"אטימות מטורפת": שיטת המיסוי של המכס שמצליחה להתיש את היבואנים

מה הייתם עושים אם יום אחד הייתה מגיעה אליכם מעטפה ממס הכנסה עם דרישה לשלם מיליון וחצי שקל? זהו סיפורם של האחים תותי מירושלים, שבסך הכול רצו לפתוח עסק למכוניות קארטינג, וגילו שהמכס מסווג אותם כמו מכוניות מרוץ

האחים תותי, שהקימו עסק של מכוניות קארטינג, קיבלו יום אחד בדואר הודעה כי הם חייבים למכס מיליון וחצי שקל.

המכס החליט שמבחינתו לא מדובר ברכבי שעשוע, אלא במכוניות לכל דבר ועניין.

 

המשמעות - במקום לשלם אפס אחוז מכס על כל אחת מהמכוניות האלה, האחים נדרשו לשלם רטרואקטיבית 83%. כל ניסיון להסביר שהמכוניות האלה לעולם לא יעלו על הכביש לא צלח. "היה כתוב 'נא לשלם תוך 7 ימים', אין על מה לדון. האטימות מטורפת", אמר דוד תותי. "מפה למעשה היו לנו הוצאות של כספים, עיקולים בחשבון הבנק, אני לא צריך להגיד לך איך מסתכלים על בן אדם שיש לו עיקול בחשבון. כל שקל שאתה נמצא בפלוס, מיד נשאב לטובת העיקול", סיפר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

גרסת השוטר למותו של הצעיר ביפו: "הירי היה מוצא אחרון, יריתי לעבר גלגלי הקטנוע"

שיגור הטיל הצפון קוריאני: סין אדישה, טראמפ עסוק בהישרדות שלטונית
בן המהגרים שהפך ליד ימינו של טראמפ: מי אתה אנתוני סקרמוצ'י?


כל סחורה שמגיעה לישראל חייבת לעבור דרך המכס, שקובע לאיזה סיווג שייך המוצר המיובא, ובהתאם, כמה אחוז מכס נדרש. יש מוצרים שנהנים מפטור מלא ויש כאלה שלא. אבל בהרבה מאוד מקרים המכס מחליט בדיעבד שהוא משנה את הסיווג של המוצר שהיבואן הכניס לארץ, ואחרי שנים אתה חייב מאות אלפי שקלים, לפעמים יותר. מתברר שהמכס הוא אחד הגופים הקטנוניים ביותר שפועלים כאן.

 

 

"האטימות היא מטורפת". האחים תותי שמנהלים עסק קרטינג וחייבים למכ(חדשות 10)

במספר מקרים בית המשפט פסק שהמכס טועה ודורש כסף שאינו מגיע לו, אלא שהמכס לא קיבל את הפסיקה, הלך לערער, ושוב הפסיד. מבחינת פקידי המכס זה לא ממש משנה, אך בצד השני בזבזו זמן וכסף.

 

בניגוד לכל גוף אחר, המכס נשען על פקודה מנדטורית דרקונית שמאפשרת לו להוציא דרישת תשלום מיידית - קודם תשלם, ואחר כך נריב בבית המשפט. יבואנים בעלי חשבון מעוקל או אנשי עסקים שמפקידים ערבות בנקאית של מאות אלפי שקלים מסתובבים עם החטוטרת הזו שנים.

 

"מה שמפחיד במכס זה שלא מעניין אותם. אם יש לך חתול, הם יכולים להחליט שזה ארנב", סיפר ג' שנדרש לשלם מאות אלפי שקלים למכס. כמעט שלוש שנים הוא ניסה לריב עם המכס, ורק לאחר תקופת זמן זו הסכימו להוריד לו את החוב ל-10,000 שקל.