,

אישום: חטפו רב, כלאו אותו במשך 3 שנים והשתלטו על כספי העמותה שייסד

לבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוגש כתב אישום נגד ארבעה בני אדם שחטפו את הרב ניר בן ארצי כדי להשתלט על העמותה שייסד ועל כספיה. הארבעה סחטו את הרב כדי להרחיק אותו ממאמיניו, לקחו ממנו רכוש ואיימו עליו שנשים יתלוננו נגדו כי פיתה אותן

  • פורסם ב:
  • 27/09/2011 13:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/09/2011 13:58
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

כתב אישום הוגש היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד ארבעה בני אדם המואשמים בחטיפת הרב ניר בן ארצי, כליאתו בדירות מסתור במשך מספר שנים וסחיטתו. הארבעה, שמואל שוקרון בן 52 ממושב תלמים, שמעון קטורזה בן 55 ממושב תלמים, צבי ויצמן בן 65 ממושב צוחר ומיכה פטיטו בן 36 ממושב ברכיה, מואשמים בגין קשירת קשר לביצוע פשע, חטיפה לשם כליאה, חטיפה, כליאת שווא וסחיטה באיומים ואישום שני בגין קבלת דבר במרמה.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

מיהו הרב ניר בן ארצי? »

תחילת הסיפור בשנת 2005 כאשר הארבעה תכננו להשתלט על עמותת "תלמי גאולת עם ישראל", אותה ייסד הרב אך נשא בה תפקיד ייצוגי בלבד, בעוד הם ניהלו בפועל את העמותה. כדי להוציא לפועל את תוכניתם, תכננו הארבעה להרחיק את הרב, שהפך באמצע שנות ה-90 לדמות רוחנית ולמקובלת וקיבץ סביבו מספר גדול של מאמינים, אך עדיין להמשיך להשתמש בשמו ובאישיותו.

 

בתחילת המקרה, פנו שוקרון וקטורזה לרב וניסו לשכנע אותו לעזוב את מושב תלמים ללא משפחתו כדי "לזכך את נשמתו" ולמען עלייה בדרגתו הרוחנית למען עם ישראל. בתחילה סרב הרב אך בשל הלחץ שהופעל עליו, שוכנעו הוא ואשתו לעזוב את מקום מגוריהם. הם עברו לטבריה ולמשפחה סיפרו כי הם יוצאים "לתיקון". שהות זו נמשכה שלוש שנים.

 

"לאחר שראו הנאשמים כי לא די היה בהרחקת המתלונן מהישוב תלמים ומקרבתו לעמותה, ראו לנכון הנאשמים להגביר את אמצעי הלחץ על המתלונן, בכך שימנעו את חזרתו לביתו ולראשות העמותה, ולחיים שהיה רגיל לחיותם כבעבר, קודם לתקופת ההגליה. וכך, במהלך תקופה שנמשכה שנים ספורות, שהה המתלונן, בעקבות מעשיהם של הנאשמים, בדירות שונות בעיר טבריה, תוך שלמעשה נמנע ממנו לשוב לביתו, משפחתו, לתפקידו ולמעמדו. אחת למספר חודשים, הוצא הרב מאותן דירות ללשכה בטבריה, כדי לקבל קהל ולייעץ".

האיום: נשים יתלוננו במשטרה על תקיפה מינית

כל אותה התקופה סחטו אותו הנאשמים וניצלו את תמימותו ואישיותו. הם איימו עליו שאם לא יפעל בהתאם להנחיותיהם, יפיצו אודותיו סיפורים על מעשי זימה שכביכול עשה, קשרים שקשר עם נשים ויפגעו בשמו הטוב. הרב שוכן בדירות מוזנחות, ללא חשמל וללא ריהוט. בחלק מהדירות היה לו מפתח אך הוא לא עזב אותן מכיוון שפחד ובחלק אחר מהדירות הוא נכלא ונאזק בידיו וברגליו. בתחילה עוד שמר על קשר עם משפחתו אך לאחר זמן מה, הקשר נותק.

 

כשאמר שברצונו לעזוב את הדירה, סחטו אותו הארבעה ואמרו לו שעליו לחתום על ויתור חברות במושב, ויתור על חלקות אדמה השייכות לו וויתור ועל ביתו. עקב המצוקה בה חש, חתם המתלונן על מסמך זה. לאחר מכן חתם על מסמכים נוספים לפיהם הוא נותן גט לאשתו משום שאינה רוצה לקבלו וכן על טופס נוסף לפיו אם תיטרף דעת המתלונן, אחד מהארבעה ישמש אפוטרופוס עליו. בהמשך אמרו לו הארבעה שאם לא יישמע להם, המשטרה תעצור אותו בעקבות תלונות של נשים עמן כביכול "התעסק".

 

לאורך כל אותה התקופה, תירצו הנאשמים את מעשיהם בכך שעל הרב לעשות "תיקון" ולאורך התקופה הם האשימו אותו "שלא זיכך מספיק את נשמתו". כמו כן, במהלך השנים בהן הגלו הנאשמים את הרב, הם מסרו בשמו מסרים לתורמים ויצרו מצג שווא לפיו הוא מצוי בגלות ומתפלל לטובת עם ישראל. כל זאת כדי להגדיל את מסע התרומות לעמותה, שהסתכמו בעשרות מיליונים.