הקרב על הגז: מסתמן רוב לנתניהו בהצבעה בכנסת

הקרב על הסכם הגז המתגבש יגיע היום אל הכנסת, שם צפויה עמדתו של ראש הממשלה לזכות לרוב בעזרתם של השותפים לשעבר לפיד וליברמן. נתניהו: "לא אכנע להצעות פופוליסטיות שישאירו את הגז במעמקי האדמה"

רגעי הכרעה: הקרב על הסכם הגז המתגבש יגיע היום (שני) לראשונה אל הכנסת, שם תתקיים הצבעה שאמנם תהיה טכנית, אך צפויה להביא לשיא את המאבק בין תומכי ההסכם לבין מתנגדיו במשכן. אם לא יקרו שינויים של הרגע האחרון, מסתמן כי עמדתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעד אישור ההסכם תזכה לרוב.

 

הרוב לנתניהו לא אמור להגיע בזכות השותפות לקואליציה שלו, אלא דווקא בזכות עריקות לא צפויות. ישנם שלושה חברי כנסת משורות הקואליציה המנועים מלהשתתף בהצבעה מחר - שר האוצר, משה כחלון, בשל קרבתו לטייקון הגז קובי מימון; השר יואב גלנט, שניהל בעצמו חברת גז בעבר וכן ח"כ חיים כץ, המחזיק במניות באחת מהשותפות במאגר תמר.

 

למרות זאת, לעזרו של נתניהו צפויים להתייצב שניים משותפיו הקואליציוניים לשעבר. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שוקל לתמוך במתווה אם יוכנסו בו תיקונים שיכפו פיקוח על מונופול הגז, לפחות בשנים בהם הוא מוחזק באופן מוחלט ע"י יצחק תשובה. גלגל הצלה נוסף יגיע מישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, שסיעתו תמכה בהסרת החסמים לקידוחי גז. על אף ההצבעה הצמודה, נראה כי השניים יסייעו לנתניהו לדלג מעל המכשול.

 

במוקד הסערה. קידוח לוויתן של תשובה
 

במוקד הסערה. קידוח לוויתן של תשובה(ערוץ 10)

בישיבת הממשלה הבטיח נתניהו שלא להיכנע "להצעות פופוליסטיות שישאירו את הגז במעמקי האדמה". כך כתב גם בחשבון הפייסבוק שלו, שם כתב בסוף השבוע: "אנחנו מקדמים פתרון ריאלי שיביא גז טבעי למשק הישראלי ולא פתרון פופוליסטי. אני לא מתכוון להיכנע ללחצים - אני נחוש ליישם את מתווה הגז. אני לא עובד בשביל אף טייקון - אני ראש ממשלת ישראל ואני עובד בשבילכם, למען ביטחון ישראל ורווחת כל אזרחיה".

 

גם ההפגנה שנערכה בתל אביב נגד המתווה, בה השתתפו אלפי בני אדם, לא שינתה במאום את התכנית שמקדם נתניהו. פחות משעתיים נדרשו עד שהשרים אישרו להעביר משר הכלכלה, אריה דרעי, לאחריות המשותפת את הסמכות להחליט בדבר פשרה על מונופול הגז.

 

המתנגדים להסכם לא הסתפקו רק בהפגנה, ופנו במקביל ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה שיחקור אם תשובה הציע לח"כ שלי יחימוביץ' קרן בהיקף של 100 מיליון דולרים בתמורה לוויתור על הגבלת המונופול שלו. כמו כן, ביקשו ממנו לבדוק אם נתניהו עצמו מצוי בניגוד עניינים, זאת בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו שלדון אדלסון ביקש ממנו אישית להקל ברגולציה. כך או כך, נראה כי בכל הנוגע להצבעה בכנסת, נתניהו ייצא כשידו על העליונה.