10tv, 10tv

תחקיר: איך הגיעו כספים שיועדו לפריפריה דווקא לערים מבוססות ולמקורבי השר אריאל

לפני שנה בדיוק שידרנו כאן כתבה שהראתה כיצד מזרים אריאל דרך המשרד עשרות מיליונים לגרעיני התיישבות תורניים המקורבים למפלגת הבית היהודי. עכשיו מתברר שבחלק המקרים כספים שיועדו לפיתוח הפריפרייה הוזרמו לגרעינים תורניים במרכזי הערים המבוססות דווקא, ולגופים המקורבים לשר - וכל זאת תוך עקיפת המנגנון המשרדי ושימוש באנשי אמונו של השר, שלהם לא היתה כל סמכות ביצועית במשרד

אפשר להבין את משה חסון, איש אגף הביקורת הפנימית במשרד הבינוי והשיכון, שמעדיף שלא להצטלם מחוץ למשרדו. אם לומר את האמת, עד הרגע האחרון היינו בטוחים שהוא עומד להיעלם לנו.

עובדי מדינה שחושפים את הקומבינות במשרד נשארים תמיד מאחורי הצללים, דפי ההיסטוריה מלאים בסיפורים אומללים על עובדים שעברו התנכלויות במקרה הטוב או פיטורים במקרה הרע. אבל איכשהו האיש שלפניכם מוכן לקחת צעד קדימה, למרות שככל הנראה סיבך את אחד האנשים החזקים ביותר בממשלת ישראל.

השנה היא 2013 כשאורי אריאל מתיישב על כסאו כ"שר הבינוי" ובתוך זמן קצר מממש את מה שהבטיח - כסף, הרבה מאוד כסף, מתחיל לזרום לגרעיני הציונות הדתית הפזורים ברחבי הארץ. חסון רואה את התהליך הזה מבפנים ולא מבין איך מקורבי השר, כך גם על פי חשד מבקר המדינה, לא רק נהנים מהכסף שזורם שם, אלא גם מחליטים לאן הוא יזרום.

 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל
 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל(ששון תירם)

עם המידע הזה חסון פונה אל מבקר המדינה שפותח בחקירה. בשבוע שעבר טיוטת החקירה הזאת הופצה בין גורמי הממשלה הרלוונטיים. השבוע פירסם חיים לוינסון בעיתון "הארץ" כי בטיוטה מותח המבקר ביקורת חריפה על הדרך שבה חילק השר אריאל עשרות מיליוני שקלים לעמותת המקורבות אליו, והכול על חשבון הפריפריה.

 

אבל כדי להתחיל להבין את הסיפור הזה, צריך לרדת לדרום.

 

לפני שנה בדיוק יצאנו לְסיבוב בפריפריה - מצפה רמון, בית שאן, לוֹד. ניסינו להבין מה בדיוק קורה בגרעיני ההתיישבות של הציונות הדתית, איך הם הפכו פופולריים כל כך ובעיקר מה התקלקל בדרך.


גרעיני ההתיישבות שבפריפריה התחילו כמו סיפור יוצא מן הכלל של עשייה חברתית. חבר'ה צעירים ומשפחות שהעתיקו את חייהם לפריפריה מתוך רצון לשנות ולהשפיע, אוכלוסיה חזקה שבאה לחזק ישובים חלשים.

 

גם הממשלה מכירה ביוזמה הזאת וב-2013 מקצה 110 מיליון שקלים לְחיזוק הגרעינים, 50 מיליון מגיעים למשרד של אורי אריאל, אחר כך מוזרמים לשם עוד שמונה מיליון שקלים - אלא שרוב הכסף הזה לא זורם בכלל לגרעינים החשובים שמקדמים את הפריפריה, אלא לישובים המבוססים ביותר בישראל. אל אנשי הציונות הדתית שהעתיקו את מקום מגוריהם והקימו גרעינים ברמת אביב ג', רעננה והוד השרון ווקיבלו מיליונים בעבור הפעילות שם. רגע לפני שנסביר איך זה עבד, אולי כדאי להבין למה היה חשוב כל כך לציונות הדתית לשבת דווקא שם.

 

משה חסון, איש ביקורת פנימי במשרד הבינוי והשיכון. העביר נתונים למבקר
 

משה חסון, איש ביקורת פנימי במשרד הבינוי והשיכון. העביר נתונים למבקר(חדשות 10)

כן, יש שתי דרכים להסתכל על פעילות הגרעינים דווקא בערים המבוססות והחילוניות - יש מי שרואה בזה ניסיון חביב להפיץ קצת מורשת ויידישקייט, וְיש מי שרואה בזה פעילות פוליטית צינית מחושבת, אבל כך או כך השאלה שמרחפת מעל זהה - למה לקחת מתקציב שיקום שכונות ומכספים שמיועדים לאוכלוסיות הקשות ביותר - ולממן שיעורי דת ברמת אביב ג'? במיוחד כשמבינים באילו סכומים מדובר.


376 אלף שקלים - זה הסכום שקיבל הגרעין ברמת אביב ג' ממשרד השיכון בעבור הפעילות שלו, לא הרחק מכאן נמצא הגרעין של "הנקודה היהודית" שקיבל כמעט 400 אלף שקלים ובאזור שיינקין יושב הגרעין של חברותא שנהנה מ-700 אלף שקלים - ובסך הכול סכומי הכסף שהִישקיע המשרד של אורי אריאל בגרעינים בישובים במעמד בינוני וגבוה הם 31.5 מיליון שקלים.


