עצובה אך אופטימית: שליח חדשות 10 לקובה על המדינה האבלה בעקבות מות קסטרו

אלון בן דוד יצא לבירת קובה, הוואנה, לאחר מותו של מנהיגה הנערץ, פידל קסטרו בגיל 90. תושבי המדינה עצובים על דמות המנהיג הגדול שביצע הפיכה במדינה ושלט בה מאז ביד ברזל, אך גם מצפים לשינוי המקיף שיעבור על המדינה • וגם: מי היה פידל קסטרו?

קובה נערכת היום (שבת) ללווייתו של מנהיגה ב-58 השנים האחרונות, פידל קסטרו. אתמול בשעה 23:30, כשרוב הקובנים היו בברים ובמקומות הבילוי, המוזיקה נפסקה באחת יחד עם הודעתו של ראול קסטרו על מות אחיו.


מאז הקובנים מסכמים את עשרות השנים בהנהגת קסטרו, ואת השינוי שהמדינה שלהם תעבור. "פידל סימל אב בעבורי", אומר אחד מתושבי הוואנה, עיר הבירה הקובנית. "הוא העניק לי את החופש להמשיך ולעבוד היום, אחרי גיל 73".

 

>> לכתבות נוספות בנושא מותו של פידל קסטרו:

העולם נפרד מפידל קסטרו: "סמל של עידן שלם בהיסטוריה"

סופו של עידן: מנהיג קובה לשעבר פידל קסטרו מת בגיל 90

 

התקרבו לארה
 

התקרבו לארה"ב. ראול קסטרו וברק אובמה(רויטרס)

קסטרו בכלל החל כמהפכן צעיר בקובה, לצד צ'ה גווארה ואחרים, אך כמעט מיד החל במסלול התנגשות עם אמריקה. קנדי ניסה להפיל אותו במפרץ החזירים וכשל, ואמריקה ניסתה להתנקש בו ללא הועיל.


לאחר הקמתה הפכה קובה למדינה חופשית יותר מהמשטרים שפעלו במדינה לפניה, אך עדיין הייתה דיקטטורה - ללא חופש ביטוי, ועם הרבה אסירים פוליטיים. עשרה נשיאים אמריקנים שרד קסטרו וכולם ניסו להפיל אותו, תוך שהקים מערכות בריאות וחינוך טובות.

 

בשנות האלפיים החל מצבו הבריאותי להידרדר ובשנת 2008 תפס אחיו הצעיר, ראול, את מקומו. בהמשך החל תהליך ההתקרבות לארה"ב יחד עם ברק אובמה. קסטרו זכה לראות בחייו הכרה של הממשל האמריקני במשטר בקובה. הסנקציות הוסרו וקובה נפתחה לעולם.


למרות זאת, במיאמי חגגו הלילה גולים קובניים, משום שמבחינתם "קסטרו" היא מילה נרדפת למוות ודיכוי. ללא קסטרו, קובה הולכת ומצטרפת לעולם, וזהו אינו העולם שהמהפכנים של אמריקה הלטינית חלמו עליו.