,

דיווח: ארה"ב תודיע על הטלת סנקציות חמורות על איראן

במסגרת חבילת הסנקציות החדשה יוגדרו משמרות המהפכה כמפיצות נשק להשמדה המונית. בכיר בממשל האמריקני סיפר כי "אלו צעדים משמעותיים למדיי, שנועדו לשלוח מסר לאיראן לפיו היא תשלם על מעשיה". ממלא מקומו של נשיא רוסיה הודיע כי הכור האיראני שנבנה על ידי ממשלתו בבושהר יהיה נתון תחת פיקוח צמוד של פקחי הוועדה הבין-לאומית לאנרגיה אטומית

  • פורסם ב:
  • 25/10/2007 13:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/10/2007 22:54
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

(1:07 דק')

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה היום (חמישי), כי הסנקציות שהטילה ארה"ב על מגיעות בעקבות תמיכתה של טהראן בארגוני הטרור בעיראק ובמזרח התיכון, ובעקבות תוכנית הגרעין ועיסקות הטילים שלה. בריטניה, הודיעה כי היא מגבה את החלטת ארה``ב. דובר משרד החוץ הבריטי אמר כי ארצו מוכנה להוביל לסיבוב שלישי של שיחות באו``ם להטלת סנקציות נוספות על איראן, ובו בזמן לתמוך בסנקציות חריפות יותר מצד האיחוד האירופי.

הסנקציות החדשות יאפשרו לארה"ב לבודד כלכלית חלקים רחבים מצבא איראן וכל גורם בתוך או מחוץ לאיראן שקשור אליה עסקית. הצעדים עשויים להשפיע על מאות חברות זרות בכך שילחצו עליהן לבטל את הקשר שלהן עם חברות איראניות, אחרת יסכנו את הסנקציות האמריקניות.

החבילה, עליה אמורים להודיע היום מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, ושר האוצר, הנרי מ.פולסון, מסמלת את הפעם הראשונה שבה ארה"ב מנסה לבודד או להעניש מדינה אחרת מבחינה צבאית. זהו המקבץ הרחב ביותר של צעדי ענישה שמוטלים על טהרן מאז שהשתלטה על שגרירות ארה"ב בשנת 1979. "אלו צעדים משמעותיים למדיי, שנועדו לשלוח מסר לאיראן לפיו היא תשלם על מעשיה. החלטנו עליהם לאחר שלא ראינו שינוי בהתנהגותה", אמר בכיר בממשל כפי שדווח ב"וושינגטון פוסט".

משמרות המהפכה, בהן חברים לפחות 125 אלף לוחמים, מהוות את הזרוע החזקה ביותר בצבא איראן. הן שולטות בהיבטים רבים של הכלכלה האיראנית כולל ייסוד חברות, שליטה בתעשיית הנפט ועוד. גורמים בארה"ב טוענים כי הן מפעילות בנוסף גם את החברות שמפתחות טכנולוגיה גרעינית.

הקהילה הבינלאומית מחריפה באופן עקבי את הלחץ על איראן. את הטון ממשיך לתת נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אשר התריע השבוע מפני היכולת הגרעינית שאיראן מפתחת. "איראן תוכל לפתח טיל בין יבשתי שמסוגל להגיע עד ארה"ב ואירופה כולה עד שנת 2015", הזהיר בוש. "לאחר תקופה ארוכה של היסוסים ניכרת עכשיו מחדש ההבנה, כי יש צורך לנקוט פעולה של ממש, והמערב שוב אינו נמנע מאיומים מפורשים".

גם סגן הנשיא רוברט צ'ייני הזהיר בנאום שנשא ביום ראשון את טהרן מפני השלכות חמורות אם תמשיך בצעדיה הנוכחיים. "מדינתנו ושאר הקהילייה הבינלאומית לא יכולות לעמוד מנגד כשמדינות תומכות טרור מגשימות את שאיפותיהן התוקפניות ביותר", אמר.

בתוך כך הודיע הבוקר סרגיי איבנוב, ממלא מקומו של נשיא רוסיה, כי הכור האיראני שנבנה על ידי ממשלתו בבושהר יהיה נתון תחת פיקוח צמוד של פקחי הוועדה הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. הוא הוסיף כי פקחי הועדה ישגיחו על כל שלבי תהליך העברת הדלק הגרעיני מרוסיה לאיראן ובחזרה לרוסיה לצורך מחזורו.