לעומת זאת הגרעין שבערד קיבל 142 אלף שקלים, באופקים הסתפקו ב-64 אלף שקלים ובבית שמש 42 אלף שקלים בלבד. הגרעינים שפועלים בערים שבדירוג סוציו אקונומי נמוך ובינוני-נמוך קיבלו בסך הכול רק 17.5 מיליון וחצי שקלים.

 

העמותה של היועץ למשרד השיכון מקבלת 700 אלף שקל ממשרד השיכון


המקום הוא מוסד שמופעל על ידי הגרעין של עמותת חברותא - יש כאן ערבי קבלה, שיעורי שיטת ימימה וערבי זמר יהודי. מי שמנהל את העמותה הוא מקורבו של אורי אריאל, הרב אריאל דורפמן. 700 אלף שקלים קיבלה העמותה של דורפמן ממשרד השיכון, ועל פי החשד כל זה קורה בזמן שדורפמן עצמו מייעץ למשרד השיכון לאן להזרים את המיליונים שמיועדים לגרעינים.

 

מבקר המדינה יוסף שפירא. יצטרך לבדוק
 

מבקר המדינה יוסף שפירא. יצטרך לבדוק(באדיבות מכללת ספיר)

מה שמביך בסיפור הזה הוא אולי סכומי המזומנים שמגלגלת העמותה הזאת - מה שהחל כעמותה צנועה שב-2008, כשהוקמה, גילגלה 300 אלף שקלים בשנה, כבר הפך בשנה שלאחר מכן למחזור של מיליון שקלים בשנה, ב-2011 לִ-2.5 מיליון, ובסוף 2013 דיווחה העמותה על מחזור של יותר מארבעה מיליון שקלים, כשמיליון שקלים מהם שולמו כשכר לאנשי העמותה. אז למה לעזאזל במשרד השיכון העבירו להם ב-2014 עוד 700 אלף שקלים? כנראה מאותה סיבה שבגללה העמותה קיבלה ארבע בנות שירות לאומי שבמקום לסייע בבתי אבות מוכרות כרטיסים לְהופעות - כי בצד השני יש מי שדואג להם.


אז מנהל המקום לא היה מוכן להתראיין מול המצלמה, ובגדול הוא לא הבין מה בעייתי כל כך בעובדה שעמותה שאותה מפעיל אחד האנשים המקורבים לשר אריאל מקבלת מהמשרד שבראשו עמד השר 700 אלף שקלים רק כדי שהתל אביבים יאהבו את המתנחלים קצת יותר.

 

בשבועות הקרובים אמור מבקר המדינה לפרסם את הדוח המלא על התנהלות השר אריאל ומקורביו בתקצוב הגרעינים שבמרכז הארץ. ומה עם הפריפריה? אף אחד שם לא ממתין בקוצר רוח לדבר המבקר - לכולם ברור שהסיבוב הבא על חשבונם הוא רק שאלה של זמן.

 

אריאל: התשובות שלנו יובאו בפני המבקר

תגובת השר אורי אריאל: "תמוה בעינינו כיצד דלף העניין לתקשורת, כשרק ביום חמישי האחרון ציין המבקר במכתב ששוגר אל השר כי דוח הביקורת טרם גובש והושלם, וכי טיוטה תועבר לעיון השר והתייחסותו בסמוך לגיבושו. הדברים נאמרים במשנה תוקף נוכח העובדה שפרסום ממצאים לכאורה מטיוטת ביקורת אסור על פי דין ומהווה עבירה פלילית.

 

לשר אריאל תשובות מלאות לטענות משוללות היסוד שנטענו על ידכם, ואלה יובאו בפני המבקר: כך באשר לטענה הכוזבת כאילו השר התערב באופן כלשהו בחלוקת המימון לגרעינים, כך באשר לטענה כאילו מונו 'מקורבים' לתפקידי מפתח במשרד - דבר שלא היה ולא נברא, וכך באשר לטענה המשתמעת כאילו השר פעל באופן כלשהו באמצעות מאן דהוא כדי להיטיב עם גורמים מסוימים. הפרסום המופרך גורם נזק מיותר לגרעינים העושים פעילות חברתית ראשונה במעלה".

 

מגרעין "המקום" בת"א נמסר: "לאחר התייעצות עם אנשי מקצוע, התברר לנו כי לפי הדין, מנועים אנו מלהתייחס בפירוט לטענות המועלות כל עוד הנושא נבחן אצל מבקר המדינה. לא נפל רבב בפעולותינו, ואת עמדתנו זו מסרנו במקומות הראויים לכך, ולא בכלי התקשורת".

 

תגובת משרד השיכון, שבראשו עומד היום השר יואב גלנט: "המשרד מבהיר כי בשנת 2016 אין כל תקצוב ייעודי או חדש של משרד הבינוי והשיכון לטובת קבוצות התיישבות או גרעינים תורניים. יובהר כי כלל הפעולות שננקטו בקדנציה הקודמת לצורך העברת תקציבים ממשרד הבינוי לחטיבה להתיישבות, נעשו ביוזמת השר הקודם וסוכמו ישירות עם אגף תקציבים ע"י לשכת השר".