,

כוננות בירושלים: האם ויקיליקס יחשוף סודות על היחסים עם ארה"ב?

האתר מאיים לפרסם תכתובות סודיות בין מחלקת המדינה ושגרירויות ארה"ב. על פי ההערכות החומר כולל ניתוחי אופי של מנהיגים ישראלים ופירוט על פגישות עבודה עם ראשי מערכת הבטחון

(2:05 דקות)

בירושלים נערכים היום (ראשון) בעקבות התחזיות על הפרסום הקרב של מסמכי אתר ויקיליקס. ארה"ב הזהירה את ישראל מפני חשיפתם של מסמכים מסווגים על ידי האתר שבהם סודות אודות מערכת היחסים בין ירושלים לוושינגטון.

 

האתר, שחשף עד כה מאות אלפי מסמכים מסווגים מהמלחמה בעיראק ואפגניסטן וחולל סערה, הכריז כי הפרסום הבא יכלול גם מסמכים המאשימים פוליטיקאים בכירים ברחבי העולם בשחיתות.

 

לפי ההתרעה שהתקבלה מוושינגטון, בין המסמכים ייחשפו גם תכתובות סודיות בין מחלקת המדינה ושגרירויות ארצות הברית מהשנים האחרונות. על פי ההערכות, החומרים המסווגים יציגו בין היתר ניתוחי אופי של מנהיגים ישראלים ופירוט על פגישות עבודה עם ראשי מערכת הבטחון בישראל.

 

גם בריטניה, אוסטרליה, קנדה, דנמרק ונורווגיה קיבלו מידע מארה"ב בנושא. מבחינת ישראל, החשש המרכזי הוא שהמסמכים שייחשפו יגלו סודות על היחסים בחדרי חדרים בין ישראל לארצות הברית.

 

השבוע הודיעה "ויקיליקס" כי החשיפה החדשה תהיה גדולה פי שבע מהחשיפה של 400,000 מסמכי הפנטגון שנחשפו בחודש שעבר וקשורים למלחמה בעיראק. מהמסמכים עלה כי ארה"ב טייחה מידע על עינויים והתעללויות של אסירים על ידי כוחות הביטחון העיראקיים והסתירה נתונים על מספר האזרחים שנהרגו במלחמה בעיראק. המסמכים, שחוברו בין ינואר 2004 ל-31 באוקטובר 2008, חשפו מציאות קשה של הנעשה בעיראק.

 

על פי המסמכים, האמריקנים ידעו על מקרי התעללות מזוויעים בעצורים עיראקים על ידי כוחות הביטחון המקומיים, אך העדיפו שלא לחשוף את המידע. בין היתר חושפים הדוחות מקרים ספציפיים של הוצאות להורג ללא משפט, מקרי אונס ועינויים קשים.

 

עוד עלה מהמסמכים, כי ארה"ב הסתירה מקרי מוות של אזרחים עיראקים, למרות שידעה עליהם. על פי המסמכים, במלחמה נהרגו 109,000 אזרחים, 66,081 מהם בנסיבות ש"אינן מלחמתיות", בעוד שארה"ב הכחישה כי קיים רישום של האזרחים ההרוגים. למעלה מ-15,000 נהרגו בתקריות שונות שכלל לא דווחו, כשרוב מקרי המוות נגרמו כתוצאה מעינויים, הוצאות להורג ותקריות במחסומים.