שיחת האזהרה של סעודיה לאבו מאזן: התרחק מאיראן ואמץ את יוזמת טראמפ

יו"ר הרשות הפלסטינית זומן לשיחה בהולה בריאד, בה הובהר לו כי סעודיה לא רואה בעין יפה את ההשפעה האיראנית על חמאס או את שיתוף הפעולה בין פעילי פתח לחיזבאללה. העיתונות הפלסטינית יישרה קו, אבל ייתכן והדרישה הסעודית תוביל למשבר בממשלת האחדות

בשבוע שעבר יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, זומן באורח פתע לסעודיה בידי לשכתו של יורש העצר, מוחמד בן סלמאן. בריאד, נאמר לאבו מאזן כי על ממשלת האחדות הפלסטינית לדחות כל השפעה איראנית ולאמץ את יוזמת השלום של הנשיא טראמפ כשזו תוצג לישראל ולפלסטינים.

 

הזימון של אבו מאזן לסעודיה מסמן שינוי גישה מצד הממלכה, ומעשה אגרסיבי באופן יוצא דופן. בשבוע שעבר יורש העצר הסעודי גם כלא רבים מבני דודיו וראש ממשלת לבנון אל-חרירי הגיע לריאד. הסעודים הבהירו לאבו מאזן שתמונות כמו אלו שפורסמו והראו את בכיר החמאס, סלאח אל-עארורי, בטהרן אינן מקובלות.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

נסראללה: "סעודיה מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון"

נשיא לבנון טען בפני דיפלומטים - "אל-חרירי נחטף בסעודיה"

דרמה בסעודיה: עשרות בכירים ונסיכים בממלכה נעצרו

 

מוביל רפורמה ליברלית בממלכה. הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן
 

מוביל רפורמה ליברלית בממלכה. הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן(רויטרס)

כמו כן, הובהר ששיתוף הפעולה של פעילי פתח בלבנון עם חיזבאללה לא יכול להמשיך להתקיים. במילים אחרות, אבו מאזן התבקש לבחור צד: סעודיה או ציר איראן-חיזבאללה.

 

את התגובה של יו"ר הרשות ניתן היה לראות באופן מיידי בעיתונות הפלסטינית. העיתונים הפלסטינים יישרו קו והחלו לאיים את איראן. בעיתון היומי "אל חיאת אל ג'דידה" פורסם: "הרשות הפלסטינית לא תאפשר לאיראן להתערב בשטחה". על רקע זה, ניתן לצפות למשבר בממשלת האחדות.