"לא זכיתי למשפט צדק": אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

החייל לשעבר, המרצה בכלא 4 את עונשו בן ה-14 חודשים, הגיש בסיוע שרון גל בקשה לנשיא ריבלין, שבה הוא טוען: "הירי במחבל היה טעות מבצעית". לצד זאת: "מה מצפים מלוחם שאומן לנטרל סכנה? אם היה על המחבל מטען, היינו קוברים מספר לוחמים". את דבריו הוא מסיים בבקשה: "זו העת לרחמים"

  • פורסם ב:
  • 19/10/2017 21:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/10/2017 21:02
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

בווידאו: אחרי קיצור עונשו - "אזריה מתכוון להגיש מחר בקשת חנינה לנשיא"


אלאור אזריה, המרצה בימים אלו את עונשו בן ה-14 חודשים בכלא 4, הגיש היום (חמישי) בקשת חנינה מנשיא המדינה, ראובן ריבלין. במסמך שהגיש בסיוע שרון גל, כותב החייל לשעבר: "לא זכיתי למשפט צדק".

 

בבקשת החנינה מתייחס אזריה לסוגיית החרטה ממעשיו וכותב: "אין זה מדויק שלא הבעתי חרטה על מעשי. אם הייתי יודע בוודאות שהמחבל לא ממולכד, לא הייתי יורה - חד וחלק". לבסוף מצהיר אזריה: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית".

 

לצד זאת, אזריה מסביר ש"די להביט בסרטי הוידאו המתעדים את הרגעים הללו" על מנת להיווכח כי ניתן היה לחשוב שהמחבל "חי ומהווה סכנה". "מה מצפים מלוחם צה"ל, שאומן לנטרל סכנה?", שואל אזריה, "האם הייתי צריך לקחת את הסיכון ולאפשר סכנה לכוח ולאזרחים? ואם כפי שחשדתי וכפי שזעקו כולם, היה עליו מטען - היינו קוברים מספר לא ידוע של לחומים. האם זו הייתה התוצאה הרצויה?"

 

הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה. אזריה (ארכיון)
 

הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה. אזריה (ארכיון)(רויטרס)

לאחר סקירת האירוע, כותב אזריה כי המשפט מאחוריו והוא קיבל את הדין: "אני יושב בכלא מבודד מהעולם. גדלתי על ערכים של קדושת החיים וכיבוד כל אדם באשר הוא". הוא מוסיף: "גדלתי בעיר מעורבת ומעולם לא פגעתי באיש".

 

החייל לשעבר מביע ביקורת בדבריו על "הסיקור התקשורתי הנרחב, שהיה ברובו שלילי" שקיבלו האירועים שהוא היה במרכזם. סיקור זה, בנוסף להיעדרותו מהבית, טוען אזריה, "שינו את חיי לתמיד ואת חיי משפחתי". לכן, הוא כותב "זו העת לרחמים".

 

את דבריו מסיים אזריה כך: "אני תקווה שתאפשר לי כבר עתה לזכות בחירותי, להיות אזרח נאמן ויעיל לטובת העם והארץ. אני תולה תקווה רבה בשיקול דעתך, בחכמתך ובחמלה והאהבה שטבועים בך כלפי חיילי צה"ל".

 

בתגובה לבקשה, אמר יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט: "אני פונה לנשיא המדינה להיענות בחיוב לבקשת החנינה המיידית עבור הלוחם אלאור אזריה. אלאור נשלח לשטח מסוכן שבו היה ניסיון רצח של יהודים. כבר תקופה ארוכה אלאור ומשפחתו עוברים סבל כבד.  לצד המסר החשוב של טוהר הנשק, עלינו להעביר כעת מסר לא פחות חשוב של הגיבוי ללוחמינו מול הטרור. המעשה המוסרי והנכון הוא להעניק לו חנינה לאלתר".

 

יכריע אם לקצר את עונשו את אזריה. הנשיא ריבלין (ארכיון)
 

יכריע אם לקצר את עונשו את אזריה. הנשיא ריבלין (ארכיון)(מארק ניימן לע"מ)

בסוף ספטמבר, עונשו של אלאור אזריה קוצר בארבעה חודשים על ידי הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, מ-18 חודשים ל-14. בלשון החלטתו, העביר איזנקוט ביקורת על התנהגותו של אזריה: "התנהגותו הייתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא וערכי צה"ל. כמו כן, עמדה לנגד עיני העובדה שאזריה לא לקח אחריות על המעשה". לצד זאת, כתב: "מצאתי לנכון להפעיל שיקולי חסד ורחמים בהחלטתי".

 

כמה שעות לאחר המתקת עונשו, הודיעה משפחתו של החייל לשעבר כי בכוונתה להגיש בקשת חנינה גם לנשיא.