר, מומחה גרמני לפארקי שעשועים שביקר לאחרונה בפארק האיראני.

 

אפשר כמובן לסלוח לזוואנזגר על כך שהחזיק בדעות קדומות לפני ביקורו באיראן. שאיפות גרעיניות, הפגנות ענק נגד הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ודיווחים תדירים על דיכוי פגעו במוניטין הגלובלי של איראן, שצנח גם ככה מאז המהפכה האסלאמית. אך עבור זוואנזגר הפארק בטהרן סותר את התיאורים הקודרים להם זוכה המדינה בתקשורת.

 

בראיון ל-CNN, הוא מספר כי האיראנים שפגש היו "פתוחים, נטולי דעות קדומות, מסבירי פנים, חמים ומתורבתים" וחלקו דעות שכנראה אינן מאפיינות את  הקברניטים והאייתוללות. "מה שהפתיע אותי זה שאפילו לא חטפתי שוק תרבותי קטן. האיראנים שפגשתי נתנו לי להרגיש כמו באירופה", מספר זוואנזגר.    

 

פארק השעשועים המפתיע מספק על כן הצצה לחייהם של אזרחי המדינה בעתות מנוחה, הרחק מדאגות היום-יום. עם זאת, גם הנוכחות של מיקי, שרק וחבריהם לא מנעה מזוואנזגר להעניק ציון נמוך מאוד לפארק - לאור רכבות ההרים החלודות והמופעים "המשעממים" שבו. לדבריו, לא רק שנסיעה ברכבת ההרים צפופה מאוד, היא גם עלולה לגרום לכאבים גדולים בצוואר. "זו הייתה הנסיעה הגרועה ביותר שחוויתי בחיי", הוא מציין בלב כבד. 

 

לתמונות נוספות ולמידע נוסף על הפארק