,

מסמך דרישות המחאה: הפחתת המע"מ, הגדלת תקציב השיכון, וחינוך חינם מגיל 3 חודשים

מובילי המחאה התכנסו כדי לגבש מסמך דרישות וחזית אחידה במאבק החברתי. בין ההסכמות שהושגו עד כה: ביטול חוק הווד"לים, סיוע בשכר דירה ומשכנתאות, הפחתת מיסים, הוספת תקנים וציוד לבתי החולים וביטול הדרגתי של עבודה קבלנית במגזר הציבורי. בין הצדדים עדיין מתנהלת מחלוקת סביב סוגיית הדיור הציבורי וחוק יסוד זכויות חברתיות

(1:58 דקות)

ראשי המאבק החברתי מכל רחבי הארץ נפגשו הערב (שלישי) כדי ליצור חזית אחידה ולגבש רשימת דרישות מוסכמות. בין הדרישות המרכזיות עליהם הסכימו הנציגים השונים: הגדלת הסיוע של משרד השיכון במימון משכנתאות ושכר דירה, הפחתת המיסים העקיפים, ובהם מע"מ ובלו על הבנזין, והחלת חוק חינוך חובה חינם מגיל 3 חודשים.

 

הצדדים סיימו את פגישתם לאחר שהשיגו, לדבריהם, התקדמות משמעותית והסכמה רחבה והחליטו להיפגש מחר ב-11:00 לצורך המשך עיבוד וסיכומו של המסמך. אל מול הטענות על קולות שונים במאבק הדיור התכנסו היום הצדדים כדי לבחור מטה מאוחד ובו נציגים מ-40 המאהלים שהוקמו ברחבי הארץ. מאוחר יותר התכנסו כדי לגבש מסמך דרישות כולל אותו יוכלו גם להציג במשא ומתן עתידי אפשרי עם ראש הממשלה.

 

מה דעתכם על הדרישות? ספרו בפייסבוק חדשות 10 »

 

בין הנושאים הנוספים עליהם הסכימו הצדדים היום בישיבה היתה דרישה לתוספת ציוד ותקנים לבתי החולים עד לתקן המקובל במדינות ה-OECD , ביטול חוק הווד"לים, בלימת הפרטת מוסדות הרווחה ובריאות הנפש והתחייבות הממשלה לביטול הדרגתי של עבודה קבלנית במגזר הציבורי.  

 

קיימת עדיין מחלוקת בקרב מובילי המחאה לגבי סוגיית הדיור הציבורי, חקיקת חוק יסוד זכויות חברתיות. הסטודנטים חשים כי גיבוש מסמך אחיד מעין זה הוא חיוני אל מול הביקורת מהליכוד על סדקים בדרישות בין יוזמי המחאה.

שאמה: "אידיאליסטים חסרי אחריות"

"הדרישות להגדלת הסיוע במשכנתאות ובשכר הדירה נכונה וצודקת וכן הדרישה להפחית את המע"מ", אמר יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה, "שאר הדרישות מעידות מעידות שמנהיגי המחאה הם צעירים אידיאלסטים, אך חסרי אחריות וראייה ממלכתית".

 

לדבריו, הדרך לפשיטת רגל של כלכלה לאומית רצופה יישום כוונות טובות ויקרות מדי. "מנהיגי המחאה דורשים הוצאות של עשרות מיליארדים בשנה מבלי להצביע על המקורות התקציביים אפילו לא לריבית השנתית שהחוב הזה יצבור".

 

בהסתדרות הביעו לאחרונה חשש מהפיצול בין התנועות השונות ודיברו על המצב הבעייתי בו לכל פעיל יש מצע משלו וקשה לגבש רשימה קולקטיבית של דרישות ולהביאה למשא ומתן. החשש המרכזי היה כי המאבק, למרות התמיכה הרחבה שהוא מקבל מהציבור, יאבד מומנטום ואז התוצאות שלו ייפגעו.

 

כשברקע החששות מהיעדר קול אחיד, התכנסו בצהריים ראשי המחאה החברתית באוניברסיטת תל אביב והחליטו על בחירת מטה מאוחד המורכב מ-40 נציגים ממאהלי המחאה ברחבי הארץ.