מעגל העזיבה רק מתרחב. ברלין, צילום מסך - חדשות 10

ארבע שנים אחרי: חזרה אל ה"יורדים החדשים"

"אנליסט": ארבע שנים אחרי סדרת הכתבות על עזיבת ישראלים לחו"ל, התופעה רק התרחבה והגיעה לשיא של שש שנים. "המחויבות לציונות הולכת ופוחתת", מסביר מחבר הספר "ישראלים בברלין"

את הבמבה והקרמבו, הספרים והקפה - אמיר ורנה לא אורזים לחופשה זוגית או טיול ארוך, אלא כדי שיוכלו לטעום קצת ישראל גם בבית, בברלין.

 

השניים לא המציאו קונספט חדש, אלא הצטרפו אל "היורדים החדשים", מעגל הולך ומתרחב של צעירים, שהתייאשו מיוקר המחיה כאן.

 

>> "היורדים החדשים" - כתבות נוספות

"בחיים לא היה לי פלוס בחשבון, עד שהגעתי לברלין"

איך בונים קהילה ישראלית רחוק מהבית?

היחס ש"היורדים החדשים" צריכים להתמודד איתו

מה עושה המדינה כדי להשיב את "היורדים החדשים" לישראל?

 

התופעה, עליה דובר בסדרת כתבות בחדשות 10, הגיעה לשיא של שש שנים. בשנת 2015 כמות הישראלים שעזבו עמדה על 16,700. לעומתם, כמות הישראלים שחזרו עמדה על 8,500, שפל של 12 שנים. השיא בהגירה השלילית שעליו מדווחים בלמ"ס, קשור גם לתחושה האשם שנעלמה. ב"יורדים החדשים", לפני 4 שנים, פגשנו צעירים שהתרגלו להצטדק ולהסביר. בינתיים, ההתנצלות נעלמה וההגירה נשארה.

 

"ככל שהשנים חולפות ואנחנו מתרחקים מתקופת קום המדינה, אנשים מגיעים לסיטואציה שבה הם נמצאים בישראל במקרה ולא בהכרח כי הם רוצים להיות בה", אומר שוקי שטאובר, מחבר הספר "ישראלים בברלין", "לכן, המחויבות לציונות הולכת ופוחתת".

 

השאלה שעולה מהסוגיה היא האם הגירה היא בכלל בעיה? או שבעולם הטכנולוגי, עם טיסות זולות ואינטרנט חינם, פחות חשוב איפה גרים. האם במשרד הקליטה יודעים בכלל מה יוביל צעירים ישראלים לחזור הביתה? והאם חוץ מגינוי של הסימפטום, מישהו יטפל גם בשורש הבעיה, המחירים, הכיתות הגדולות, התורים בבתי החולים והתחבורה הציבורית.