,

יעקב אלפרון - 30 שנות פשע

מי שחוסל היום בצהריים בפיצוץ מכוניתו, נחשב לאחד מבכירי העבריינים בישראל. אלפרון עמד במשך שנים בראש אחת ממשפחות הפשע הגדולות והחזקות בארץ, וניצל מלא מעט ניסיונות לפגוע בו. מהילדות בגבעת שמואל ועד מלחמת משפחות הפשע בשנות האלפיים - כל תולדות אלפרון

  • פורסם ב:
  • 17/11/2008 15:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/11/2008 15:30
  • |

(3:34 דק')

יעקב אלפרון, שנהרג היום (שני) בפיצוץ מכוניתו בצפון תל אביב, נחשב לאחד מבכירי העבריינים בישראל, ולאחד הוותיקים שבהם. בניגוד לעבריינים הצעירים הרבים, הנחשבים ל"כוכבים העולים" של עולם הפשע, אלפרון היה כאן עוד בשנות ה-70, ונחשב כבר אז לגורם בעל השפעה בעולם התחתון.

אלפרון נולד לפני 54 שנים למשפחה ענייה מרובת ילדים שעלתה ממצרים וגדל בדירה קטנה בגבעת שמואל. במהרה הידרדרו האחים לבית אלפרון לעולם הפשע, תוך שהם משתלטים בכוח על עסקים קטנים באזור מגוריהם, לא מעט בזכות הכוח והמיומנויות שצברו בחוג האגרוף אליו נרשמו.

עם הזמן צברה לעצמה המשפחה כוח והשפעה והתפשטה לכל אזור גוש דן. השיטה היתה אותה השיטה – גביית דמי חסות והשתלטות על עסקים, שבעליהם חששו להתלונן נגד האחים. מי שהנהיג את החבורה היה יעקב אלפרון, שהספיק לרצות עונש מאסר ראשון כבר בשנות ה-20 לחייו.

ב-1993 נידון אלפרון שוב ל-4.5 שנות מאסר, אחרי מעקב משטרתי של שנים אחריו ואחרי אחיו, שהקימו את החברה "האחים אלפרון – חברה לניהול וקידום עסקים", במסגרתה עסקו בגביית חובות, איומים ואלימות פיזית. שניים מאחיו של אלפרון, ניסים וזלמן, הורשעו אף הם ונשלחו לבית הסוהר, אך השופטים קבעו שוב כי מי שהנהיג את הקבוצה היה יעקב אלפרון.

מי שהשתלט על הוואקום באזור גוש דן בזמן שהאחים אלפרון שהו בכלא, היו כנופיית פרדס כץ בהנהגת משפחת חדיף וכנופיית רמת עמידר בהנהגת האחים הררי, שנחשבו לבני טיפוחיו של אלפרון. המאבק בין הארגונים היה עקוב מדם והביא לגל חיסולים בעולם התחתון.

ניצל ממספר ניסיונות חיסול: רימון, מטען חבלה וחוליית מתנקשים

בתום ריצוי המאסר שב אלפרון לעסקיו, כשבישראל החלה כבר המלחמה הגדולה בין משפחות הפשע. במאבק הגדול ניצבו האחים אלפרון לצד משפחת אברג'יל מלוד, כשבצידו השני של המתרס משפחת אבוטבול מנתניה וזאב רוזנשטיין, הנמצא כעת במאסר. ביוני 2007 הודה רוזנשטיין במהלך המשפט שהתנהל נגדו, כי ב-2001 שכר שני מתנקשים קולומביאנים כדי להתנקש ביעקב וניסים אלפרון, אך בסופו של דבר ביטל את תכניתו.

למרות זאת, יריביו של אלפרון ניסו להתנקש בו לא מעט פעמים. בין היתר השליכו אלמונים רימון רסס אל ביתו ברעננה והצמידו מטען חבלה לרכבו, אך באף אחת מהפעמים איש לא נפגע. השיא היה עם מעצר חוליית המתנקשים מבלארוס בנובמבר 2003, שנשכרו על פי החשד על ידי המשפחות אבוטבול ואוחנה, כדי לחסל את יעקב וניסים אלפרון ואת שותפם שוני גבריאלי (אביה של חברת הכנסת לשעבר ענבל גבריאלי, א"י), אך הם נעצרו ובסופו של דבר הורשעו בעבירות מינוריות.

מאבק ארגוני הפשע: הדקירה בהרצליה והקטטה ברמת גן

בניגוד למשפחות הפשע האחרות, המשתמשות ב"חיילים" כדי לפתור את סכסוכיהן, יעקב אלפרון ואחיו, ומאוחר יותר גם בניו, שדרכם אל עולם הפשע היתה קצרה, פתרו תמיד את הסכסוכים באמצעות ידיהם.

ב"וועידת הפשע" שכונסה במלון "דניאל" בהרצליה בינואר 2006, דקרו על פי החשד יעקב אלפרון ובנו דרור, שהיה אז בן 19 בלבד, את העבריין עמיר מולנר, הנחשב ליעד בכיר של מחוז תל אביב, ונמלטו מהמקום. השניים הגיעו אל המלון ללא מאבטחים.

שנה לאחר מכן ברמת גן, תקף אריה אלפרון, אחיו הצעיר של יעקב, את מי שנחשב לבכיר העבריינים בארץ, יצחק אברג'יל, ואת מקורבו מוטי חסין, במסגרת המאבק על שוק מיחזור הבקבוקים באזור המרכז. בצילומים של מצלמות האבטחה, נראה אברג'יל מוכנס בתום הקטטה לתוך רכב על ידי מאבטחיו כשהוא מדמם. המשטרה טענה כי גם יעקב אלפרון לקח חלק בקטטה, אך פרקליטיו טענו כי כלל לא נכח במקום.

הרבה שנים - הרבה אויבים

אם הייתם שואלים את יעקב אלפרון, היה עונה כהרגלו כי אין לו אויבים וכי הוא איש עסקים לגיטימי, אך במרוצת השנים הוא צבר לעצמו לא מעט יריבים מרים. בעקבות הקטטה ברמת גן, רכש לעצמו אלפרון אויב קשה בדמות יצחק אברג'יל, כשאליו ניתן לצרף את עמיר מולנר ואת האחים אוחנה מהשרון.

רק לפני כחודשיים הורשע במסגרת עסקת טיעון אמיר ניגרקר, חייל בן 21 מאשדוד וחברו של דרור אלפרון, בניסיון לפגוע בעבריין רפי אוחנה בביתו שבמושב גן חיים הסמוך לכפר סבא. דרור אלפרון עצמו שוחרר, ואילו חברו צפוי לרצות חמש שנות מאסר אחרי שהורשע רק בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות, למרות שירה מנשקו לא פחות מ-22 כדורים.

נגד דרור הוגש הבוקר כתב אישום בגין סחיטה באיומים של מארגן מסיבות מאזור המרכז ותקיפת שוטר. הוא הסגיר את עצמו לידי היחידה המרכזית של משטרת תל אביב ביום שלישי בשבוע שעבר אחרי שלושה שבועות בהם ירד למחתרת, כפי שעשה כבר לא פעם בעבר. אביו הגיע לבית המשפט כדי להיות נוכח בדיון בעניינו וחוסל זמן קצר לאחר מכן.