,

אובמה: שמונה שנים של שלטון רפובליקני - זה מספיק

מול קהל של עשרות אלפים שהתקבצו באצטדיון פוטבול בדנבר הודיע ברק אובמה כי הוא מקבל את מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב • "אנחנו אוהבים את המדינה הזו יותר מדי בשביל לתת לארבע השנים הבאות להיראות כמו שמונה האחרונות", הצהיר המועמד • אובמה הבטיח להביס את האיומים של המאה ה-21 ואמר: "אי אפשר להגן על ישראל מפני איראן על ידי דיבורים קשוחים מוושינגטון"

(53 שניות)

45 שנים בדיוק אחרי נאומו המפורסם של מרטין לותר קינג, "יש לי חלום", הפך הבוקר (שישי) ברק אובמה באופן רשמי למועמד השחור הראשון לנשיאות ארה"ב. בנאום מול 84 אלף צופים נלהבים באצטדיון "אינווסקו" שבדנבד, שנעל את ועידת המפלגה הדמוקרטית, הצהיר אובמה: כי הוא מקבל את מועמדות המפלגה לנשיאות.

אובמה נשא נאום חברתי, בו פנה בעיקר למעמד הביניים האמריקני, והבטיח כי בתוך עשר שנים אפשר יהיה להפסיק את התלות האמריקנית בנפט של המזרח התיכון. ישראל הוזכרה בנאום פעם אחת, כשאובמה אמר כי "אי אפשר יהיה להגן על ישראל מפני איראן ולהרתיע אותה על ידי דיבורים קשוחים מוושינגטון".

בנוסף, הבטיח המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב לסיים "בצורה אחראית" את המלחמה בעיראק ולהשלים את המלחמה נגד אל קאעדה וטליבאן באפגניסטן. "כמפקד העליון של הצבא, לעולם לא אהסס להגן על האומה הזו, אבל אשלח חיילים למלחמה עם משימה ברורה והתחייבות מקודשת לתת להם את הציוד אותו יצטרכו בשדה הקרב ואת הטיפול והתמריצים שמגיעים להם כשישובו הביתה", אמר אובמה.

כמו כן, הבטיח הסנאטור מאילינוי, כי יפעל נגד תכנית הגרעין האיראנית, ואמר: "אחדש את הדיפלומטיה הקשוחה והישירה שתוכל למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

"זה לא שלמקיין לא אכפת, הוא פשוט לא מבין"

בתחילת נאומו, אחרי שהודה לבני הזוג קלינטון, לסנאטור הוותיק טד קנדי, למועמדו לתפקיד סגן הנשיא ג'ו ביידן, לאישתו מישל ולשתי בנותיו הקטנות, תקף אובמה את מדיניותו של הנשיא הנוכחי ג'ורג' בוש, וקרא שלא להצביע לג'ון מקיין, כדי לא לאפשר כהונתה שלישית ברציפות של הרפובליקנית בבית הלבן.

"בשבוע הבא במינסוטה, תבקש אותה המפלגה שהביאה לכם שתי כהונות של ג'ורג' בוש ודיק וצ'ייני מהעם לתת לה כהונה שלישית", אמר אובמה בהתייחסו לוועידה של המפלגה הרפובליקנית. "אנחנו כאן בגלל שאנחנו אוהבים את המדינה הזו יותר מדי בשביל לתת לארבע השנים הבאות להיראות כמו שמונה האחרונות.

"בארבעה בנובמבר אנחנו חייבים להתייצב ולומר – שמונה שנים זה מספיק", המשיך המועמד הדמוקרטי לנשיאות. "הלילה אני אומר לאומה האמריקנית – לדמוקרטים, לרפובליקנים ולבעלי דעות עצמאיות – זה מספיק.

"אני לא מאמין שלסנאטור מקיין לא אכפת ממה שקורה בחייהם של האמריקנים. אני פשוט חושב שהוא לא יודע. זה לא בגלל שלג'ון מקיין לא אכפת, זה בגלל שהוא לא מבין את זה. סנאטור מקיין אוהב לדבר על שיקול דעת, אבל מה זה אומר על השיפוט שלו אם הוא חושב שבוש צדק ביותר מ-90 אחוזים מהזמן? אני לא יודע מה איתכם, אבל אני לא מוכן להמר על 10 אחוזים בלבד לשינוי", סיכם אובמה.

קודם לכן, זכה המועמד לנשיאות לחיזוק מסגן הנשיא לשעבר זוכה פרס נובל, אל גור, שהתייצב באצטדיון וקרא לאזרחי ארה"ב להצביע לאובמה. "אם אתם אוהבים את המדיניות של בוש וצ'ייני, ג'ון מקיין הוא האיש שלכם", אמר גור, "אבל אם אתם רוצים שינוי – הצביעו לברק אובמה וג'ו ביידן".