דאע"ש קיבל אחריות על הפיגוע בשאנז אליזה; המחבל הורשע בעבר בתקיפת שוטר

ארגון המדינה האסלאמית הודיע כי מבצע הירי בפריז, שבו נהרג שוטר, הוא אבו יוסוף אל בלג׳יקי, כנראה בעל אזרחות בלגית. דיווח: נשקים נמצאו בחיפוש בביתו. נבדקת אפשרות כי הוא לא פעל לבד

פיגוע בפריז. שוטר אחד נהרג ושניים נפצעו מירי שבוצע אתמול (חמישי) בשדרות השאנז אליזה שבפריז.

 

ארגון המדינה האסלאמית, דאע"ש, קיבל אחריות על הפיגוע ומסר כי המחבל הוא אבו יוסוף אל בלג׳יקי. מדובר באדם, שמחזיק כנראה באזרחות בלגית, ומוכר לכוחות הביטחון. על פי דיווחי המשטרה, הכוח המשטרתי שהיה במקום פתח באש לעבר היורה והוא נהרג.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10

70 שנים אחרי: אחרון ניצולי באבי יאר חוזר למקום בו נרצחה משפחתו

מיקי זוהר על התנהגותו מול ההורים השכולים: "הייתי צריך לשתוק"

קפריסין הטורקית: חווית הנופש שמסעירה את הישראלים - גם בגלל המחיר

 

בתביעה הצרפתית הודיעו כי "התוקף זוהה בתור כרים שרפי ונבדקת האפשרות שהוא קיבל עזרה מאנשים נוספים". בכירים במשטרת צרפת הוסיפו כי "המחבל, בן 39, חי בפרבר מזרחית לפריז". בתוך כך, בתקשורת הבלגית דווח כי במהלך חיפושים בביתו נמצאו כלי נשק.

 

יורה כנראה בעל אזרחות בלגית. זירת הפיגוע בפריז
 

יורה כנראה בעל אזרחות בלגית. זירת הפיגוע בפריז (רויטרס)

לפי דיווחים בלה פריזיאן, המחבל הורשע ב-2001 בתקיפת שוטר. עוד דווח כי המחבל רשם ברשת החברתית המוצפנת "טלגרם" כי הוא רוצה להרוג שוטרים. בתוך כך, נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע כי בעקבות האירוע הוא יכנס דיון בטחוני מיוחד, שצפוי להתקיים ביום שישי בבוקר.

 

"אנחנו משוכנעים שתוצאות החקירה שלנו יובילו לכך שהמתקפה המדוברת קשורה לטרור", אמר מוקדם יותר הולנד. "התוקף הגיע עם מכונית לשדרות שאנז אליזה, יצא ממנה וירה באמצעות נשק אוטומטי לעבר ניידת משטרה", סיפר מקור במשטרה ל-AFP, "הוא ניסה לאחר מכן לתקוף שוטרים אחרים".

 

אירוע ירי בשדרות השאנז אליזה בפריז
 

אירוע ירי בשדרות השאנז אליזה בפריז(רויטרס)

לה פן: "אי אפשר לאפשר לילדנו לחיות במדינה שלא מסוגלת להגן עליהם"

עדי ראיה דיווחו כי מסוקים משטרתיים הוזעקו למקום והוא נסגר לתנועה. "היינו צריכים להחביא את הלקוחות שלנו במרתף", סיפר מנהל מסעדה שנמצאת באזור, "נשמעו הרבה יריות". עד ראיה אחר הוסיף: "ראיתי אנשים רצים, חלקם התחילו לבכות".

 

בתגובה לפיגוע אמרה במהלך עימות בחירות מועמדת הימין הקיצוני, מארין לה פן, כי "אי אפשר לאפשר לילדנו לחיות במדינה שלא מסוגלת להגן עליהם". במהלך העימות, קרא מועמד המפלגה השמרנית פרנסואה פיון למועמדים להפסיק את קמפיין הבחירות והמועמדים הסכימו לבקשתו.

 

קמפיין הבחירות צפוי היה להסתיים בחצות, אבל בעקבות החלטת המועמדים, לא יתקיימו יותר עצרות בחירות עד מועד ההצבעה. בנוסף, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פרסם בלילה בחשבון הטוויטר שלו את תגובתו לאירוע וכתב ש"אירופה חזקה היא אינטרס אמריקני".