האיראנים מובכים, אסד רק ירוויח – משמעויות הפיגוע בפרלמנט בטהראן

המתקפה על בניין המחוקקים ובקבר חומייני רק תעזור לנשיא סוריה להראות לעולם - "אם תפילו אותי - תקבלו את דאע"ש", ותאפשר לו לצייר עצמו כלוחם בטרור. איראן מאידך תנסה להתמודד עם הנזק התדמיתי שספגה בעיניי העם, בעקבות הפיגוע שביצעו לה בתוך הבית • פרשנות

האיראנים מובכים בעקבות הפיגוע שאירע היום (רביעי) בבניין הפרלמנט ובקבר חומייני. הם לא יודעים כיצד להגיב לפיגוע שבוצע להם בתוך הבית, לא בטוחים במי צריך לפגוע. סביר להניח שהם ירצו לגבות מחיר כדי להראות לעולם שהמשטר לא יושב בשקט בזמן שדאע"ש מעלה את המדרגה במאבק.

 

אך בינתיים איראן תצטרך גם לאמוד את הנזק שנגרם בבית, בקרב העם. הם ינסו לטפל בדעת הקהל ובמחוזות אחרים כדי להוכיח את מה שהם טוענים בפני הציבור כל העת - שלטון האייתוללות בלתי מנוצח. העובדה שהפיגוע התבצע דווקא בתוך בניין הפרלמנט מהווה ערעור של הריבונות האיראנית.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

ארה"ב: נערות מוסלמיות הותקפו במסעדה"

נמצאו שרידי המטוס שנעלם במיאנמר - חשש לחיי 116 נוסעים

50 שנה לששת הימים: "זו מלחמת דת שלא תיגמר לעולם"

 

הם גם ינסו לנצל את המתקפה לניצול האינטרסים שלהם, בייחוד חיזוק אסד מול דאע"ש. נשיא סוריה יהיה המרוויח הגדול מהפיגוע המהדהד, והוא יספר לעולם כי המתקפה מוכיחה שאם יפילו אותו, הם יקבלו את דאע"ש במקום. כך גם יאמרו האיראנים לרוסים כשירצו להמשיך ולתמוך באסד בהפצצות נגד המורדים בסוריה.

 

לכן ניתן כעת לצפות להגברת המעורבות הצבאית האיראנית בלחימה בסוריה. ההודעה הרשמית שלהם לאחר הפיגוע כי "המאבק טרור ימשיך" כבר מסמנת על מה טומן העתיד הקרוב בחובו.

 

ניסיון בריחה מבניין הפרלמנט בעת הפיגוע בטהראן
 

ניסיון בריחה מבניין הפרלמנט בעת הפיגוע בטהראן(רויטרס)