,

הרב יצחק פרץ משך את חתימתו ממכתב הרבנים

הרב הראשי של רעננה החליט לאחר התייעצות עם הרב שטיינמן, השני בחשיבותו בזרם הליטאי-חרדי, להסיר את חתימתו מפסק ההלכה הקורא לא למכור דירות ללא-יהודים. הנימוק: "זה יזיק מאוד ליהודים בחו"ל"

הרב יצחק פרץ, שהיה יושב ראש מפלגת ש"ס, וכיום מכהן כרב הראשי של העיר רעננה, משך אמש (רביעי) את חתימתו מגילוי הדעת הרבני שאוסר על יהודים למכור או להשכיר נכסים ללא-יהודים.

הרב פרץ קיבל את ההחלטה לאחר שהגיע להתייעצות אצל הרב שטיינמן, הרב השני בחשיבותו בזרם הליטאי-חרדי, וזה המליץ לו למשוך את חתימתו. "זה יזיק מאוד ליהודים בחוץ לארץ", אמר שטיינמן לפרץ, וזה הספיק לו על מנת לעשות את הצעד.

 

שלשום דווח כי המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, סירב לחתום על פסק ההלכה. גורמים הקשורים להפצת המכתב פנו לרב אולם זה השיב להם: "תארו לכם שלא יתנו ליהודי בצרפת או באנגליה לשכור דירה, כיצד נוכל להגיב לזה?". גם הרב שמחה הכהן קוק, הרב הראשי של רחובות, והרב יעקב אדלשטיין מרמת השרון כבר משכו את חתימותיהם מהמכתב.

פסק ההלכה, לפיו "חל איסור הלכתי חמור להשכיר דירות לערבים", עורר סערה ציבורית ערה, וגרר גינויים רבים מאנשי ציבור. הנשיא שמעון פרס, אמר כי הדבר יוצר "משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל, הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית". בהודעת הגינוי כתב הנשיא: "אינני רואה סתירה בין דמוקרטיה ליהדות. כל אדם נברא בצלם אלוקים - זה אחד מעיקרי היהדות והבסיס לדמוקרטיה".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה בחריפות את המכתב לפני כשבוע. "יש פסוק שאומר ואהבת את הגר ותורה אחת תהיה לכם, לגר ולאזרח הארץ", אמר נתניהו, "אזרחי הארץ הם יהודים ויש בינינו לא יהודים. איך היינו מרגישים אם מישהו היה אומר לא למכור דירה ליהודים? היינו מתקוממים ואנחנו מתקוממים על כך כשאומרים זאת במחוזות שכנים".