,

דוח סודי: תע"ש מזהמת חמורות את אזור השרון

דוח סודי של רשות המים, שהגיע לידי "חדשות 10", חושף כי אדמותיו של מפעל תע"ש ברמת השרון ספוגות בחומרי נפץ וברעלים מסוכנים, המחלחלים למי השתייה באזור. מתע"ש נמסר כי "אנו פועלים מתוך שקיפות מלאה ותוך עמידה קפדנית בכל תקני האיכות"

(6:00 דקות)

דוח סודי של רשות המים, שנחשף אמש (חמישי), חושף כי אדמותיו של מפעל תע"ש ברמת השרון ספוגוה החומרי נפץ וברעלים מסוכנים, המחלחלים למי השתייה באזור. המדינה מוכנה לממן את טיהור הקרקע בתנאי שתופשר לבנייה, אך הארגונים הירוקים מתנגדים.

למרות שהפעילות במתקן סודית, המתחם בן ה-8,000 דונם נחשב מזה שנים לאחד המזהמים הסביבתיים הגדולים באזור. הדוח שנחשף מציג תוצאות בדיקות חדשות החושפות מה מסתתר בקרקע ומתחתיה ומונה סדרה ארוכה של רעלים, מתכות כבדות וחומרים מסרטנים.

פרופ' אורי מרינוב, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה לשעבר, אמר כי "המפעל עבד במשך עשרות שנים ללא טיפול בחומרים המזהמים ובפסולת. פשוט זרקו על פני השטח והחומרים חלחלו למי התהום". ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, הוסיפה כי "מדובר בפצצה אקולוגית מתקתקת".

אף שבמשך שנים מתקיימים מגעים להעברת המפעל לנגב, טרם הושגה הסכמה. לאור הממצאים החמורים, עלות העברת המתקן צפוייה לעמוד על כ-2 מילארד ש"ח. יחד עם זאת, המדינה מתנה סיוע רק אם הקרקעות יימכרו לקבלנים שייבנו במקום 20 אלף יחידות דיור, מהלך אליו מתנגדים הארגונים הירוקים.

מתעש נמסר בתגובה כי הם פועלים בסוגיית איכות הסביבה בהתאם לתקנים מחמירים ביותר. לדבריהם, "מקורם של זיהומים שנתגלו הוא בפעילות תעשייתית של החברה מלפני שנות דור. אנו פועלת מתוך שקיפות מלאה ותוך עמידה קפדנית בכל תקני האיכות".