התעצם מאז צוק איתן. מנהרת חמאס, רויטרס

תיעוד: מוצבים, תצפיות ומנהרות - כך התעצם חמאס מאז צוק איתן

"חמאס על הגדר": במשך שנתיים וחצי עקבו מצלמות חדשות 10 אחר ההתעצמות של ארגון הטרור והשתלטותו על גדר הגבול של רצועת עזה. בכיר לשעבר בשב"כ: "חמאס ערוך היום יותר כמו צבא ולא כמו ארגון טרור"

גבול רצועת עזה שקט הערב אחרי היממה המתוחה אתמול, שכללה הפצצות של צה"ל ברחבי הרצועה בתגובה על ירי רקטות.

 

השקט הנוכחי מתעתע. במשך שנתיים וחצי מאז סיומו של "צוק איתן" עקבה מצלמת חדשות 10 אחר ההתעצמות של חמאס והשתלטותו על גדר הגבול של רצועת עזה.

 

>> לכתבות נוספות

בנט: "סבב הלחימה הבא צריך להסתיים בהכרעה"

תגובת צה"ל נמשכת: עמדה נוספת של חמאס הותקפה

לפיד לחדשות 10: "אם אהיה ראש ממשלה - אפנה קודם לליכוד ולעבודה"

 

תצפיות, מוצבים, אמצעים מודיעיניים וחפירות מתחת לאדמה שמוסוות אחרי כמה חודשים באמצעות מוצב קדמי, הכול גלוי לעיני הצבא ובמרחק כמה מאות מטרים בלבד מבתי התושבים שבעוטף עזה. "חמאס לדעתי ערוך היום יותר כמו צבא ולא כמו ארגון טרור ומדינת ישראל צריכה להתייחס אליו בהתאם", אומר ויקטור בן עמי, לשעבר בכיר בשב"כ ברצועת עזה.

 

בתיעוד ניתן לראות בין השאר כיצד חמאס לא מסתפק במוצבים, אלא מתחיל לשטח את הקרקע ולבנות מחנות אימונים. "ישנם ימים ששומעים שהם מתאמנים בירי וגם ממש רואים אותם", מספר תושב נתיב העשרה שייקה שקד, "אם אני אשב על גבעה, אני אוכל לראות מאיפה השיגורים שלהם".

 

התמונות שתיאר שקד נתפסו בעיני המצלמה גם לאורך רצועת עזה וכמעט בכל 200 מטרים הוקם מוצב של תנועת הטרור. הארגון אף הפיק לקחים מלוחמת חיזבאללה בדרום לבנון, מבחינת פריסת כוחותיו וישנה גם נוכחות ימית גדולה יותר והתגרות בספינות צה"ל מול חופי עזה.

 

במערכת הביטחון מודעים לשינוי שעבר הארגון ובצד הישראלי נערכים בהתאם. חמאס נמצא אמנם בכל מקום על הגדר, אבל הוא שקוף יותר מעל פני הקרקע. בין אם המערכה הבא בעזה קרובה או לא, היא תהיה שונה ממה שהייתה עד כה.