התקבלה התרעה על נגיעה בגדר - אך דבר לא נעשה: הכשלים החמורים בפיגוע בחלמיש

צה"ל הציג את תחקיר הפיגוע בהתנחלות חלמיש שבו נרצחו שלושת בני משפחת סלומון בחודש יולי. הממצאים מעלים כשלים חמורים, בהם חוסר תקשורת בין הסיור הקבוע לגורמים האזרחיים ביישוב. הצבא נקט שורה של צעדים פיקודיים • במקביל הוצג התחקיר על התהפכות ההאמר שבו נהרג יובל מנע

  • פורסם ב:
  • 02/10/2017 17:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/10/2017 18:00
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

צה"ל הציג היום (שני) את הממצאים החמורים בתחקיר על הפיגוע שאירע לפני כחודשיים וחצי בחלמיש.


התחקיר מעלה שורת ליקויים חמורים, בעקבותיהם צה"ל החליט על צעדים פיקודיים.

 

הסיור הקבוע שהוצג בחלמיש לא חובר לגורמים האזרחיים ביישוב ולכן לא היה אפקטיבי בפעילותו. בין השאר לא בוצעו הנחיות בין הגורמים האזרחיים. אי קשר בין הסייר, הש"ג, והרכז ביטחון שלא היה ביישוב.

 

לאחר שהגדר התריעה על חדירה הש"ג לא התקשר לסגן הרבש"צ, וכך לא עידכן את הפלוגה שיש אירוע של נגיעה בגדר הביטחון. הוא פונה לסייר האזרחי, והסייר הגיע לנקודה בה דווח על ההתרעה אך לא רואה כלום ועוזב את המקום.

 

סגן הרבש"צ, שקיבל את ההתרעה, לא עשה דבר כיוון שלא הבין את חומרת האירוע. מכיוון והיה חוסר תקשורת בין כל הגורמים לא ניתן היה להסיק שמתקיים אירוע ביטחוני בתוך היישוב.

 

לכתבות נוספות בנושא >>

מסתמן: כתב אישום נגד משפחת המחבל מחלמיש בגין אי מניעת פשע

"המלאך השומר עלי": ניצולת הטבח מחלמיש על החייל שיקבל צל"ש

"גילה אומץ לב ושיקול דעת": צה"ל יעניק צל"ש ללוחם שירה במחבל

 

ציין לטובה את תפקודו. ע', לוחם העוקץ שירה במחבל בפיגוע בחלמיש
 

ציין לטובה את תפקודו. ע', לוחם העוקץ שירה במחבל בפיגוע בחלמיש(חדשות 10)

בין הכשלים, נמצא גם עיכוב הקמת מרכיבי הביטחון שתוקצבו ליישוב. הגדר ישנה, עם צמחייה שגדלה מעליה, והמערכת הטכנולוגית לא הייתה מספיק טובה לאיתור חדירה, כך המחבל הצליח להסתתר.

 

התחקיר ציין לטובה את ע' ואת אביו שירו במחבל, וכן את תפקוד הפלוגה לאחר הפיגוע. לאחר התחקיר בוצעה השתלמות לכלל הרבש"צים וסגניהם לפעילות מול צה"ל.

 

בצה"ל הוחלט על שורה של צעדים פיקודיים בעקבות הכשלים: סמל הסיור נשפט ל-21 יום ריתוק, הרבש"צ של חלמיש ננזף על חוסר התקשורת בין האזרחים לצבא והאופן בו התחלף באותו שישי, סגנו של הרבש"צ הודח על עי עמידה בנהלים, הסייר קיבל הערה על תפקודו, המ"פ מגדוד נצח יהודה ננזף. נרשמה גם הערה פיקודית לקצין ההגנה המרחבית של אוגדת איו"ש.

 

סמל יובל מנע, שנהרג בהתהפכות ג'יפ בגבול רצועת עזה
 

סמל יובל מנע, שנהרג בהתהפכות ג'יפ בגבול רצועת עזה(ללא קרדיט)

תחקיר צה"ל: יובל מנע נהרג בשל נהיגה במהירות גבוהה ואי נעילת דלתות ההאמר

צה"ל הציג גם את התחקיר על התהפכות ההאמר שבה נהרג יובל מנע בגבול עזה. ההתהפכות התרחשה בשל נהיגה במהירות גבוהה מהחוק וחזרה לא נכונה מהשול לאחר שהרכב ירד לשוליים.

 

מנע נהרג לאחר שחגורות הבטיחות ברכב נקרעו, וההאמר נפל על גופו. החגורות ניתקו בשל אי נעילה של הדלתות מבפנים - כפי שמתחייב בהוראות היצרן. מכיוון והרכב לא היה נעול בפנים, הקורות בהאמר קרסו וחגורות הבטיחות נקרעו.

 

ממטה בנימין והישוב נוה צוף נמסר בתגובה: "הלקחים שהובאו בדוח נלמדו ויילמדו היטב וייושמו בכל הרמות בהקדם, בתקווה שארוע כזה לא יישנה".