לקום כמו אסטרונאוט: מכשיר מנאס"א עוזר לחולים להשתקם מהר יותר

מה הופך ניתוח להצלחה? בעידן שבו יותר ויותר קשישים מנותחים בטכנולוגיות חדשניות, גובר החשש מקשיים שעלולים להתעורר, למשל הקושי לקום על הרגליים בעקבות ניתוח לב. מכשיר של נאס"א עושה למחלימים חיים "קלים" יותר - וכך זה עובד

"עוד מעט אני מרחף!"

 

בגיל 80, ימים לאחר ניתוח לב פתוח, רפאל צרפתי מרגיש כמו אסטרונאוט. ליצחק עובדיה - שעבר ניתוח מעקפים שני לפני מספר ימים, יש כבר ניסיון והוא "מרגיש הרבה יותר טוב, שלושה ימים אחרי, מאשר הרגשתי שלושה שבועות אחרי הניתוח הראשון".

 

אחד האתגרים הגדולים ביותר בפני מנתחי הלב הוא להעמיד את המנותח על הרגליים כמה שיותר מהר לאחר הניתוח. "המכשיר הזה, שפותח על ידי נאס"א לתרגל אנשים במצבים של חוסר כבידה", אומר פרופ' דן ערבות, מנהל המערך לניתוחי לב בבית החולים בילינסון, "יכול לשמש מצוין את החולים שלנו ללכת אחרי הניתוח, וההליכה אחרי הניתוח הוא המפתח להחלמה".

 

מכשיר חדשני של נאס
 

מכשיר חדשני של נאס"א שעוזר להחלמה מניתוח(חדשות 10)

המפתח הזה לא רק חיוני להחלמה: עד היום, היכולת ללכת היתה אחד השיקולים המרכזיים בהכנסת חולים כאלה לניתוח. "יש הרבה חולים שאנחנו לא יכולים לנתח בגלל הניידות, וזה מאוד מתסכל, הם זקוקים לניתוח וצפויים להרבה מאוד סיבוכים אחריו", אומר פרופ' ערבות, "המכשיר הזה מאפשר לנו גם לעשות את הניתוח הכי טוב וגם את ההחלמה המיטבית".

 

"אנחנו מרשים לעצמנו למתוח את גבולות הגיל והתרגיל", מוסיף ד"ר ירון ברק, מנתח לב חזה, "בזכות המכשיר הזה".