בצל הפיגוע בהר אדר: האם הפיוס בין הפתח לחמאס מגביר המתיחות?

פרשנות: הניסיונות בין שני הארגונים להגיע להסכם מובילים למתיחות בחברה הפלסטינית. העובדה שאבו מאזן לא עושה דבר בנידון, ואף צפוי לשחרר אסירי חמאס שכלואים ברשות הפלסטינית, היא מקור לדאגה

הפיגוע בהר אדר. האם ניסיונות הפיוס בין פתח לחמאס מגבירים את המתיחות בגדה המערבית?

 

ניסיונות הפיוס בין פתח לחמאס גורמים למתיחות ברשות הפלסטינית וישנה אווירה של ביצוע פיגועים בתוך הגדה המערבית.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

הפיגוע בהר אדר: שניים מהעצורים הם אחיו של המחבל

סיפוריהם של לוחם המג"ב ושני המאבטחים שנורו למוות

מפקדו של לוחם מג"ב שנהרג בפיגוע בהר אדר: "היווה דוגמא לכולם"

 

בטלוויזיה הפלסטינית קראו למחבל שביצע את הפיגוע בהר אדר, בו נהרגו לוחמי מג"ב ושני מאבטחים, קדוש. בפתח אף פרסמו כרזת הלל למחבל, אותה הפיצו ברשתות החברתיות. העובדה שאבו מאזן לא עושה דבר על מנת לטפל בנושא, ואף צפוי לשחרר אסירי חמאס שכלואים ברשות הפלסטינית, היא מקור לדאגה.

 

 

"אווירת פיגועים". כוחות צה"ל בכפר המחבל(דובר צה"ל)

שניים מאחיו של המחבל נעצרו

בתוך כך, כוחות הביטחון ממשיכים לחקור את הפיגוע. הותר לפרסום כי שניים מבין שלושת הפלסטינים שנעצרו מוקדם יותר הם אחיו של המחבל והם הועברו לחקירת שב"כ. עצור שלישי הוא חברו. השלושה נעצרו מוקדם יותר בגין קשר עם המחבל, נימר מחמוד אחמד ג'מאל. בני משפחתו של ג'מאל מכחישים שידעו על כוונתו לבצע פיגוע.

 

עיסא ג'מאל, דוד של המחבל, אמר לסוכנות הידיעות AP כי "הופתענו לשמוע את החדשות הבוקר מכיוון שלא היה לנו מידע מוקדם לגבי הבוקר. עד עכשיו לא קיבלנו אישור מאף גורם רשמי לגבי זהות המחבל והבנו שזה נימר כאשר חיילים נכנסו אלינו הביתה".

בתוך כך, סמ"ר סולומון גברייה, יוסף עותמאן ואור אריש, שנהרגו בפיגוע, הובאו למנוחות. "מחבל ניסה לחרב את המרקם האנושי הנדיר והייחודי של אבו גוש, מקום שמהווה מודל לחיקוי", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שלקח חלק בהלוויתו של עותמאן.

עוד הוסיף כי "באנו להגיד לראש המועצה, אזרחי אבו גוש וכל האזרחים הערבים בישראל שאפשר לחיות בשלום. לא ניתן למרצחים בני עוולה להרוס את הדוגמה המופתית לחיים משותפים. יש פה הרכב אנושי מופלא של אזרחים מכל הארץ, מוסלמים, נוצרים ויהודים שגרים ביחד. אבו גוש הוא יישוב השלום".

 

החקירה ממשיכה. רישיון העבודה של המחבל
 

החקירה ממשיכה. רישיון העבודה של המחבל(ללא קרדיט)

שר הביטחון אביגדור ליברמן, השוהה הביקור מדיני בקרואטיה, קיים התייעצויות ביטחוניות עם בכירי צה"ל ושאר גורמי הביטחון. הוא ימשיך בהתייעצויות גם מחר ועם שובו מקרואטיה. בד בבד, הרמטכ"ל גדי איזנקוט סייר במקום הפיגוע ושמע סקירות ממפקדי צה"ל על הארוע. בנוסף, הוצבו בטונדות בכניסה להר אדר.

 

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שביקר מוקדם יותר בזירת הפיגוע, התייחס אליו בטקס חללי השריון. "אבקש לשלוח בשם צה"ל כולו תנחומים עמוקים לבני משפחות ההרוגים וברכת רפואה שלמה לפצוע. כוחות צה"ל והשב"כ ימשיכו להילחם בנחישות מול המבקשים לפגוע בחיי אדם ולערער את השקט בקרב אזרחי המדינה ותושביה".

 

מתחקיר של צה"ל והמשטרה עולה כי המחבל עבר מאבטחים וניסה להיכנס לתוך הר אדר. רכז הביטחון חשד בו בגלל המעיל שלבש וקרא לו לעצור. בתגובה, שלף המחבל אקדח, אותו קנה מראש, וירה בסמ"ר סולומון גברייה. לאחר מכן ירה לעבר יוסף עותמאן ואור אריש. לוחם ולוחמת מג"ב שהיו במקום ירו לעברו והוא נהרג.


עוד עולה מהתחקיר כי מתוך 13 כדורים שהיו לו במחסנית הוא הצליח לירות שמונה כדורים. במהלך הירי היה לנימר מחמוד אחמד ג'מאל ככל הנראה מעצור בנשק, אותו הצליח לתפעל בקלות יחסית. במשטרה מעריכים כי הדבר מצביע על ניסיון שהיה לו בהפעלת כלי נשק, זאת אף על פי שלא היה לו עבר פלילי או ביטחוני.

עמית שטיינהרט בן ה-32, רכז הביטחון של היישוב, נפצע באורח בינוני באירוע ופונה לבית החולים הדסה עין כרם. פרופ׳ אלון פיקרסקי, מנהל המחלקה לכירורגי בהדסה, ומי שניתח את הפצוע יחד עם צוות אורתופדים מסר: "הניתוח עבר בשלום. הפצוע בן ה-33 נפגע מקליע בכתף ומקליע במותנו. צוות אורתופדים הוציא את הקליעים ומצבו יציב".