,

דיווח בלוב: בית הדין בהאג במגעים עם המורדים להסגיר את סייף אל-אסלאם

התובע הראשי בבית הדין הבין-לאומי בהאג קרא למורדים שלא למצות את הדין עם משפחת קדאפי בעצמם. "זהו הזמן לצדק, לא לנקמה". דיוויד קמרון אמר כי יפעל דרך מועצת הביטחון לסייע למורדים בכל שניתן

התביעה בבית הדין הבין-לאומי בהאג פתחה היום (שני) במגעים עם המורדים בלוב במטרה שאלו יסגירו לידיהם את בנו של מועמר קדאפי, סייף אל-אסלאם, שנעצר הלילה. בבית הדין קוראים למורדים שלא למצות עם משפחת קדאפי את הדין בעצמם, אלא לעשות זאת במסגרת המשפט הבין-לאומי. "זהו הזמן לצדק, לא לנקמה", אמר התובע הראשי, לואיס מורנו-אוקמפו, זמן קצר לאחר שהידיעות על תפיסתו של אל-אסלאם אומתו.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

בעבר התחייבו המורדים להעביר חשודים שתפסו לידי בית הדין הבין-לאומי אולם גם אמרו שהם מעדיפים להעמיד אותם לדין בלוב. "אנו מקווים שמועמר קדאפי ייעצר גם ויועמד לדין", אמר אוקמפו. לדבריו, סייף אל-אסלאם היה אחראי לארגון שכירי חרב שיילחמו למען המשטר. כבר בחודש מאי האשים מורנו-אוקמפו את קדאפי האב ואת ראש המודיעין במשטרו, עבדאללה אל-סנוסי, במעורבות במתקפה נגד אזרחים וירי לעברם במהלך הפגנות. בחודש יוני הוא הוציא נגדם צווי מעצר.  

 

גם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הפציר בקדאפי להיכנע ללא תנאים. הוא אמר שהוא רוצה לראות את קדאפי עומד לדין אך שגורלו בידי מנהיגי המורדים. "נפעל במועצת הביטחון של האו"ם להעניק לרשויות הלוביות החדשות את התמיכה הדיפלומטית, הפוליטית והכלכלית שהן צריכות". עוד הוא אמר כי בקרוב הם יוכלו לשחרר את הנכסים הלוביים שהוקפאו בחודשים האחרונים במטרה ללחוץ על קדאפי להיכנע. 

נאט"ו: להתרחק ממתחם קדאפי בטריפולי

בינתיים, בלוב עדיין צרים על מתחמו של קדאפי בטריפולי. ברשתות הערביות דיווחו כי ברית נאט"ו קראה לאזרחים המתגוררים בקרבת המתחם להתרחק מהמקום. ברשת "אל-ערבייה" טוענים כי הסיבה היא ככל הנראה להרחיק את ההמונים לפני שהם יפציצו אותו במידה ותימשך התבצרות כוחות קדאפי במקום.

 

על פי הדיווחים האחרונים, קדאפי נמצא במתחם. עם זאת, הדיווחים בנושא סותרים ומדי פעם מתקבלים דיווחים שהוא נמצא במדינות שונות בעולם. דיווח נוסף היה שקדאפי נמצא בדרום אפריקה אולם שרת החוץ הכחישה את הדיווחים ואמרה שדרום אפריקה לא העניקה מקלט מדיני לשליט לוב.

 

בפרטוריה הבהירו כי לפי שעה הם לא יכירו בממשלת המורדים כגוף שייצג את העם הלובי. "העם צריך להחליט מי יעמוד בראשו", אמרה שרת החוץ של דרום אפריקה. בלוב עצמה אמר ראש ממשלת המעבר: "קדאפי, בניו ואנשי משטרו יעמדו למשפט צודק בהתאם לחוק".