,

אור ירוק לעסקת שליט: בג"ץ לא יתערב בשחרור המחבלים

אחרי דיון סוער, בו התעמתו בני המשפחות השכולות עם נועם שליט, החליטו השופטים שלא להתערב בביצוע העסקה לשחרורו של החייל החטוף מהשבי."ברור כי בשעות אלה תלוי גורלו של גלעד", כתבו השופטים בהכרעתם. נשיא המדינה, שמעון פרס, כבר הודיע כי יחון את המחבלים: "ההכרעה נפלה ומחובתי לכבד אותה". אחרי 1,941 ימים בשבי - גלעד שליט חוזר הביתה

  • פורסם ב:
  • 17/10/2011 21:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/10/2011 00:55
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

(1:41 דקות)

בג"ץ הכריע - עסקת שליט יכולה לצאת לדרך: הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון פרסם הערב (שני) את הכרעתו בעתירה שהגישו בני משפחות שכולות נגד שחרורם של 1,027 אסירים פלסטינים, בהם מאות רוצחים עם דם על הידיים, תמורת החייל החטוף גלעד שליט.

 

מה דעתכם? ספרו לנו בפייסבוק של חדשות 10 »

 

"אין ספק, כי על פי החלטת הממשלה ישוחרר מספר רב ביותר של מחבלים אשר יצאו לחופשי בלי לסיים את ריצוי עונשם", כתבו השופטים. "מרביתם רוצחים נתעבים שידיהם מגואלות בדם מאות קרבנות, אזרחים תמימים, נשים וטף, זקנים וצעירים שנקלעו לזירת הפיגועים בשנים הקשות בהן נאבקה ישראל בטרור האכזרי. שקלנו אם לא ניתן היה להיעתר לבקשה לדחות - ולו בזמן מה - את השחרור כמבוקש על ידי העותרים. אולם, נמסר לנו על ידי המדינה כי לוח הזמנים הינו חלק מן ההסכם. עתה, אולי יותר מבעבר, ברור כי בשעות אלה תלוי גורלו של גלעד שליט וכל שינוי בהסכם עלול לסכל את הוצאת ההסכם לפועל ואף עלול לסכן את חייו של גלעד".

 

השופטים, בראשות הנשיאה דורית ביניש, קיבלו את החלטתם לאחר דיון ארוך שהתנהל בבג"ץ מאז שעות הצהריים, במהלכו התעמתו בני המשפחות השכולות המתנגדים לעסקה עם נועם שליט, ועם בני המשפחות השכולות התומכים בעסקה. "בתוך עמנו אנחנו יושבים", אמרה במהלך הדיון השופטת ביניש. "הדילמות קשות מאוד, וזו נקודת פתיחה קשה".

 

העליון נגד קביעת קריטריונים למו"מ עתידי

בהכרעה כתבו השלושה כי "ההחלטה על שחרור האסירים לא נפלה כרעם ביום בהיר על כתפי המשפחות. כבר לפני כשנתיים פנו חלק מהם לבית משפט זה ונקבע על ידינו ההסדר האמור של אפשרות להתנגד מראש לשחרור. היה גם ידוע שמונה שליח מיוחד מטעם הממשלה המקיים משא ומתן לתכלית זו".

 

הם הוסיפו והסבירו כי "אל מול טענות העותרים בדבר אינטרס ההגנה על הציבור וכאבן של המשפחות השכולות, מונחת על הכף השנייה של המאזניים ההכרעה בדבר גורלו של חייל, המוחזק תקופה ארוכה ביותר בידי ארגון טרור בלא קשר עם העולם החיצון. חייל אשר הגורמים המופקדים על הצבא ועל הביטחון רואים לעצמם חובה להבטיח את שובו הביתה, להוריו ולמדינה. חייל שנשבה, בהיותו בתפקיד בשליחות הצבא, ואשר כדברי ראש הממשלה, אפשר ש'חלון ההזדמנויות' להצלתו הולך ונסגר נוכח האירועים וההתפתחויות באזורנו".

 

שופטי העליון גם התייחסו בהכרעתם לצורך בקביעת תנאים קבועים לשחרורים מחבלים בעסקאות עתידיות ולניהול משא ומתן במקרים דומים בעתיד. "הדילמות שהעלה המקרה הנוכחי לפני הממשלה הן בוודאי מורכבות ביותר", כתבו שלושת השופטים. "המקרה שלפנינו ממחיש את הקושי הרב בקביעת קריטריונים מוסדרים מראש לניהול משא ומתן מסוג זה. אלה משאים ומתנים המתנהלים בתנאים של אילוץ ותוך מעורבות של גורמים זרים. שנית, וזה העיקר, כל הכרעה בעניין מסוג זה תלויית נסיבות ומחייבת שקילה של נתונים רבים העומדים זה מול זה".

 

נועם שליט: "מצר על כך שהמשפחות השכולות לא היו איתנו במאבק"

רגע לפני תחילת הדיון התפרץ שבואל סחוויסחורדר, ששכל חמישה מבני משפחתו בפיגוע במסעדת "סבארו" לפני עשר שנים, לעבר נועם שליט. "אתה צריך לשים סרט שחור על הדגל שתלית במצפה הילה", אמר סחיווסחורדר לשליט. "השמחה הזו מהולה בעצב. צריך להוריד את הדגל לחצי התורן".

 

רוב המשפחות השכולות שהגיעו לבית המשפט הביעו את התנגדותן הנחרצת לשחרור הרוצחים, אך מקרבן נשמעו גם קולות אחרים. "אני איבדתי את אמא שלי בפיגוע בקו 20 ושום דבר לא יחזיר אותה - לא נקמה ולא כעס. יש לנו יכולת להציל חיים של חייל יהודי", אמר ניר אורן מארגון משפחות שכולות יהודיות וערביות, ונענה בקריאות: "אתה מייצג את המשפחות השכולות הערביות. איך אתה לא מתבייש? חצוף שכמוך".

 

השופטת ביניש סירבה לבקשתו של נועם שליט להציג את עמדתו בפני בית המשפט, והוא נאלץ לעשות זאת לאחר סיום הדיון. "אני חייב להגיד שלבנו היום עם המשפחות השכולות. אנחנו מבינים את כאבן, אנחנו מזדהים עם כאבן כי גם אנחנו משפחה שכולה כידוע", אמר שליט על המשפחות השכולות, אך גם מתח עליהן ביקורת. "אני מצר על כך שהן לא היו איתנו במשך התקופה שניסינו לייצר לחץ על ממשלת ישראל, כדי שזו מצדה תייצר את אותו הלחץ על חמאס".

 

זמן קצר לאחר הדיון הבהיר נשיא המדינה, שמעון פרס, כי החליט לחון את המחבלים המופיעים ברשימת המשוחררים. "איני מקל בצער, אך איני יכול להתעלם מהעיקרון הבסיסי של הצלת נפש אחת בישראל", אמר פרס לבני המשפחות השכולות שביקשו להיפגש עמו ולהביע את התנגדותן לביצוע העסקה.  "שמעתי את דבריכם בכאב, אך מול כל השיקולים עומד גורלו של גלעד שליט היושב חמש שנים בשבי של ארגון טרור אכזרי וברוטאלי. ההכרעה נפלה ומחובתי לכבד אותה. להציל חייו של נער אחד בישראל הוא שיקול ערכי ומוסרי".