כך מתבצע המעקב הבינ"ל אחר המשאיות לעזה: מכרם שלום עד לבתים

217 אלף משאיות שבהן חומרי בנייה עברו מִישראל לרצועת עזה מאז סיום מבצע "צוק איתן" - כך מגלה דוח חדש המבוסס על מינהלת תיאום פעולות הממשלה בשטחים. החומרים הועברו תחת מעקב בינלאומי שמתבצע דקה אחר דקה - ממעבר כרם שלום ועד שהמשאיות מגיעות אל הלקוח העזתי שבונה בית - כדי שהחומרים לא ישמשו לבניית מנהרות

  • פורסם ב:
  • 20/06/2017 22:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 20/06/2017 22:56
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

בצל משבר החשמל שמועבר לרצועה, דוח חדש של מכון המחקר של הכנסת המבוסס על נתוני מנהלת תיאום הפעולות בשטחים, שנחשף הערב (שלישי) בחדשות 10, מגלה כי מעבר חומרי הבנייה לעזה עלה פי 21 ביחס למה שהיה בעבר.

 

כך לדוגמא נכנסו לעזה יותר מ-42 אלף משאיות מלט שסיפקו לרצועה יותר ממיליון וחצי טון. 166 אלף משאיות העבירו יותר משישה מיליון וחצי טון אגרגיטים - אבני חצץ המשמשים לבנייה.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

גורם המעורה בחקירת אלוביץ': "אם התשלום מופרז, אפשר לבטל בדיעבד את עסקת yes"

תחקיר: מדוע סטודנטים ערבים בקריה האקדמית אונו לומדים במבנה נפרד

משבר החשמל: רצועת עזה על סף קריסה - "אין עבודה, אין אוכל, אין שתייה"

 

פי 21 ביחס למה שהיה בעבר. סיוע הומניטרי לעזה
 

פי 21 ביחס למה שהיה בעבר. סיוע הומניטרי לעזה(רויטרס)

כדי לוודא שהחומרים, או לפחות רובם, עוברים לשיקומה של הרצועה ולא לבניית מנהרות הוקם מנגנון פיקוח בינלאומי שעוקב דקה אחר דקה אחרי הסחורה מהרגע שהיא נכנסת למעבר כרם שלום ועד שהיא מגיעה ללקוח הסופי, לתושב העזתי שבונה את ביתו.

 

מנגנון הפיקוח הזה שלא נחשף עד היום, מתחיל כבר בשלב הבקשה להיכלל בו וכולל את אישור תוכנית הבנייה, מהות הפרויקט ומיקומו והחברה אשר אמונה על בנייתו. בשלב הבא הקבלנים, בעלי המפעלים וספקי המלט עוברים הליך

סינון ובדיקה ביטחונית ורק אז המשאית יוצאת לדרך.

 

מרגע שהמשאית נכנסת לרצועה היא תחת מעקב לוודא שאכן היא מגיעה למחסן הרלוונטי . המחסן כולל גדר היקפית, תאורה, שערים ומערכות בקרה לעסקאות. בכל מחסן כזה מוצבים שומרים ומותקנות מצלמות כדי לוודא שהחומרים לא יוצאים לכתובת הלא נכונה. פקחים מטעם האו"ם מנתרים את הכמויות ומשווים אותם לנתוני המערכת.

 

 

"האחריות היא על חמאס". ח"כ חיים ילין (גיא וסרמן)

בשלב האחרון מתבצעת בדיקה שהפרויקט אכן נמצא במצב שהוא זקוק לחומרים, רק אז יוצאת המשאית עד לבית הלקוח- גם כאן תחת מעקב ופיקוח הדוק. "החמאס צריך להבין שבסופו של דבר הוא יכול להסיט את התקציב שהוא משקיע בטרור למען האוכלוסיה שלו. זו לא האחריות שלנו אלא שלהם", אומר ח"כ חיים ילין ממפלגת יש עתיד.


אלא שלמרות הפיקוח, ברור לישראל שחמאס מצליח להבריח לרצועה דרך מצרים והמנהרות חומרי בניה המשמשים להתעצמותו הצבאית. 10 שנים להשתלטות חמאס על הרצועה - הנתונים האלה מוכיחים כי אם הוא רק היה בוחר להשקיע קודם כל בתושביו ובתשתיות המים והחשמל, עזה יכולה הייתה להגשים את החלום ולהפוך לסינגפור של המזרח התיכון.