"ניתן לפעול סביב עסקת הגרעין - גם מבלי לפתוח את ההסכם": המסר המרוכך של נתניהו

לידי חדשות עשר הגיעו פרטים מהפגישה בין ראש הממשלה למקבילתו הבריטית, תרזה מיי, השבוע, ובהם עמדה מפתיעה בנושא האיראני: "הכי חשוב שנשמור על אחדות". על יוזמת טראמפ למו"מ עם הפלסטינים: "מחכים לראות מה הוא יציג"

ביקור נתניהו בלונדון: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השוהה בימים אלו בבריטניה, נפגש ביום חמישי עם מקבילתו תרזה מיי, במעונה הרשמי בדאונינג 10. לידי חדשות עשר הגיעו הערב (שישי) פרטים חדשים מהפגישה בין המנהיגים, כאשר נתניהו מציג עמדה מעט מפתיעה ביחס להסכם הגרעין.


במהלך הפגישה אמר ראש הממשלה, כי "בנאום הגרעין שלו טראמפ פעל נכון כש'טילטל את העניינים בנושא'". מיי, שתומכת בהשארת ההסכם כפי שהוא, חלקה עליו ואמרה כי "המהלך של הנשיא האמריקני רק עשה את הדברים יותר מסובכים וקשים".

 

>> ביקור נתניהו בלונדון - כתבות נוספות:

נתניהו: "בסיום תקופת ההסכם איראן תגיע למאה פצצות"

נתניהו: "עסקת הצוללות לא נעצרת אפילו במילימטר"

נתניהו נפגש עם מיי: "היעד - לשפר את עסקת הגרעין ולא לבטלה"


עם זאת השניים כן הראו תמימות דעים מפתיעה יחסית בנושא, בעיקר לאור הצהרות העבר של נתניהו כי יפעל לבטל את ההסכם לחלוטין. "אנחנו שותפים לדאגות לגבי איראן, אבל מחויבים להסכם הגרעין, בוא נדבר על איך מתקדמים מבלי לפתוח מחדש את העסקה", אמרה מיי לרה"מ.


בתגובה ענה לה נתניהו כי ניתן לפעול סביב העסקה מבלי לפתוח את ההסכם, ולטפל בנושא הטילים, ביקורי הפקחים וסעיפים נוספים. "הכי חשוב שנשמור על אחדות ולא נתפצל", הוסיף. מדובר בתפנית, שכן בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, לפני חודש וחצי, קרא נתניהו לביטול הסכם הגרעין לחלוטין.

 

מסר מפתיע. נתניהו ומיי, השבוע
 

מסר מפתיע. נתניהו ומיי, השבוע(רויטרס)

"זאת הסיבה שמדיניותה של ישראל בנושא הסכם הגרעין עם איראן היא פשוטה מאוד - יש לשנות אותו או לבטל אותו. תקנו אותו או מחקו אותו״, אמר אז נתניהו. יש לציין כי לא רק במהלך הפגישה, אלא כבר בפתחה, ריכך נתניהו את המסר.


״היעד שהצבתי לעצמי הוא לא לשמר את העסקה או לבטל את העסקה, אלא לשפר את העסקה ולתקן את הכשלים שבה, ואני חושב שאלה שרוצים לשמר את העסקה צריכים לשתף פעולה בתיקון כשליה״, הוא אמר.


בנוסף שוחחו השניים על הקשר בין רוסיה לאיראן. נתניהו שאל את מיי כיצד להפריד בין הצדדים. ראש ממשלת בריטניה אמרה לנתניהו: "תגיד לי אתה - ישראל היא המדינה הקרוב לרוסיה היום". נתניהו ענה לה: "יהיה קשה להפריד בין רוסיה לאיראן, אבל זה אפשרי, האינטרסים שלהם שונים לגמרי".


נתניהו ומיי דנו גם בהיתכנות למשא ומתן עם הפלסטינים. מיי שאלה את נתניהו לגבי תכנית השלום שמקדם טראמפ, והוא אמר לה: "אנחנו מחכים לראות מה הוא ישים על השולחן. אני לא יודע מה הוא יציג ואני לא בטוח שיש מישהו שיודע. שמענו שאולי הוא יציג תכנית עד סוף השנה אבל אולי זה ייקח יותר זמן. בכל מקרה אני שמח שטראמפ ואנשיו מביאים גישה חדשה".