יצחק לבני, מפקד גל"צ לשעבר, הלך לעולמו בגיל 82

לבני, סופר ועיתונאי מוערך, כיהן בעבר גם כמנכ"ל רשות השידור, יו"ר חדשות ערוץ 2 ובהמשך שימש גם כעורך "במחנה". לצד פועלו העיתונאי, מפעל חייו של לבני היה בתחום הכתיבה הספרותית. הוא זכה ב-2015 בתואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון ושימש גם כיו"ר חבר השופטים של פרס ספיר

  • פורסם ב:
  • 12/02/2017 15:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/02/2017 16:01
  • |
  • כתבים:
  • חן ליברמן

בווידאו: ראיון עם יצחק לבני ז"ל שנערך לפני כחודש


הסופר והעיתונאי המוערך, יצחק לבני, נפטר היום (ראשון) בגיל 82, הלווייתו תיערך מחר. הוא הותיר אחריו את רעייתו, חברת הכנסת לשעבראתי לבני, ילדיהם רמי, יוני ויעל והנכד אורי.

 

לבני שימש בשורת תפקידי מפתח בתקשורת הישראלית, בהם מפקד תחנת הרדיו הצבאית גל"צ, עורך העיתון הצבאי "במחנה", מנכ"ל רשות השידור ויו"ר חדשות ערוץ 2. כמו כן הוא הוכר כסופר מוערך, בין השאר הוא כיהן כיו"ר חבר השופטים של פרס ספיר, וזכה בשנת 2015 בתואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בן גוריון.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

בית המשפט קבע: מיכל האמוניה בחיפה ירוקן בתוך 10 ימים

רה"מ לקראת פגישתו עם טראמפ: "לחשוב שאין מגבלות בכלל, זו טעות"

יוון: נמצאה פצצה ממלחמת העולם השנייה - 75 אלף פונו מבתיהם

 

יצחק נולד בשנת 1934 בעיר לודז' שבפולין. הוריו עלו לישראל כשהיה בן חצי שנה והתיישבו בתל אביב, בה חי מאז ועליה כתב. הוא נמנה על חבורת הסופרים הצעירים "לקראת", שאליה השתייכו גם דוד אבידן, נתן זך, יהודה עמיחי ודליה רביקוביץ' - חבורה ששינתה את פני הספרות העברית.

 

שימש כמפקד גל
 

שימש כמפקד גל"צ ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. יצחק לבני ז"ל(חדשות 10)

את דרכו העיתונאית החל לבני ככתב צבאי ובהמשך כעורך העיתון "במחנה נחל". בגיל 33 התמנה למפקד גלי צה"ל, הוא זכור כמי שהעביר את התחנה לשידור מסביב לשעון והכניס בה תכנים של תרבות, תעודה, תוכן אישי וסגנון שידור צעיר ולא פורמלי, שנותר מזוהה עם התחנה במשך שנים ארוכות.

 

בסיום כהונתו כמפקד גל"צ התמנה למנכ"ל רשות השידור באחת התקופות הפוריות והמוצלחות בתולדותיה. תחתיו צמחו תכניות אירוח, עלתה לשידור תוכנית הסאטירה המיתולוגית "ניקוי ראש" והופק האירוויזיון בישראל, במבצע לאומי שזכה לשבחים בכל אירופה.

 

בהמשך כיהן כיו"ר ועדת ההיגוי להקמת ערוץ 2, יו"ר הוועדה הציבורית לבדיקת תפקודו של השידור הציבורי, נשיא המועצה לארץ ישראל יפה ויו"ר דירקטוריון חדשות ערוץ 2 - תפקידו הציבורי האחרון בתחום התקשורת, שבו נלחם למען חופש העיתונות והפרדה בין האינטרסים של בעלי המניות לבין עצמאותה של חברת החדשות.

 

מזה 40 שנה, הגיש מדי שבוע את תכנית הרדיו "בין שישי לשבת - שיחה בשניים" ברשת ב'. לצד פועלו העיתונאי, מפעל חייו של היה בתחום הכתיבה הספרותית. לפני שנה וחצי פרסם את ספרו "קטעים מתוך חומר החיים", שזכה לשבחי הביקורת. בנוסף שימש גם כיו"ר חבר השופטים של פרס ספיר, כיו"ר פרויקט "מילים ודמויות" וכיו"ר המכון לתרגום ספרות עברית לשפות זרות.