,

צה"ל לתושבי רפיח: אנו נתקוף מהאוויר ומהקרקע

בניסיון לנתק את קווי האספקה של החמאס מפיץ חיל האוויר מנהרות תת קרקעיות ששימשו להברחת אמצעי לחימה לארגון חמאס • התושבים ברפיח קיבלו התרעה לעזוב את בתיהם בשל הפעילות הצבאית וכי היא תימשך עד מחר בבוקר • במישור המדיני, עמוס גלעד ייצא מחר לקהיר לפגישות בנושא הפסקת האש

הפלסטינים מדווחים כי חיל האוויר החל הערב (רביעי) להפציץ את אזור המנהרות התת קרקעיות ברפיח, שבדרום הרצועה. על פי הדיווחים אדם אחד נהרג בהפצצה, שככל הנראה מבקשת למוטט את קווי האספקה של חמאס. הפלסטינים מדווחים כי לפחות 30 מבנים נהרסו בהפצצות.

עמוס גלעד יוצא למצרים לדון בהפסקת אש»
טלוויזית חמאס מציגה: תמונות הלחימה»
הנחיות פיקוד העורף ומפת טווחי הרקטות»

חיל האוויר פיזר כרוזים ברפיח, בשעות שקדמו להפצצה, בהם נכתב כי על כל התושבים לעזוב את בתיהם עד השעה 20:00 בערב. לרבים אין לאן לברוח, כיוון שהם תושבי צפון הרצועה שברחו דרומה עם כניסת הכוחות הקרקעיים של צה"ל לעזה. בכרוזים נכתב בנוסף כי כוחות צה"ל מתכוונים להיכנס בזמן הקרוב לתוך רפיח.

צה"ל הודיע לאוכלוסייה כי ההפצצה תימשך עד שעות הבוקר. גם המצרים קיבלו אזהרה לפנות את המוצבים שלה בגבול ברפיח, כדי שחייליה לא ייפגעו בהפצצת חיל האוויר.

במערכת הביטחון טוענים כי מתחת לציר פילדלפי ישנם כ-300 מנהרות שחפר חמאס, כ-100 מהן הותקפו על ידי חיל האוויר עד כה מאז תחילת המבצע. זוהי פגיעה משמעותית בדרכי האספקה של אמצעי הלחימה של חמאס.

ייתכן כי מטרת תקיפת המנהרות, ערב יציאתו של עמוס גלעד לשיחות בקהיר באפשרויות של הפסקת אש, היא ניסיון לחסל את תשתית ההברחות לפני שישראל תסכים לנצור את האש. חלק מההצעה המצרית-צרפתית, בה ידון גלעד עם בכירים מצריים, כוללת אפשרות של הצבת כוח בינלאומי בציר פילדלפי, על מנת לטפל בבעיית ההברחות.

מוקדם יותר אב ושלושת ילדיו נהרגו בתקיפת חיל האוויר בבית להיא שבצפון רצועת עזה, כך דיווחו גורמי רפואה פלסטינים. מצה"ל טרם התקבלה תגובה.

עמוס גלעד ואבו מאזן בקהיר

מוקדם יותר פורסם כי ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, יצא מחר לשיחות במצרים. במסגרת הביקור, יבדוק גלעד את הנכונות המצרית להפעיל מנגנונים חדשים שיטפלו בהברחות אמצעי הלחימה לעזה.

לשכת ראש הממשלה מבהירה הערב כי בהתאם להמלצת ראש הממשלה ועל מנת למצות את ההידברות עם מצרים, תואם מפגש עם המצרים בתקווה שיוביל להבנות בנושא הברחות אמצעי לחימה ושיוליד תנאים בהם ניתן יהיה לסיים את המבצע הצבאי.

נביל עמרו, יועצו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אמר לסוכנות הידיעות "מען" כי אבו מאזן יבקר גם הוא מחר בקהיר כדי לקיים שיחות עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ככל הנראה בנושא השגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס ברצועת עזה.

(1:40 דק')