הפיגוע בהר הבית: שני שוטרים נפלו בעימות עם מחבלים מאום אל פחם

נקבע מותם של רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן, שנפצעו בפיגוע בירושלים. מצבו של פצוע נוסף מוגדר קל-בינוני. המחבלים הם ערבים-ישראלים. ארדן: "הם חיללו את קדושת ההר"

הפיגוע בהר הבית. בבית החולים הדסה הר הצופים נקבע היום (שישי) מותם של שני שוטרים, שנפצעו מוקדם יותר בפיגוע הירי שארע באזור שער האריות.

 

מהמשטרה נמסר כי "אנו מודיעים בצער רב על פטירתם של רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן, שנפלו הבוקר בעימות עם מחבלים באזור הבית בירושלים".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

"החיוך מחר יהיה יפה יותר": הפוסט של המחבלים לפני הפיגוע

הותר לפרסום: עבריין ששימש כסוכן משטרתי חוסל ברחובות לפני כחודש

גבר בן 52 נהרג בהתהפכות רכב מסחרי בכביש 6

 

רס"מ האיל סתאוי, 30, תושב מג'אר, שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר. הוא התגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים, שם שירת עד נפילתו. האיל הותיר אחריו אישה וילד בן שלושה שבועות, הורים, ושלושה אחים.

 

רס״מ כמיל שנאן, 22, תושב חורפיש, שירת מאז גיוסו לשירות קבע במשטרה לפני כשבעה חודשים כשוטר סיור ביחידת הר בית במרחב דוד של מחוז ירושלים. כמיל הותיר אחריו הורים, אח אחד ושלוש אחיות. הוא בנו של הח"כ לשעבר ממפלגת העבודה שכיב שנאן.

 

הלוויתו של האיל סתאוי תחל בשעה 16:00 בבית העם בכפר מע׳אר. הלוויתו של כמיל שאנן תחל בשעה 17:30 בבית העם בכפר חורפיש.

 

הותיר אחריו אישה וילד. רס
 

הותיר אחריו אישה וילד. רס"מ האיל סתאוי(דוברות משטרה)

בתוך כך הותר לפרסום ששלושת המפגעים אשר ביצעו את פיגוע הירי הבוקר באיזור הר הבית הם ערבים-ישראלים, תושבי אום אל פחם. מדובר במוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, בן 29, מוחמד חאמד עבד אללטיף ג'בארין, בן 19, מוחמד אחמד מפדל ג'בארין, בן 19. המפגעים ללא רקע ביטחוני קודם.

 

בד בבד, דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי כוחות הביטחון עצרו את המופתי של ירושלים, שיח' מוחמד חסין. לפי הדיווח, חסין נעצר בזמן שקיים את תפילת יום השישי.

 

במשטרה ציינו את השתלשלות האירועים שקדמה לנפילתם של השוטרים. "מוקדם יותר הגיעו שלושה מחבלים להר הבית והלכו לכיון אחד השערים כשהם חמושים", מסרו במשטרה, "שוטרים אשר הבחינו בהם ירו לעברם תוך שהם מנסים להימלט לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף שהתנהל אחריהם, תוך חילופי אש, נהרגו שלושת המחבלים על ידי השוטרים. על גופתם נתפסו נשקים מסוג קרל גוסטב ואקדח".


עוד הוסיפו במשטרה ש"במהלך הלחימה במחבלים נפצעו באורח אנוש האיל סתאוי וכמיל שנאן ופונו על ידי צוות של מגן דוד אדום לבית החולים הר הצופים בירושלים, שם נלחמו הרופאים על חייהם ולבסוף נאלצו לקבוע את מותם". בתוך כך, נרשמו עימותים בין שוטרים לפלסטינים בשער שכם.

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן תקף את אבו מאזן בעקבות הפיגוע. "מדובר בפיגוע שהוא חסר תקדים", אמר ארדן, "המחבלים חיללו את קדושת ההר וביצעו כאן פיגוע מתוכנן. כשאבו מאזן קורא לציבור הפלסטיני להגן על הר הבית וטוען שהיהודים מטמאים את המקום, אז לדבריו יש השלכות חמורות".

 

נפל בעימות עם המחבלים. רס״מ כמיל שנאן
 

נפל בעימות עם המחבלים. רס״מ כמיל שנאן(דוברות משטרה)

ריבלין: "לא ניתן לאף גורם להתסיס את האזור"

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר בתגובה לפיגוע: "מתקפת הטרור הרצחנית בהר הבית נבלמה על ידי שוטרי ישראל האמיצים שמנעו בגופם אסון כבד אף יותר. לא ניתן לגורמים רצחניים המחללים את שם האל לגרור אותנו ללחימה עקובה מדם ונטפל ביד קשה בכל זרועות הטרור ובמבצעיו. אנו חבים חוב חיים לבנים שאיבדנו. ליבנו עם המשפחות השכולות בשעות הקשות האלו ואנו נושאים תפילות להחלמתם של הפצועים".


‏בהמשך אמר ריבלין ש"מדינת ישראל תגן ביד חזקה על ריבונותה ועל אזרחיה ולא תתן לאף גורם להתסיס את האזור ולדרדר אותו למלחמת דמים. זוהי שעתה של המנהיגות הערבית בישראל ואף מחוצה לה להביע עמדה ברורה נגד מתקפה נפשעת זו".

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת טען שיש לבחון מחדש את ההיערכות הביטחונית בהר הבית. "זהו פיגוע חמור במיוחד שמטרתו לחולל מהומה ולהצית אש בהר הבית. מי שחושב שבאמצעות טרור במקום של תפילה וקודש ישיג הישגים טעות מרה בידו. ההפך הוא הנכון, נרדוף ונגבה מחיר מכל מי שמעורב בטרור רצחני, לא ניכנע לו ונמשיך בשגרת חיינו ובבנייתה וחיזוקה של ירושלים. במקביל עלינו לבחון את הסטטוס קוו הביטחוני בהר הבית".

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי התייחס גם הוא לפיגוע: "שלושה מחבלים ביצעו פעולת טרור נפשעת במתחם הר הבית הקדוש וטימאו אותו. הם נכנסו חמושים וביצעו פיגוע טרור. לפיכך, בזמן הקצר הנתון הזה, כוחות הבטחון הישראלים נוקטים בצעדים לראות כי אין כלי נשק במקום. אנו רוצים לשמור על חופש לפולחן, וכוחות המשטרה בפעולתם ניסו לשמור על כך. זהו פיגוע טרור שאינו מקובל עלינו ואנו מקווים שהעולם הערבי כולו יגנה אותו גינוי ברור ונחרץ. אנו מקווים שחופש הפולחן ישוב במהרה להתקיים״.