"מטפלות שלא עברו הכשרה מתאימה ומחסור בכוח אדם": דוח המבקר על טיפול בקשישים

מדוח שפרסם יוסף שפירא לרגל יום הקשיש הבינלאומי עולה כי הרשויות זנחו את סוגיית הטיפול בקשישים הנמצאים בבתיהם. "יש מחסור בפיקוח על הכשרת מטפלות", נכתב בדוח. עוד נכתב כי "יש קשישים שלא מקבלים שעות טיפול בהתאם למגיע להם"

  • פורסם ב:
  • 25/09/2017 03:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/10/2017 19:00
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

"ליקויים רבים וחמורים באיכות הטיפול הביתי הניתן לכ-165,000 קשישים". ממצאים חמורים עולים בדוח מבקר המדינה יוסף שפירא בנוגע לטיפול המדינה בכ-165,000 קשישים סיעודיים השוהים בבתיהם.

 

מהדוח שפורסם היום (ראשון) לרגל יום הקשיש הבינלאומי עולה כי בשנת 2015 שיעור הקשישים בישראל מעל גיל 65 היה כ-11.1% מכלל האוכלוסייה. על פי התחזית, בשנת 2035 שיעור הקשישים בישראל בגילים אלה יעלה לכ-13.7% מכלל האוכלוסייה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

הגרמנים חוששים מהמפלגה שמנסה למחוק את זכר השואה

תלונה למשטרה: שלמה גרוניך ביצע בי מעשה מגונה לפני 25 שנה

לאחר שהתאסלמה ושבה ליהדות: נוי שטרית חזרה לבן זוגה המוסלמי

 

אוכלוסיית הקשישים עצמה מזדקנת גם היא. ב-2015 שיעור הקשישים מעל גיל 75 עמד על כ-5%, ב-2035 הוא צפוי לעמוד על כ-7.1%. מהדוח עולה כי אין מוכנות למגמה זו. "ביטוח לאומי כשל במימוש אחריותו לטיפול בקשישים סיעודיים השוהים בבתיהם", נכתב בדוח. עוד הוסיף שפירא כי "חשוב שהממשלה תגבש מדיניות לאומית שתבטיח את זכותם של הקשישים לחיים בכבוד אנושי וכלכלי".

 

 

"ליקויים בטיפול": קשישה (ארכיון)(GettyImages/אימג'בנק)

הכשרה לא מספקת של מטפלות

בדוח צוין כי חסרים פיקוח ובקרה על הכשרת המטפלות הסיעודיות, זאת מכיוון שביטוח לאומי קבע כי חברות הסיעוד יכשירו רק 30% מהמטפלים המועסקים דרכו. הדבר הוביל לכך שבמהלך החודשים ינואר-ספטמבר 2016, מעל ל-50% משעות הטיפול הביתי שקיבלו קשישים בוצעו על ידי מטפלים שלא הוכשרו לכך.

 

עוד עולה מדוח המבקר כי מיליוני שעות טיפול לא ניתנו לזכאים. בסקר שנערך בקרב 516 בני משפחה של קשישים סיעודיים, כ-40% ציינו כי קרובי משפחתם לא קיבלו את כל שעות הטיפול.

 

בדוח אף ניתנה התייחסות ל"גניבת שעות", תופעה במסגרתה בני משפחה או קשישים מצהירים על שעות עבודה של מטפלות, זאת אף על פי שהמטפלות לא עבדו בשעות אלה. מבדיקת יומני עבודה שקיבל ביטוח לאומי מחברות הסיעוד, עולה כי 72 מתוך 242 מטפלות דיווחו על שעות טיפול חופפות עבור שני קשישים סיעודיים ויותר.

 

ליקויים נוספים המצויינים בדוח קשורים בפעילות מרכזי היום לקשישים. "רק שיעור קטן של קשישים מבקרים במרכזי היום בשל חסמים שונים, כגון חוסר מודעות, חוסר נגישות ועוני", נכתב. עוד צוין כי "שיעור הניצול של 40% ממרכזים אלה על ידי קשישים נמוך מ-70%". מנגד, עולה מהדוח כי בקרב קשישים תשושי נפש, אשר זקוקים להשגחה של 24 שעות ביממה, מורגש מחסור בכוח אדם כאשר התפוסה במרכזים אלה גדולה מדי.

 

הכשרה לקויה של מטפלות. קשישה (ארכיון)
 

הכשרה לקויה של מטפלות. קשישה (ארכיון)(רוני בר)

יש להבטיח את איכות הטיפול הביתי

בדוח נכתב כי על ביטוח לאומי לוודא שמשרד הרווחה ושירותי בריאות כללית מיישמים את דרכי הבקרה על איכות הטיפול הביתי. "על ביטוח לאומי לפתח מנגנון בקרת איכות על כל מרכיבי הטיפול הביתי", נכתב בדוח. עוד צוין כי יש לבחון דרכים להעלאת רמת המקצועיות של המטפלים ואף לפקח על חברות הסיעוד בשביל לטפל בתופעת 'גניבת השעות'".

 

בנוגע להעסקת מטפלות זרות צוין בדוח כי על רשות האוכלוסין, משרד האוצר ומשרד הרווחה, בשיתוף גורמי מקצוע בתחום, לבחון מהו מבנה ההעסקה הראוי של המטפלות הזרות. "יש גם צורך לבצע עבודת מטה שבה תינתן הדעת על הקשיים שעמם מתמודדים בני המשפחה של הקשישים הסיעודיים".


