בצה"ל מנסים להרגיע: "לא התכוונו לפגוע בבכיר הג'יהאד, המצב בעורף - שגרה"

דובר צה"ל הגיב לתקיפה הישראלית של מנהרת הטרור. פיקוד העורף הנחה כי הלימודים בעוטף עזה יתנהלו היום כרגיל וללא הגבלות. קצין בכיר בצה"ל: "טכנולוגיה חדשה היא שגילתה את המנהרה". באתר הקריסה, עדיין נעדרים חמישה בני אדם

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, הגיב לתקיפה הישראלית של מנהרת הטרור אתמול (שני), ואמר כי הצבא "שלט בכל אחד מהשלבים שבו היא חדרה לישראל".

 

לדבריו, "הפעולה היזומה הייתה בשטחנו - פעולה הגנתית שבוצעה למול הפרת ריבונות. הפיצוץ היזום נועד לקטוע את המנהרה ולהוציא אותה משימוש. היא לא היוותה איום". עוד הרגיע ואמר, "אני מציע לא להיכנס להיערכות. המצב בעורף הוא מצב שיגרה. אין גיוס מילואים". פיקוד העורף הוציא הנחייה כי הלמידה בבתי הספר ביישובי עוטף עזה תתקיים כרגיל.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

הג'יהאד האסלאמי: "ישראל הכריזה מלחמה - בשעות הקרובות נבחן כיצד להגיב"

צה"ל פוצץ מנהרת טרור שחדרה מהרצועה לשטח ישראל

 

שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, סאמי מראד, צפוי להגיע היום לרצועת עזה, לפגוש את הפלגים הפלסטינים על מנת למנוע הסלמה.

 

סוללת כיפת ברזל נפרסה באשדוד לאחר התקיפה
 

סוללת כיפת ברזל נפרסה באשדוד לאחר התקיפה(mivzaklive)

כמו כן, תא"ל מנליס טען כי לא היה ניסיון במהלך התקיפה לפגוע בבכירי הג'יהאד האסלאמי. "מרבית ההרוגים נהרגו בפעולת החילוץ של פועלי חמאס והג'יהאד האסלאמי. סיבת המוות היא עשן ואבק. לא השתמשנו בשום אמצעי שהוא לא מוכר ורגיל. לא הזרמנו כלום למנהרה. מייד לאחר הפיצוץ, המחבלים בצד השני רצו לאזור הפיצוץ", אמר והוסיף, "כל פעולה התקפית שתגיב לפעולה ההגנתית שנקטנו תיענה כפי שאנחנו יודעים".

 

עם זאת, מנהל בית החולים "שוהדאא אלאקצא" בעזה טען כי "ישראל הפציצה את המנהרה גם באמצעות גז רעיל שאינו מוכר".

 

בתוך כך, לדברי קצין בכיר בצה"ל, בפעם הראשונה טכנולוגיה חדשה היא זו שגילתה את מיקום המנהרה. "משאבים שהושקעו בחשיפת מנהרות בידי הרמטכ"ל נושאים פרי", אמר. עוד הוא הוסיף הקצין כי הג'יהאד האסלאמי מקבל מרות חמאס ברצועה, אך זו פעם ראשונה שמנהרת ג'יהאד אסלאמי חודרת לישראל.

 

במקביל, המצרים משקיעים מאמצים רבים למנוע הסלמה בין ישראל לעזה, והלילה יקבע אם הג'יהאד האסלאמי יגרור את עזה להסלמה ולעוד סבב לחימה, או שינהג באיפוק, לבקשת המודיעין המצרי.

 

חיפושים אחר ניצולים במנהרה שקרסה ברצועת עזה
 

חיפושים אחר ניצולים במנהרה שקרסה ברצועת עזה(ללא קרדיט)

בתוך כך, הג'יהאד האסלאמי הגיב לתקיפה הישראלית ואמר כי "ישראל הכריזה עלינו מלחמה - בשעות הקרובות נבחן כיצד להגיב". לדברי ארגון הטרור המתקפה היא "הסלמה מסוכנת ומעשה תוקפנות טרוריסטי". עוד איימו כי "המנהרות הן חלק ממדיניות ההרתעה שלנו. אם ישראל שכחה את 2014 ואת 2008 אנו נזכיר לה". "פלוגות אלקודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, הכריזה על כוננות כללית ברצועת עזה.

 

משרד הבריאות בעזה דיווח כי במתקפה נהרגו 7 לוחמים, ונפצעו עוד 14. באתר הקריסה, עדיין נעדרים חמישה בני אדם - החיפוש אחריהם הופסק עם החשיכה ויימשך בבוקר. על פי הדיווחים, במנהרה נהרגו מפקד חטיבת המרכז בפלוגות אלקודס, ערפאת אבו מרשד, וסגנו חסן אבו חסנין. בנוסף דווח כי אחד ההרוגים הוא מסבאח שביר, מפקד ביחידות ה"נוחבה", יחידות הקומנדו של חמאס. זמן קצר לאחר מכן חמאס אישר את דבר מותו. רוב המחבלים שנהרגו במנהרה, נהרגו בקריסה המאוחרת כשבאו לחלץ את חבריהם ולא בתקיפת צה"ל.

 

בצה
 

בצה"ל מנסים להרגיע. תקיפת המנהרה סמוך לגבול עזה(ללא קרדיט)

ארגון חמאס הוציא הודעה רשמית, בה נכתב כי "הפשע הציוני החדש הערב מהווה הסלמה חמורה וניסיון נואש להרוס את מאמצי האחדות הפלסטינית. המשך ההסלמה מצד האוייב הישראלי ייחזק אותנו ויגרום לנו להמשיך בדרך ההתנגדות". יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, טלפן למזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה, הביע את תנחומיו על ההרוגים והביע את הצורך בעמדה אחידה של הפלסטינים בכל הקשור לתגובה על "הפשע של ישראל".

 

הלילה יכנס חמאס פגישה של כל הפלגים הפלסטיניים כדי לדון באפשרויות התגובה ובהסלמה החדשה הזאת. בנוסף, משרד הפנים של חמאס בעזה הורה על פינוי כללי של כל המפקדות של מנגנוני הביטחון ברצועה.

 

בשעה זו חלקים גדולים ביישובים סמוכי הגדר נמצאים תחת שטח צבאי סגור. אין הנחיות מיוחדות לתושבים, אבל החקלאים שעבדו סמוך לגדר התבקשו לעזוב את השטח ולחזור הביתה, ובנוסף לא יתקיימו עבודות חקלאיות מחר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לתקיפה בישיבת הסיעה, ואמר כי "זו אחריות ראשונה של כל ממשלה לדאוג לבטחון אזרחיה. מי שמנסה לפגוע בנו, נפגע בו. אמרתי שאנחנו מפתחים טכנולוגיה פורצת דרך. אנחנו מיישמים את זה. היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה". עוד הוסיף נתניהו כי "אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל ניסיון לפגיעה בריבונות שיוצאת משטחו על ידי אנשים שכפופים לסמכותו".