,

בג"ץ דן בעתירת הרופאים המתמחים נגד פסילת התפטרותם

עתירת המתמחים נגד החלטת בית הדין הארצי לעבודה שקבע כי התפטרותם אינה חוקית הגיעה לבג"ץ. עם פתיחת הדיון ביקשה המדינה לדחות את העתירה, לאחר שאמש העבירה את תשובתה בעניין וטענה כי לא מדובר בהתפטרויות אישיות, אלא במהלך קיבוצי האסור על פי החוק

בג"ץ החל בצהריים (שלישי) לדון בעתירת הרופאים המתמחים נגד החלטת בית הדין לעבודה הארצי לפיה התפטרותם אינה חוקית. המתמחים טוענים כי מניעה מאדם להתפטר היא עבדות בסגנון המאה ה-21.  

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

מדובר בדיון מקדים ולא צפויה להתקבל החלטה היום. אתמול הפגינו מאות רופאים מתמחים וסטודנטים לרפואה בתל אביב במחאה על ההסכם בין המדינה להסתדרות הרפואית והמניעה מהרופאים המתמחים להתפטר מתפקידיהם.

 

אמש הגישה פרקליטות המדינה את תשובתה לעתירה. לטענת הפרקליטות, הסכמה של בית המשפט העליון לקבל את בקשת הרופאים המתמחים להתפטר מהווה "תקדים מסוכן ליחסי העבודה בשירות המדינה ובמגזר הציבורי כולו. משק לארומי לא יכול להתנהל ללא כללים ברורים לגבי המותר והאסור".

 

לטענת הפרקליטות, בניגוד לטענות המתמחים, לא מדובר בהתפטרויות אישיות, אלא במהלך קיבוצי, האסור על פי החוק. עוד הם טוענים כי "לא מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית", כפי שטוענים המתמחים, אלא מאבק על שיפור שכרם. "כאשר מסירים את המעטה אותו מנסה העתירה לעטות, נגלה מראה אחר, אמיתי, ולפיו מדובר בהתפטרות המונית, מאורגנת, מתוזמנת, מתוכננת וממוקדת מטרה אחת", נכתב. "מדובר בשימוש בכוח אסור ובלתי מתקבל על הדעת. מדור במאבק בו החולים מוחזקים כבני ערובה של הרופאים המתמחים".

 

לדברי המדינה, מהלכם של המתמחים אסור במיוחד על רקע ההסכם שהושג בין המדינה לארגונם היציג של הרופאים - ההסתדרות הרפואית לישראל. "מדובר בהסכם מצוין, פורץ דרך, מטפל בבעיות מורכבות של מערכת הבריאות ונוגע בשורה ארוכה של נושאים ותנאי העסקה", נכתב בתשובת המדינה לעתירות.

"ההסכם עם ההסתדרות הרפואית נחתם בחטא"

במקביל, המשיכו היום להודיע על התפטרות גם רופאים בכירים. פרופ' צבי רם, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית בבית החולים איכילוב בתל אביב ומומחה בעל שם עולמי, אמר כי הוא מתכוון להתפטר אם לא יגיעו להסכם שבו לא מנוצלים המתמחים. "אני הודעתי על כוונתי להתפטר במידה וימשיך המהלך הציני והדורסני כנגד ציבור הרופאים", אמר.

 

פרופ' רם הסביר כי הוא נגד ההסכם שנחתם עם יושב ראש ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמן: "ההסכם הזה הוא הסכם שנחתם בחטא, כאשר גם ההסתדרות הרפואית, גם האוצר וגם הממשלה ידעו שההסכם נעשה למורת רוחו של הציבור שאותו הוא  אמור לייצג".

 

הוא הדגיש כי זו הפעם הראשונה בישראל שנחתם הסכם מסוג שבו הקבוצה שלמענה נחתם ההסכם, איננה מעוניינת בו. הוא הוסיף כי לראשונה שההסכם שנחתם כובל לתשע שנים את כל המערכת לשקט ללא היכולת להביע תרעומת נוספת עליו.