,

החלה העברת 4 האסירים הירדנים

האסירים בליווי כוח שב"ס עושים דרכם לירדן. בג"ץ דחה את העתירה נגד העברת ארבעה אסירים ירדנים שרצחו שני חיילי צה"ל להמשך ריצוי מאסרם בירדן. האסירים צפויים לקבל חנינה בעוד שנה וחצי

(02:28 דקות)

שירות בתי הסוהר החל אתמול (חמישי) בהעברתם של ארבעת האסירים הירדנים, שרצחו לפני 17 שנים את חיילי המילואים פנחס לוי ויהודה ליפשיץ. הארבעה יועברו לירדן, שם ירצו את המשך מאסרם.

האסירים יצאו מכלא הדרים שבשרון בליווי כוח נחשון של שב"ס, והם עושים את דרכם אל מעבר הגבול גשר שייח חוסיין בעמק בית שאן. משם הם יועברו לירדן כמחווה למלך עבדאללה.

שלושה מהאסירים הם סלאמה אבו ג'לון, חאמד עבד אל-ראזק אבו ג'לון ואמין עבד אל-כרים א-סנעא, שהורשעו ברצח סרן יהודה ליפשיץ בשנת 1990, כאשר נתקלו בכוח צה"ל בבקעת הירדן במהלך נסיונם לחדור למדינה. הרביעי הוא סולטן טהא מוחמד עג'לוני, שהורשע ברצח סמ"ר פנחס לוי באותה שנה. הארבעה צפויים לקבל בירדן חנינה בעוד כשנה וחצי.

חשיבות מדינית

שופטי בג"ץ, בראשות הנשיאה דורית בייניש, קיבלו את עמדת פרקליטות המדינה, כי העברתם לירדן של האסירים הירדניים שרצחו את שני חיילי המילואים היא פעולה בעלת חשיבות מדינית וחיונית לשמירה על האמנה הנהוגה בין מדינת ישראל למדינות אחרות. עם זאת, כתבו השופטים כי "חוק של המשך ריצוי מאסר בארץ המוצא לא נועד לשחרורים, כגון אלו הנעשים מטעמים מדיניים".

נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, הביעה תקווה כי יעשה מאמץ נוסף למנוע את שחרורם המוקדם. ההערכה היא כי האסירים יקבלו חנינה בירדן בתוך שנה וחצי, כ-18 שנה לאחר שביצעו את הרצח.

הממשלה אישרה השבוע את הצעת ההחלטה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ, ציפי לבני והשר לביטחון פנים, אבי דיכטר להעברת האסירים. "ההצעה אינה קשורה לידיעות ומגעים לגבי שחרור אסירים פלסטינים או אחרים" נכתב בהצעת ההחלטה, שנעשתה כמחווה לממשלת ירדן,"אין בכך שום שינוי בנוגע להחלטות אחרות של הממשלה בסוגיית שחרור אסירים ביטחוניים אחרים, והיא אינה קשורה לידיעות ומגעים לגבי שחרור אסירים פלשתינאים או אחרים".

הפרקליטות: העברת האסירים הירדנים חיונית

פרקליטות המדינה אומרת בתשובתה לבג"צ כי העברתם לירדן של האסירים הירדניים שרצחו שני חיילי מילואים, היא פעולה בעלת חשיבות מדינית וחיונית לשמירה על האמנה הנהוגה בין מדינת ישראל למדינות אחרות.

להמשך הכתבה