בהמשך נכתב בדוח כי על ביטוח לאומי ומשרד הרווחה לבחון כיצד אפשר להסיר את החסמים שמונעים מקשישים לבקר במרכזי קשישים.

 

 

מאיגוד נותני שירותי הסיעוד נמסר בתגובה: "הדוח עושה עוול גדול לעובדים מעולים שרואים בעבודתם שליחות, ולחברות ועמותות הסיעוד, שמקיימות את כל המוטל עליהן, מפוקחות באופן הדוק על ידי הביטוח הלאומי ופועלות לפי הנחיותיו. עם זאת, דוח המבקר בהחלט חשוב ומצביע על נקודות לשיפור וייעול; תמיד יש מקום לבחינת תהליכים ואנו הראשונים לברך על כך.


"חברות ועמותות הסיעוד מעניקות מדי שנה טיפול סיעודי בהיקף של כ-100 מיליון שעות על ידי כ-100,000 מטפלים ומטפלות מסורים, שאנו מעריכים ומוקירים את עבודתם. מטפלים אלה, שרובם ישראלים, מטפלים בכ-170,000 קשישים זכאי חוק הסיעוד. העובדים הסוציאליים של חברות הסיעוד מבצעים כמיליון ביקורי בקרה בשנה, שמטרתם בין היתר לבדוק כי ניתנות מלוא שעות הטיפול להם זכאים הקשישים

 

"במידה ומתגלה מקרה חריג - הוא מטופל בחומרה. הטיפול שאנו מעניקים מגוון וייחודי, מעזרה ביתית פשוטה ועד טיפול סיעודי מורכב; טיפול זה מאפשר לקשיש להזדקן בכבוד בביתו, מסייע למאות אלפי משפחות להמשיך בשגרת חייהן עם פגיעה מינימלית ובכך חוסך למשק הישראלי מיליארדי שקלים מדי שנה.


"חוק הסיעוד הינו מהחוקים הסוציאליים ביותר בעולם המערבי. החוק שינה לטובה ולאין שיעור את הטיפול בקשישים בישראל והוא נחשב לאחת ההצלחות הגדולות של החקיקה בארץ. בזכותו, מדינת ישראל היא מהמובילות בעולם בשירות לקשישים סיעודיים, ועל כך יש להתגאות. בהזדמנות זו, על רקע העלייה המתמדת בתוחלת החיים ומגמת התבגרות האוכלוסייה, אנו קוראים למקבלי ההחלטות להשקיע מחשבה כיצד גורמים לכניסת מטפלים ומטפלות ישראלים נוספים לתחום חשוב זה, ולטיפול בהורים ובקרובים של כולנו".

 

שר הבריאות יעקב ליצמן מסר בתגובה: "דו״ח מבקר המדינה נוגע בנקודות נכונות בכשלי טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם ואף עושה 'הנחה' למצב הקיים, כי לצערי התמונה המלאה של מחדל הטיפול בקשישים בקהילה באמצעות חוק הביטוח הלאומי, חמורה הרבה יותר. משרד הבריאות גיבש רפורמה מקיפה ומלאה בתחום הסיעוד, שנותנת מענה מערכתי להתמודדות המדינה עם משבר הסיעוד שאנו בעיצומו, וגם הצביע על מקורות המימון שלה".

 

"נאבקתי להכניס את רפורמת הסיעוד להסכם הקואליציוני ולא ארפה עד שתמומש ההבטחה הצודקת והנכונה, ליישום רפורמה כוללת בסיעוד שעיקרה ביטוח סיעודי ממלכתי תוך שינוי מערכתי ביחס המדינה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל".

 

"בדיוק כמו שמצאו 'תקציב לנכים' ותקציב לתכנית 'נטו משפחה', זה הזמן לפתור סוף סוף את משבר הסיעוד שהולך ומחריף עם התבגרות האוכלוסייה בישראל. אני פונה היום שוב לראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון לכנס לדיון חירום בממשלה ולהביא לאישור מיידי של הרפורמה בסיעוד ממלכתי ובכך לעשות צדק חברתי עם יקירינו, רבבות הקשישים, הסיעודיים ובני משפחותיהם".

 

יו"ר שדולת הגמלאים בכנסת, איציק שמולי: "הדוח נותן אגרוף בבטן ומוכיח איך מפקירה הממשלה את הקשישים הסיעודיים חברי הישע ופשוט מחכה שימותו בלי לנקוף אצבע כדי לשפר את מצבם. אין כוח אדם מקצועי, אין פיקוח רציני למרות אלימות והזנחה חוזרת בקשישים ואין שום יוזמה להקל מהם מעט את עלויות הסיעוד המטורפות. האסקימואים שולחים את הזקנים שלהם למות על איזה קרחון ואצלנו מספיק להכניס לאיזה בית אבות עלוב ולשכוח מהם. זאת בושה. חייבים לשקם את מנגנוני ההכשרה והפיקוח ולהעביר את הצעת החוק שלי לביטוח סיעוד ממלכתי ולבטל אחת ולתמיד את מבחני התלות המשפילים".