איגוד הרופאים: מכשיר האדים מסוכן לתינוקות

אחרי החורף הקשה אשתקד, הורים מיהרו לאמץ מכשירי האדים, שהפכו שגורים בכל בית כדי לסייע לתינוקות בנשימה. כעת מתברר כי מדובר בפלסבו במקרה הטוב ובסכנה לחיי הילדים במקרה הרע

אין כמעט בית בישראל שלא מדליקים בו מכשיר אדים בחדי התינוקות בלילה, בעיקר נוכח החורף הקשה שעבר על ישראל בשנה שעברה. הורים רבים מיהרו אז לחנויות ורכשו מכשיר אדים, אשר יקל על הנשימה של ילדיהם. כעת יוצא איגוד רופאי הילדים בהכרזה דרמטית: המכשיר לא רק מיותר, הוא אפילו מסכן את חייהם של העוללים.

 

מאז החורף שעבר, הורים רבים פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות ורוחצים את מכשיר האדים מדי יום כדי שלא יצטברו במים חיידקים מסוג הליגיונלה, אשר הביאו למותו של תינוק לפני יותר משנה. אולם מסתבר שגם לאחר היצמדות הוריהם להנחיות, שני ילדים אושפזו במצב קשה לאחר שנדבקו בחיידק.


"מכשיר האדים למעשה משמש כמו פלסבו ולפעמים הוא אף יכול להזיק", מסביר ד"ר טומי שיינפלד, מומחה למחלות ריאה בביה"ח שניידר. "מקור החיידק היה במים שנמצאו במכשיר האדים בבית", הוא אומר. פרופסור איציק לוי, מנהל היחידה למחלות זיהומיות באותו בית חולים, מרחיב: "ההדבקה מהמחלה היא בעצם על ידי שאיפה של תרסיס כמו למשל במקלחות, בג'קוזי, בכל מקום שיש תרסיסי מים הוא יכול למצוא את דרכו לריאות ולגרום למחלה".

 

אלא שלמרות סכנת נוכחות של חיידקים הקטלניים במכשירים ביתיים, הורים ממשיכים לעשות בהם שימוש כדי להקל על נשימת הילדים בחורף. נייר העמדה שהוציאו איגוד רופאי הילדים מציג דעה ברור - "לא הוכחה שום יעילות טיפולית במכשיר אדים בכל מצבי התחלואה השכיחים בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות". "לא נמצאה אף עבודה שתראה שמכשיר האדים אכן יעיל", מדגיש ד"ר שיינפלד. המכשיר, שעלה עשרות ואף מאות שקלים, פשוט לא אפקטיבי.