,

"להביא את המרכז אל הילדים בפריפריה"

חיים דהאן הקים את עמותת "אופנים" המביאה חוגי העשרה לילדים בישובים מרוחקים באמצעות מעבדות ניידות על גלגלים

  • פורסם ב:
  • 08/06/2010 17:24
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/06/2010 23:56
  • |

גיל: 49

מקום מגורים: רעננה

מקצוע: מנכ"ל חברת השקעות בהיי-טק

נשוי ואב לחמישה

 

אם חיים דהאן היה יודע שאמו מארחת במטבח את פרופ' ברגמן ואישתו, הוא לא היה נכנס לשם באותו הבוקר. הוא מעיד על עצמו שהיה ילד ביישן. אבל רצה הגורל וזימן לו פגישה שעתידה היתה לשנות את חייו. הפרופ' היהודי המפורסם שאל את הילד אם הוא יודע מה זה מחשבים. חיים ענה שלא וזה הזמין אותו לביקור בפקולטה ללימודי המחשב באוניברסיטת בן גוריון. הנער משכונה ד' בבאר שבע, בן למשפחה בת עשרה ילדים, הרגיש שהוא מבקר במשכנם של האלים. שם הכל השתנה. בסוף שירותו הצבאי פנה ללימודי מחשב כשפרופ' ברגמן ממשיך ומלווה אותו עד לימודי הדוקטורט בארה"ב. חיים שהה בארה"ב  14 שנים, הצליח מאוד מבחינה כלכלית וחזר לארץ עם חלום לשנות את החיים של הרבה ילדים אחרים.

 

"ניגשתי למחשב והבנתי שגם אני יכול", מספר דהאן. "לפני זה לא ידעתי שאני יכול. זו העצמה. זו העזרה האמיתית היחידה שאני מאמין בה. בכל הילדים טמון המון פוטנציאל שחייבים לנצל בפרק זמן מיוחד".

 

דהאן החליט להגיע אל הילדים שאף אחד לא מגיע אליהם, ילדים החיים בישובים קטנים ורחוקים בפריפריה. ישובים שאפילו העמותות החברתיות לא מגיעות אליהם בגלל חוסר יכולת כלכלית. "אני מאמין שדור המנהיגות האמיתי יגיע מהפריפריה", הוא אומר, "הם אנשים מחוברים ויש להם צורך ורצון עז להצליח".

 

חיים דהאן החליט והקים מתנ"ס על גלגלים - מעבדת היי טק ניידת. הוא רכש ועיצב שמונה אוטובוסים המבקרים מדי שבוע ב-63 ישובים בארץ ומגיעים אל כאלפיים ילדים. ישנם שני אוטובוסים ללימוד מחשבים, שניים ללימוד רובוטיקה שניים למדעים ושניים לקומיקס.

 

דהאן: "אנחנו גם מסיירים בחוץ: כל חודש וחצי נערך ביקור באינטל, במכללת שנקר ובמוזיאון הארץ. קבוצה אחרת מבקרת פעם בשבוע באוניברסיטת בן גוריון בנגב וקבוצה אחרונה נוספת לומדת מדי שבוע בטכניון. אני רוצה להעניק לילדים את אותה החוויה שהיתה לי. ילד שייכנס לשבוע שלם ללמוד בפקולטה לרפואה, אסטרונומיה או מדעים יסתכל על עצמו אחרת. אני מקווה לשחק את התפקיד של פרופ' ברגמן בחיים של מישהו אחר".

 

מכירים עוד ישראלים עשר? המליצו לנו עליהם