,

תקרית בטיחות בנתב"ג: פקח טיסה מנע התנגשות בין מטוסים

מטוס של חברת "אירוסוויט" קיבל הנחיה להתכונן לנחיתה באחד המסלולים בנתב"ג בדיוק כשבאותו מסלול המריא מטוס של "ישראייר". פקח טיסה הבחין בקרבה בין שני המטוסים והורה למטוס הנוחת לטפס חזרה לגובה

עירנות פקח הטיסה מנעה תאונה אווירית בנתב"ג. מטוס של חברת התעופה "אירוסוויט" שהגיע לנחות בנמל התעופה בן גוריון התקרב היום (שני) בצורה מסוכנת למטוס של חברת "ישראייר" שבדיוק המריא. ההתנגשות בין שני המטוסים נמנעה בזכות עירנות של פקח התעופה שזיהה כי המרחק בין המטוסים קצר והסב את תשומת לבם של הטייסים כך שהאירוע הסתיים בשלום.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

התקרית אירעה היום בשעה 9:30 כשהמטוס של חברת "אירוסוויט" קיבל הנחיה לבצע גישה לנחיתה לאחד המסלולים בנמל בן גוריון אולם כשהטייס החל לעשות זאת, זיהה פקח הטיסה שהוא קרוב למטוס של חברת "ישראייר" שקיבל אישור המראה על אותו מסלול.

 

על מנת למנוע קרבה מסוכנת הורה פקח הטיסה למטוס "אירוסוויט" להפסיק את הגישה לנחיתה ולטפס בחזרה לגובה כשבמהלך הטיפוס התקרבו המטוסים מתחת לתקן המותר. האירוע נמצא בחקירת גורמי התעופה המוסמכים.

לפני כשנה: שני מטוסים כמעט התנגשו זה בזה

בחודש מאי הוזנקו מטוסי קרב ללוות מטוס של חברת "אליטליה" לאחר שזה לא נענה לקריאות ברשת הקשר בנמל התעופה בן גוריון. אנשי מגדל הפיקוח בנתב"ג איבדו את הקשר עם המטוס, שהמריא מרומא, ועל פי הנהלים הוזנקו לעברו שני מטוסי קרב של חיל האוויר שליוו אותו עד לנחיתה. המטוס נחת בשלום אז התברר כי היו שיבושים ברשת הקשר של המטוס האיטלקי והקשר עם מגדל הפיקוח אבד בשל תקלה טכנית. 

 

בחודש נובמבר לפני כשנה פקח בנתב"ג מנע משני מטוסים להתנגש זה בזה באוויר בעקבות טעות אנוש של טייס חברת התעופה "אייר ברלין". פקח מגדל הפיקוח זיהה כי המטוס הגרמני שהמריא ממסלול 30 מכיוון מזרח למערב לקלן שבגרמניה, סטה מנתיב ההמראה המאושר לכיוון דרום. בעקבות כך, הוא התקרב בצורה מסוכנת למטוס של חברת "אל על" שהיה בגובה 4,000 רגל בכיוון נחיתה על אותו מסלול. לאחר הזיהוי, נתן הפקח הוראה מיידית למטוס הגרמני, הפנה אותו לנתיב המיועד ובכך מנע את התאונה.