,

האנשים השקופים: כך עובדים בעיניים על עובדי הקבלן

כ-150,000 עובדים ישראלים מנוצלים באופן מחפיר, כל פעם על ידי מישהו אחר. האנשים האלה עובדים בשכר מינימום ללא תנאים סוציאלים, ללא חופשות, ללא פנסיה ומרומים שוב ושוב בידי חברות קבלן נצלניות שעושות הכל כדי לעקוף את חוקי העבודה

  • פורסם ב:
  • 25/12/2010 22:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/12/2010 22:56
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

(13:24 דקות)

קוראים לו דניאל. אולי עברתם על פניו פעם, בכניסה לקניון, בבית הספר של הילד, באיזה בוטקה מעופשת. כבר שש שנים הוא עומד בכניסה למקום כלשהו. הנוף מאחוריו לפעמים משתנה, אבל הכל נשאר אותו דבר. השכר תמיד יגרד את המינימום והוא לנצח ירגיש כמו דמות רפאים שקופה שאף אחד לא רואה.

 

אך בביקור קצרצר בביתו גילינו שמאחוריו מסתתר סיפור מטורף - קריירה של שחקן בנבחרת הקטרגל של ברית המועצות, דוקטורט בפילוסופיה ואפילו קדנציה כחבר פרלמנט בצ'צ'ניה. כשהגיע לארץ המובטחת הכל כמובן התפרק. "מצאתי את עצמי בלי עבודה", הוא נזכר. בחיפושיו בעיתונים הוא מצא עבודות בשמירה ועבד בארבע חברות שונות בשש השנים האחרונות. למעט האחרונה, כולן גנבו אותו: לא ימי הבראה, לא חופשה ובטח שלא פנסיה ופיצויים.

 

דניאל הוא אחד מ-150,000 בני המזל שעובדים היום כעובדי קבלן בישראל. הם התחתית של התחתית - אלה שמנקים אחריכם מדי יום ומבקשים לפתוח תיק. אבל לא הם הסיפור כאן, אלא האנשים שמעסיקים אותם. אחד הכוכבים הגדולים ביותר של התחום הוא מוטי שחם. שחם מסתובב כאן מאז שנות ה-80. פעם אחר פעם, רשיונו נשלל ובית המשפט קבע שאסור לו להעסיק עובדים, אך הוא תמיד הצליח להשתחל בחזרה.

 

אז איך זה עובד? שחם הסתבך בפעם הראשונה בשנת 2001, כאשר רישיונה של חברת "תנופה - שירותי כוח אדם" נשלל בשל מה שהוגדר "פגיעה מתמשכת בזכויות העובדים". הוא לא ויתר ורכש חברה נוספת בשם "כיוון ודרך - שירותי כוח אדם". שנה לאחר מכן גם רישיונה נשלל. שחם הבין את הרמז והקים את חברת "נורמה כוח אדם", הפעם על שם בנו אודי, צעיר בן 18 שמשמש איש הקש שלו. גם רישיונה של חברה זו נשלל, ושחם פתח שתי חברות נוספות "עוצמה כוח אדם" ו"צ'אלנג'", שגם הן ממשיכות להעסיק עובדים בתנאים מחפירים.

"התופעה הזו היא סוג של עבדות"

י', גמלאי שמשלים הכנסה כדי לעזור לילדים במשכנתא, הוא אחד מעשרות האנשים שתובעים את שחם. התביעות האלה גורמות ללא מעט גופים להפסיק את ההתקשרות עם חברות משפחת שחם, אך רבים אחרים נשארים. השבוע ניסינו להגיע למוטי ואודי שחם, אולי אפילו כדי לקבל הסבר שיניח את הדעת, אך לא ממש הצלחנו.

 

אז המשכנו לחפש תשובות, הפעם אצל חברת "אדיר אבטחה", גם היא אחת הכוכבות הגדולות של בתי הדין לעבודה. מאז היווסדה, התחלף שם החברה שוב ושוב כדי לאפס את זכויות העובדים. את הדלת של המשרד לא פתחו לנו, אך בדלת הסמוכה עובדת חברת "תום אבטחה", ועלתה התהייה האם מדובר בגלגול נוסף של חברת "אדיר". במקום מכחישים כל קשר, אך מסמכים של חברת "אדיר" שנמצאו במקום מעלים תהיות רבות.

 

המנגנון הזה משמר את עצמו מפני שכולם מרוויחים מלבד אלה שקולם לא נשמע. במדינה שמאבטחת את עצמה לדעת תמיד יהיה מישהו שיחליף את דניאל ואת חבריו, שפשוט ימשיכו לחברה הבאה בתור. "התופעה הזו היא סוג של עבדות", בעצם היה צריך להעביר את כל הדבר הזה מהעולם", אומרת חברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

 

תגובות: חברת כוח עצמה מוסרת כי מרדכי שחם איננו נושא משרה בחברת כח עצמה בע"מ, אלא משמש כיועץ חיצוני לחברה וזאת באופן חלקי. "מנכ"ל החברה ובעל המניות בה היום הוא מר אהוד שחם. ברשות החברה מצוי אישור משרד התמ"ת ולפיו אין לה ולא היו במהלך שלוש השנים האחרונות כל הרשעות. לא הוטלו עליה כל קנסות ולא הוגשו כנגדה כתבי אישום. מכתב התמיכה של העובדים בתחנת רוטנברג נכתב והומצא ביוזמתם של העובדים", נמסר.

 

ממשרד התמ"ת נמסר: "נגד מר שחם וחברות בהן היה מעורב ננקטו הליכים פליליים. נגד חברות נוספות מתנהל הליך מנהלי ופלילי גם יחד, ואנחנו מנועים בשלב הזה לפרט". מחברת החשמל נמסר: "בחברה נתקבלו לאחרונה מספר תלונות של עובדי קבלן. התלונות נבדקו לעומקן ואנו נמצאים כעת בעיצומו של טיפול בממצאים. בנוסף, חברת החשמל משתפת פעולה עם הליכי בדיקה שנערכים על ידי הרשויות בנושא. במידה וימצא שנפגעו זכויות עובדי הקבלן, חברת החשמל תנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותה".

 

ממוקד אדיר בטחון, שמירה ואבטחה נמסר: "החברה נוסדה בשנת 2006 וסמוך להיווסדה רכשה את רשימת לקוחותיה העסקיים של חברת אדיר הקודמת. עובדים שעברו לעבוד בחברה לאחר מכן -  חלקם קיבלו את כל המגיע להם מהחברה הקודמת וחלקם עבר עם תקופת הוותק הקודמת כשהיא מצטברת לתקופת עבודתם.

 

מחברת תום אבטחה נמסר: "חברת תום קיימת מזה שנים ועל כן איננה יכולה להיות גלגול נוסף של חברת אדיר. אכן החברה שכרה נכס בבעלות חברת אדיר. בירור קצר העלה כי החומר שנמצא במקום שייך למפקח החברה לשעבר של אדיר אשר השאיר את החומר במשרדנו. אם אכן קיימים עובדים שעברו לעבוד מחברת אדיר לחברתנו אזי נחתם עמם הסכם והדבר נעשה בידיעתם".