,

הרופאים מחריפים את המחאה: בשני - שביתה בכל מערכת הבריאות

אחרי שהיום פוצצו את המשא ומתן עם נציגי משרדי הבריאות והאוצר, הכריזו הרופאים על החרפת המאבק. בכל השבוע הבא יתקיימו עיצומים בחדרי הניתוח, ברביעי וחמישי יושבתו גם מרפאות החוץ - ובשני: שביתה בכל בתי החולים. "החזרה לנקודת ההתחלה במשא ומתן, לא הותירה בידינו ברירה", אמרו הרופאים

המחאה עולה שלב: הסתדרות הרופאים הודיעה הערב (חמישי) כי בעקבות פיצוץ המגעים בין נציגיהם לנציגי משרדי האוצר והבריאות, בכוונתם להחריף את "המחאה להצלת הרפואה הציבורית". בשבוע הקרוב יחולו שיבושים בכל הימים, כאשר בשיאה של המחאה שביתה כללית.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

אנשי הוועד המרכזי של הסתדרות הרופאים התכנסו הערב בתל אביב על רקע פיצוץ המשא ומתן עם האוצר, במטרה להחליט על צעדי המחאה הבאים. בתום הישיבה, הודיעו הרופאים כי החל מיום ראשון הקרוב ועד ליום חמישי, יתקיימו עיצומים בחדרי הניתוח ויבוצעו ניתוחים אונקולוגים ודחופים בלבד. בימים רביעי וחמישי יושבתו מרפאות החוץ, המכונים ומחלקות אשפוז יום, כולל מרפאות החוץ הפסיכיאטריות והגריאטריות.

 

עם זאת, שיא המחאה יגיע ביום שני הקרוב, אז תתקיים השבתה של כל מערכת הבריאות בארץ. במסגרת זו, יישבתו כל בתי החולים ומרפאות הקהילה של קופות החולים ברחבי הארץ. "בעקבות חזרת המדינה מההסכמות שהושגו השבוע בנושא הגבלת מספר התורנויות וחזרתנו לנקודת ההתחלה במשא ומתן, לא נותרה בידינו ברירה ואנו נאלצים להחריף את צעדינו הארגוניים בשבוע הקרוב", אמרו בהסתדרות הרופאים בתום ישיבת הוועד המרכזי של ההסתדרות.

האוצר: "ניתן להגיע להסכם בתוך ימים"

היום בשעות הצהריים פוצצו הרופאים את הדיונים המתקיימים עם נציגי משרדי האוצר והבריאות. לטענתם, בישיבות האחרונות בין נציגי הצדדים הציג מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, את המודל שהציע סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לפיו תורנויות הרופאים יקוצרו ל-18שעות. יו"ר הסתדרות הרופאים, ד"ר ליאוניד אידלמן, הסביר לנוכחים בישיבה את הקושי הרב ביישום מודל זה ללא תוספת תקנים משמעותית, ואת הפגיעה הצפויה בהכשרת המתמחה משלא יהיה נוכח בשעות הבוקר במחלקה.

 

בהסתדרות הרפואים הסבירו כי בישיבה שהתקיימה היום הם הופתעו לשמוע את נציג משרד הבריאות מציג את תוכנית קיצור התורנות, ללא כל התייחסות להסכמות שכבר הושגו בין הצדדים, כסיכום בין האוצר ובין משרד הבריאות ושאר המעסיקים. לטענתם, נציגי משרדי האוצר והבריאות הציגו סיכום לפיו תקנים שאושרו בפריפריה יפוזרו ברחבי הארץ על מנת לצמצם את משך התורניות. על כן, יצאו נציגי הרופאים מהישיבה במחאה על הפגיעה בפריפריה. כמו כן, טענו הרופאים כי קיצור המשמרות תפגע בהכשרת המתמחים.

 

למרות כל זאת, במשרד האוצר נשמעו היום אופטימיים. בתגובה לפרסומים אמרו באוצר: "הממשלה קיבלה החלטה על הוספת תקני רופאים כדי לשפר את רמת הרפואה בפריפריה. אנו מאמינים שניתן יהיה להשלים את ההבנות בנושא ולהגיע להסכמות בימים הקרובים".