כך נהפוך למעצמת תיירות: כל הפתרונות היעילים שהמדינה מסרבת לספק למלונות והצימרים

למרות הדימוי השלילי ביחס לישראל והמצב הביטחוני במדינה מתברר כי קיימים פתרונות העשויים לשפר משמעותית את ענף התיירות. במסגרת הפרק החמישי והאחרון בסדרת הכתבות "אפס בתיירות" נחשפות האפשרויות: ממסלול מהיר ליזמים מחו"ל ועד הקצאת כספים לבנייה בערים מוזנחות. בעלי צימר שנפגע מהמצב: "משלמים הון לפרסום עבור ישראלים - ואין היענות"

כשבני הזוג לרט הקימו את צימר "פרובנס בגן" בראש פינה, הם לא שיערו לאיזו ביצה טובענית הם נכנסים. לטענתם, אחרי השקעה נכבדה של כסף וזמן גילו כי כמו כל אנשי הצימרים ביצעו למעשה "כריכת חבל סביב הצוואר". "הייתה לנו פנטזיה שאם נעשה דבר כזה תהיה היענות. ייתכן מאוד שטעינו", סיפר דודי לרט.

 

מתברר כי מדובר רק בתופעה אחת שהיא תוצר להתנהלות לוקה בחסר של ישראל בתחום התיירות. לדברי עליזה לרט, "רצינו לפרסם בחו"ל אבל הבנו שהפרוצדורה בעייתית, אז אנחנו משלמים הון תועפות לאתרים כדי שיפרסמו אותנו". בשיחה עימה סיפרה כי באחד מהאתרים היא משלמת סכום בגובה 2,000 שקלים בחודש שספק אם היא מרוויחה במסגרת עסקיה באותו זמן.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "אפס בתיירות"
פרק 1: הארץ המובטחת הולכת ומשתרכת מאחור
פרק 2: כמה פקידים צריך כדי לבנות מלון אחד?
פרק 3: במקום הכי נמוך בעולם, אין לאן לרדת
פרק 4: הצד האטרקטיבי של מדינת תל אביב

 

אלא שבדיקה העלתה כי מדובר ב"מחלה מדבקת" שפשטה בכלל ענף האירוח ובסיסו בפנייה לישראלים בלבד. זאת, כשמבין 9,000 צימרים שרובם בצפון רק 30 אחוזים בממוצע נמצאים במצב של תפוסה. לאור זאת, בימים המעטים שהצימרים פועלים נוקבים בעליהם במחירים גבוהים יחסית למען כיסוי העלויות - והתיירים מגיבים בהתאם.

לעומת זאת, בכפר פנורמו שביוון שבו מתגוררים כ-500 אזרחים בלבד בתים כפריים מוצעים לאירוח של כל תייר. קורינה מיניריקי שמארחת בוילות שברשותה רק תיירים מחו"ל עושה זאת בתפוסה מלאה בסכום המשתווה לפחות מ-500 שקלים לזוג. כמו בצרפת, איטליה ויעדים אחרים היא משווקת את עסקיה דרך האינטרנט.

 

בשנים האחרונות מעניק משרד התיירות תקצוב של עד 20 אחוזים למלונות חדשים, ואולם ישנם פתרונות אפשריים שלא ננקטים. בין היתר ניתן להוביל מסלול מהיר ליזמים מחו"ל, להכפיל את הסכומים שמקצה המשרד עם עדיפות לבנייה בערים מוזנחות ולבצע מהלך של סבסוד לספקי תיירות בסדר גודל של כ-50 מיליון לפחות. בנוסף, ניתן לבצע רפורמה בעלויות הגבוהות של השגחת הכשרות.