,

שגריר בריטניה בישראל: "אני מתבייש במהומות, מדובר בכנופיות מאורגנות"

בראיון לחדשות 10 אמר מת'יו גולד כי המתפרעים פועלים ללא מטרה פוליטית ולא על בסיס של מתח אתני. "הם חושבים שלפעולות שלהם לא יהיו השלכות אבל אנחנו מוכיחים כי כן יהיו להן", הוא הוסיף. השגריר שיבח את המפגינים הישראלים בשדרות רוטשילד, שפועלים לדבריו באצילות

(4:29 דקות)

"אנחנו שואלים את עצמנו את מה שכל העולם שואל - מה קרה לנו?", אמר שגריר בריטניה בישראל, מת'יו גולד על המהומות המשתוללות בממלכה מאז מוצאי שבת. לדבריו, לא מדובר בצעירים שמנסים להבהיר נקודה פוליטית או דור שצריך להקשיב לו, אלא בכנופיות מאורגנות שחושבות שיוכלו להתחמק מעונש על אלימות כמו הצתת מכוניות או פריצה לחנויות.

 

"הם חושבים שלפעולות שלהם לא יהיו השלכות אבל אנחנו מוכיחים כי יהיו להן. לא מדובר בקיצוצי התקציב או בפוליטיקה ובטח לא בבריטניה הרב תרבותית או במתח בין הקהילות", הסביר השגריר. הוא חזר על האמריה של ראש הממשלה, דיוויד קמרון, לפיה מדובר בפשע טהור.

 

הוא סיפר כי דיבר עם משפחתו וווידא שהם. "להיות דיפלומט בריטי מעבר לים ולראות את התמונות האלו, זה גורם לי עצבות גדולה ולפעמים אני מתבייש. אבל אני מאמין שכל מי שיטייל ללונדון, בין אם הוא תייר או סטודנט, יכולים להגיע בביטחון מלא", הרגיע מת'יו. לדבריו, אין סיבה לחשוש כי הכל תחת שליטה עכשיו.

עם זאת, השגריר מודה כי תגובה הממשלה והמשטרה היו איטיות מדי. "ב-24 השעות הראשונות היו 3,000 שוטרים ועכשיו כבר יש 16,000. זו הייתה תופעה חדשה עבורנו. אבל אפשר להיות בטוחים שלא ניתן לזה או לשום דבר דומה לעמוד בדרכה של אולימיפאדה מהנה ובטוחה", הוא הבטיח.

 

ויש לו גם השוואה למחאה בישראל. "מה שמתרחש בבריטניה ומה שיש ברוטשילד אלו שני עולמות שונים. ברוטשילד אלו צעירים בעלי מחאה פוליטית שמבעים אותה באמצעים לא אלימים. אני מעריץ את האופן בו הם מוחים ואת האצילות שלהם", הוא הסביר. לטענתו, בבריטניה זה בדיוק ההיפך ומדובר באנשים בלי אמירה פוליטית.