שיגעון התמ"א: איך בונים ללא בקרה בת"א, גבעתיים ור"ג

בתהליכי התחדשות עירונית ו"פינוי בינוי" המדינה הגדירה את כללי המשחק, אך בכל מתחם נוצרת התקשרות בין יזמים לדיירים - ושם המדינה כמעט לא מתערבת. כך נוצרה מציאות שבה השיקולים הכלכליים מכתיבים את תהליכי ההתחדשות העירונית בארץ - כתבה שנייה בסדרה 'ממלכת התמ"א'

  • פורסם ב:
  • 23/05/2017 00:50
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/05/2017 00:50
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

את שכונת יד אליהו הותיקה עיריית תל אביב החליטה להפוך לאבן גבירול - במקום הבניינים המתיישנים אמורים להיבנות בשנים הקרובות מגדלים מודרניים, והרחוב יתמלא בחנויות ומוקדי בילוי - מתחם עירוני חדיש ושוקק חיים. העירייה בעד, היזמים נלהבים, ההדמיות מרשימות, אבל הדיירים - הם לא לגמרי שותפים לחגיגה.

 

אומרת שרה מילוא, פעילת שכונה בלה גוורדיה: "עשינו חשבון כמה עלות הפרויקט הזה, כמה 'עזרה וביצרון' מרוויחה, כמה היזמים ירוויחו, כמה עורכי הדין ירוויחו". אבי לוי מנציגות מטה המאבק מפרט: "כל זה רווח ואינטרסים של הגלדיאטורים שמנסים לקחת מאיתנו את מה שהצלחנו להשיג עוד בזמן שאני יכולתי לקנות דירה פה. הולכים פשוט להעיף אותנו, להגיד לנו 'אתם לא מתאימים לפה, אנחנו רוצים לעשות פה איזור של עשירים'".

 

עוד כתבות בחדשות 10 >>

הפרק הראשון בסדרה: האם כולם מרוויחים מהתמ"א?
עונשי מאסר נגזרו על שני סייעניו של המחבל מהפיגוע בדיזנגוף

טראמפ על הסכם השלום: "זו עסקה קשה, אך אני חש שנגיע אליה"

450 דירות במתחם לה גוורדיה ייהרסו ועל פי התכניות ייבנו במקומן יותר מ-2,000. לפחות בחלק מהמתחם רוב הדיירים הביעו בתחילה הסכמה, אבל בחודשים האחרונים הוגשו התנגדויות לועדת התכנון והבניה.

 

"איך שלא תרצי אנחנו תמיד יוצאים פרייארים, אומרת סטלה אבידן מנציגות מטה המאבק של השכונה, "ומי שמרוויח, העייריה, היזם. אולי אנחנו נשרוד"

 

יעל דורי, ראש תחום תכנון ב"אדם, טבע ודין" אומרת: "אם המדינה באמת רוצה לראות פה מתחמים שעוברים התחדשות עירונית בצורה טובה, צריכים לוותר על כל הזכויות העודפות האלה ולבנות כמו שצריך לבנות. עיר רגילה, טובה, עם תמהיל דיור, עם שטחי ציבור, עם תשתיות, לבנות מה שצריך פה, מה שמתאים, ולא מה שטוב ליזם".

 

גם בגבעתיים התושבים עוברים בשבועות האחרונים על התכניות הגרנדיוזיות לתוספת של מגדלים רבי קומות בכל מתחם ההסתדרות - ומודאגים מאוד.

 

רועי נחמיאס, תושב האזור אומר: "הביוב כבר מעל הקו האדום. ראש העיר מודה שתשתית החינוך לא תספיק לעמוד בעומס. יש לנו חוות דעת של מהנדס שאומר שתשתית הכבישים והחניה לא תעמוד בעומס והיא מתבססת על נתונים חלקיים בלבד. אין בעיה שיבנו, אבל שיבנו בצורה שהשכונה יכולה להכיל אותה".

 

 

"אין בעיה שיבנו, אבל שיבנו בצורה שהשכונה יכולה להכיל אותה". רועי נחמיאס(חדשוות 10)

בזמן שבמרכז כל פיסת קרקע שווה כל כך הרבה ותמ"א ופינוי בינוי הם מכרה זהב ליזמים - בצפון ובדרום דיירי הבניינים המתפוררים יודעים שאין טעם אפילו לחלום.

 

בשנה שעברה הקדיש מבקר המדינה פרק שלם בדוח השנתי שלו לכשלון המדינה בקידום ההתחדשות העירונית, ובייחוד בפריפריה וקבע כי "דווקא במרקמים עירוניים ותיקים שבפריפריה הגאוגרפית והחברתית-כלכלית, שחלקם נמצאים באזורים שיש בהם סיכונים ניכרים אין היתכנות כלכלית למימוש הפרויקטים של התחדשות עירונית במסלולים הממשלתיים"


לדוגמה צוין בדוח כי בין 2010 ל-2013 מתוך 1,384 היתרי בניה שניתנו ברחבי הארץ לפרויקטים של תמ"א 38 - רק 36 ניתנו בצפון ובדרום. בין 2009 ל-2014 המדינה הכריזה על 23 מתחמים ברחבי הארץ מתחמי פינוי בינוי, רובם במרכז הארץ, אף לא אחד בפריפריה הדרומית או הצפונית.

תגובת עיריית גבעתיים: "התנגדות לכל תוכנית פינוי בינוי היא לגיטימית אבל את העובדות רצוי לדעת ולחדד. התוכנית המקורית לפינוי בינוי במתחם ההסתדרות, הוכנה לפני כחמש שנים, על ידי ראש העירייה הקודם וזו היתה תוכנית שאינה מתאימה לאופי השכונה, שכללה מגדלים בגובה של 45 קומות ובלי שטחי ציבור וחינוך בכלל. לאחרונה, הוגשה תוכנית מתוקנת, לאחר שראש העירייה, בתמיכת מתכננת תוכנית המתאר של העיר נעמה מליס, שינה את התוכנית הוריד משמעותית את מספר יחידות הדיור, הגביל את גובה הבנינים, ביטל את מתחם השימור והוסיף לתוכנית כ-11 דונם למבני חינוך וציבור. יודגש כי גם תוכנית זו לא אושרה עדיין וכי בנוסף לשינויים הללו, העירייה מגישה התנגדות נוספת, הכוללת הסתייגויות הנוגעות לגובה הבניינים וכן דרישה לשינוי מתאר הכבישים העוברים בתוך השכונה".

 

תגובות עיריית תל אביב-יפו:  "שכונת יד אליהו עומדת בפני התחדשות עירונית מואצת שמטרתה לשפר את איכות החיים של תושבי השכונה תוך שמירה על מאפייני השכונה והשטחים הירוקים וחידוש המרחב הציבורי. לאורך רחוב לה-גוורדיה מקודמות 7 תכניות לפינוי בינוי אשר תואמות את תכנית המתאר המופקדת לעיר במסגרתה יהפוך לרחוב המרכזי של מזרח העיר. לא מדובר בגדרות חסימה אלא במעקות בטיחות שהוצבו בשל מפגעים ברחוב. באשר למבנה בלה-גוורדיה 13, במקום יוקם מבנה חדש ובתוכו יוקצו 500 מ"ר לשימושים ציבוריים עבור תושבי השכונה. במסגרת תכנית לה- גוורדיה מזרח מספר הדירות יגדל מ-440 לכ-2,500".