נשיא איראן רוחאני. הקו שלו בדרך לניצחון, רויטרס

הבחירות לפרלמנט באיראן: הרפורמים בדרך לייצוג שיא מאז 2004

לאחר ספירה של הקולות במספר מחוזות בטהרן ובעשרות ערים ברחבי המדינה, עולה כי הרפורמים והשמרנים המתונים צפויים לזכות יחד בכל 30 המושבים בפרלמנט - במה שנתפס כרוח גבית להסכם הגרעין של חסן רוחאני. מובילי הקו השמרני והקנאי בדרכם למפלה

  • פורסם ב:
  • 27/02/2016 08:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/02/2016 11:42
  • |
  • כתבים:
  • AP

הסכם הגרעין נותן את אותותיו: הבחירות לפרלמנט ולמועצת החכמים באיראן, על פי תוצאות ראשוניות שהתקבלו הערב (שבת) מהקלפיות, מסמנות הליכה לכיוון רפורמי וליברלי יותר, ומהוות מכה למתנגדי ההסכם ולשמרנים.

 

המחנה הרפורמי בראשות הנשיא חסן רוחאני, המבקש לקחת את המדינה לכיוון דמוקרטי יותר, קרוב להישג הגדול ביותר שלו מאז שנת 2004.

 

אם המגמה תימשך - התוצאות הרשמיות צפויות להתפרסם רק בתחילת השבוע - המשמעות היא שהנשיא רוחאני לא רק יגדיל את סיכוייו להיבחר שוב לתפקיד בשנה הבאה, אלא גם יזכה לפרלמנט אוהד ותומך יותר. על פי הדיווחים המתקבלים מהמדינה, בשלב זה נמצא המחנה הרפורמי בדרכו לזכות בכל 30 המושבים בפרלמנט שבטהרן.

 

סגן נשיא איראן, מוחמד רזא, מצביע בבחירות אתמול
 

סגן נשיא איראן, מוחמד רזא, מצביע בבחירות אתמול(רויטרס)

הבחירות הללו הן הראשונות מאז הסכם הגרעין שנחתם ביולי האחרון, שנחשב להישג גדול מבחינת האיראנים - הנהנים מקשרי מסחר מחודשים עם העולם ומהסרת הסנקציות שטומנת בחובה גם הזרמת מזומנים מחודשת. לאחר שהסנקציות גרמו למשבר כלכלי באיראן, העידו סקרים שבוצעו באיראן בזמן האחרון כי הציבור דואג קודם כל לכלכלה המקומית - מה שעולה בקנה אחד עם התוצאות הראשוניות מהשטח, שהגיעו מכ-50 ערים קטנות ברחבי המדינה. גם בטהרן, מספירה ראשונית של הקלפיות, נראה כי המתונים והרפורמים זוכים להישג נאה.

 

באיראן כ-80 מיליון תושבים, מהם כ-55 מיליון בעלי זכות הצבעה, והדיווחים מהשטח היו על תורים ארוכים בקלפיות, שהביאו להארכת ההצבעה. שר הפנים המקומי, עבדולרזה רחמאני פאזלי, ניבא 70 אחוזי הצבעה, אבל אמר מאוחר יותר כי רק 58 אחוז הצביעו - כ-32 מיליון איש.

 

לרפורמים היו כ-20 נציגים בפרלמנט ערב הבחירות, וכעת, יחד עם המתונים והשמרנים המתונים, הם עשויים להוות רוב - וזאת למרות שאנשי הדת השמרנים סיננו חלק גדול מהרפורמים שהעמידו עצמם לבחירה. בסך הכל מתחרים 6,000 איש על 290 המושבים בפרלמנט. השמרנים מהווים בעיקר תומכיו של מחמוד אחמדינג'אד, שהוביל לבידודה הבינלאומי של איראן.

 

בשנת 2000, זכו הרפורמים לרוב בפרלמנט לראשונה - ודחפו לרפורמות שיאפשרו יותר חופש ביטוי וקשרים עם המערב. אבל ב-2004, כאשר על רובם נאסר לרוץ, השתנה הכיוון - ובחירתו של אחמדינג'אד ב-2005 שוב הזיזה את המדינה אל עבר השמרנות הדתית.

 

בבית כנסת בטהרן הגיעו יהודים להצביע
 

בבית כנסת בטהרן הגיעו יהודים להצביע(רויטרס)